Connect with us

Maqedonia e Veriut

Gjatë kontrollit të shtëpisë së Remenskit, janë gjetur dokumente për ‘Monstrën’ dhe ‘Lagjja e Trimave’

Published

on

Prokuroria për Krimin e Organizuar ka konfirmuar informacionet se gjatë kontrollit të shtëpisë së deputetit të dyshuar të LSDM-së, Frosina Remenski për hetimin në rastin ‘Zhvatja, janë gjetur dokumente konfidenciale, shkruan portali Mkd. mk, përcjell in7.

Një hetim i ri mbi rastin ‘Zhvatja’ është duke u zhvilluar për OJQ-në e Boki 13, “Bashkimi Ndërkombëtar”, ku kryetar nderi ka qenë Frosina Remenski.

“Gjatë kontrollit të shtëpisë së personit të dyshuar, u gjetën dokumente dhe për to u informuan institucionet kompetente nga të cilat e kanë origjinën këto dokumente, për të ndërmarrë veprime të mëtejme. Dokumentet që ju përmendët në pyetjen tuaj nuk janë gjetur gjatë kontrollit”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë Publike Themelore për pyetjen që kishte bërë portali në fjalë.

Sipas informacioneve jozyrtare nga ky portal bëhet fjalë për dokumente konfidenciale nga rastet e “Monstra” dhe “Lagjja e Trimave” dhe letërkëmbime të ish-zyrtarëve të lartë të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim në Ministrinë e Brendshme, informacion ky që Prokuroria e mohon.

Burri i të dyshuarës, Remenski, Jovce Remenski, ishte ndihmës drejtor në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim.

Hetimi i ri për rastin ‘Zhvatja’ përfshin 5 persona. Gjërat e sekuestruar në këtë rast janë mjeksinë ligjore, e cila duhet të përcaktojë ndër të tjera nëse Jovce Remenski ishte i autorizuar nga Drejtori i DSK-së të mbante informacione konfidenciale në shtëpinë e tij./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale