Connect with us

Kosovë

Vllahoviq: ‘Mini Shengeni’ mjet për të realizuar atë që nuk e bënë me luftë

Published

on

Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Malit të Zi dhe ambasador aktual malazias pranë Selisë së Shenjtë, Miodrag Vllahoviq, në një opinion të shkruar ekskluzivisht për “Kohën Ditore”, me titull “Liga Ballkanike”, të publikuar sot, thotë se ideja për të ashtuquajturin “Schengen i vogël” është zëvendësim mosbindës për procesin e ndërprerë të integrimeve evropiane për vendet e Ballkanit Perëndimor. Pra, një surrogat që nuk bind.

Siç është shprehur ai, duket edhe si një model që u jep shanse atyre të cilëve mjetet e luftës nuk u mjaftuan për të vendosur “shtetet e mëdha”, dhe tani duan ta realizojnë këtë – “me rrugë paqësore”.

Zgjerimi i BE-së, projeksioni që është në vetë themelet dhe në logjikën e idesë për “Evropën e bashkuar dhe të lirë”, është në krizën më serioze, shkruan Vllahoviq.

Në Ballkan mbijetojnë problemet të cilat në trashëgimi na i la “një luftë e vockël”, siç e quajti para pak kohësh pahijshëm (po ndalemi në këtë cilësim) këtë krim dhe tragjedi njëri prej promovuesve lokalë të eksperimentit më të ri evropian.

Siç shprehet ai ironikisht, problemet ballkanike nuk janë zgjidhur; andaj (b) për këtë arsye ballkanasit perëndimorë nuk munden/nuk duhet të jenë në BE; dhe për këtë (c) hajde ta krijojmë një “Ligë Ballkanike”.

Ky plan është i jashtëzakonshëm në paqartësinë dhe mostransparencën e vet, madje edhe nëse të gjithë ne përpiqemi ta injorojmë se në mjedisin gjeografik të këtij grumbulli kaotik ekziston Kosova. Plani do të kishte qenë më i pijshëm në kotësinë e tij nëse të gjithë faktorët jashtëballkanikë do të kishin qëndruar duarkryq, sinqerisht dhe vëllazërisht duke menduar për mesazhet e hapura dhe të fshehta të presidentit Macron dhe do të na kishin pritur ne, të cilët presim Brukselin, i cili pret…

Realitetet politike dhe përvoja historike në hapësirat tona na obligojnë të gjithë ne, të gjitha shtetet dhe forcat politike të cilat rivizatimin e kufijve nuk e kanë ide udhëheqëse dhe arsye kryesore për ekzistim, që kësaj radhe të përmbahemi nga lëvizjet që do të na shpinin sërish në konfrontime të rrezikshme – prej të cilave me mund të madh dhe me viktima e pësime të shumta tragjike sapo kemi dalë.

Modeli i propozuar u jep shans atyre të cilëve mjetet e luftës nuk u mjaftuan për të vendosur “shtetet e mëdha”, që tani ta realizojnë këtë – “me rrugë paqësore”…

Për Kosovën – le të merren vesh Serbia e Shqipëria! Kështu po del. A mund të merren vesh, e për këtë të mos pyetet Kosova? Mbase për këtë, me ftesën e presidentit Macron, gjërat së pari do t’i rregullojnë presidenti serb dhe kolegu i tij kosovar? Nuk kanë mundur të merren vesh deri tani, andaj do të jetë më lehtë bashkë me Shqipërinë, BH-në, Malin e Zi e Maqedoninë Veriore? Konsensuset e brendshme të mos i përmendim…

Historia e Ballkanit nuk është mësuese e jetës, – përfundon ai shkrimin.

Continue Reading

Kosovë

Kosovë: Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Published

on

By

Kosovë: Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes.

Sot janë shëruar 357 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 160.247.

Në total numri i rasteve aktive është 15.247.

MSH njofton se në 24 orët e fundit janë dhënë 4.620 doza të vaksinës kundër COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.742.039 doza të vaksinës.

Deri më sot 800.754 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Deri më sot janë dhënë 44.143 doza përforcuese dhe 7.866 doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.

Continue Reading

Kosovë

Rrëfimi i Hamëz Jasharit pas sulmit të 22 janarit 1998: Edhe Europa t’i hap dyert për ne, ne nuk do ta lëshojmë

Published

on

By

Rrëfimi i Hamëz Jasharit pas sulmit të 22 janarit 1998: Edhe Europa t’i hap dyert për ne, ne nuk do ta lëshojmë

Sot janë bërë 24 vjet nga sulmi i dytë i forcave serbe ndaj Familjes Jashari në Prekaz të Skenderajt.

E në lidhje me këtë, disa ditë pas sulmit, Hamëz Jashari asokohe kishte bërë një rrëfim në dy mediume, njërin shqiptar dhe tjetrin gjerman në bashkëpunim me një tjetër kroat.

”…ata [serbët] filluan të qëllonin në drejtim tonin, kështu që edhe ne filluam të gjuanim mbi ta”, tha ai.

”Serbia nuk do paqe. Ata çdo ditë rrahin, vrasin dhe rrisin dhunën ndaj shqiptarëve”.

”Ata hynë nëpër shtëpitë tona dhe na poshtërojnë. Dekani i Universitetit Shqiptar poshtërohet nga një polic i thjeshtë serb”, ishte shprehur atëbotë, Hamëz Jashari.

Ndërkaq në rrëfimin e dytë të tij në muajin shkurt të 1998-ës, Hamzë Jashari qe i prerë se nuk do të largoheshin nga Kosova me asnjë kusht, edhe nëse Europa u hap dyert, përcjell Klankosova.tv.

”S’kemi ku me shku na, këtu do ta bëjmë vdekjen, këtu ku të parët tanë kanë jetuar me shekuj, prej ilirëve e pëllazgëve, këtu edhe ne do ta bëjmë vdekjen, kurrë nuk do ta lëshojmë këtu. Do t’i përgjigjemi me aq sa kemi mundësi. S’kemi ku shkojmë, i shihni sa fëmijët i kemi këtu. Edhe Europa t’i hap dyert për ne, ne nuk do ta lëshojmë”, ishte shprehur Hamëz Jashari.

Continue Reading

Kosovë

Videoja e Jahjagës me Dafinën bëhet virale

Published

on

By

Videoja e Jahjagës me Dafinën bëhet virale

Një video e ish-presidentes, Atifete Jahjaga, ku shihet bashke më këngëtaren Dafina Zeqiri, është bërë virale në rrjete sociale.

Në këtë video, dyshja Jahjaga-Zeqiri shihen duke ekzekutuar një “koreografi” me lëvizja karakteristike të duarve, teksa në prapavi shkon kënga e Dafina Zeqirit në bashkëpunim me Lumi B e titulluar “Nona”.

Video duket të jetë gjiruar më herët, meqë tashmë ish-presidentja ka ndryshuar edhe ngjyrën e flokëve.

Continue Reading

Aktuale