Connect with us

Lajme

Sugareski takon ambasadorin kinez : Kompanitë kineze të konkurojnë në tenderet për projektet e mëdha

Published

on

Ministri Sugareski është takuar me ambasadorin e ri kinez Xhang Xuo

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugareski sot është takuar me ambasadorin e ri të Republikës Popullore të Kinës, Xhang Xuo.

Në takim, bënë të ditur nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve, është biseduar për bashkëpunimin ekonomik midis të dyja vendeve, me ç’rast ministri Sugareski e ka informuar ambasadorin Xuo  për realizimin e projekteve infrastrukturore. Theks të veçantë Sugareski ka vënë në projektet që realizohen me mbështetjen e Bankës EKSIM, në të cilat janë përfshirë kompani nga RP e Kinës.

Gjithashtu, siç qëndron në kumtesë, ministri Sugareski e ka informuar ambasadorin se përmes Bankës EKSIM janë siguruar mjete shtesë për përfundimin e autostradës Kërçovë – Ohër.

“Në kënaqësinë time personale mbajta takim pune me ambasadorin e RP të Kinës, në të cilin biseduam për projektet kapitale që i realizojmë në shtetin tonë. Njëherit e informova ambasadorin se në periudhën e ardhshme hapet një front i gjerë për punën dhe u bëra thirrje të gjithë kompanive të interesuara kineze  të marrin pjesë në thirrjet publike për ndërtimin e hekurudhës, gazifikimit dhe  infrastrukturës rrugore. Me RP të Kinës jemi vende miqësore, kemi bashkëpunim të shkëlqyer dhe shpresoj se bashkëpunimi i këtillë do të vazhdojë edhe në të ardhmen”, deklaroi ministri i Transportit dhe Lidhjeve. Goran Sugareski.

Edhe të dyja palët kanë treguar interesim për rritjen e bashkëpunimit ekonomik dhe thellimin e marrëdhënieve  miqësore.

Continue Reading

Kosovë

Kapet duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Maqedoni, i gjinden në trup rreth dy kilogram drogë

Published

on

Policia e Kosovës njofton se pasditen e sotme në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është kapur një person i cili ka tentuar të kalojë ilegalisht kufirin. Gjatë kontrolleve tek i njëjti person, policia ka gjetur substanca të cilat dyshohet se kanë përmbajtje narkotike.

“Me datë 25.01.2022 rreth orës 18:45, Policia Kufitare e Kosovës, drejtoria rajonale-Lindje, konkretisht Njësia patrulluese (Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit-SPMK) Hani Elezit, gjatë realizimit të detyrave dhe vëzhgimit për menaxhim dhe kontroll efikas kufitar, në rrugën Ekzodi99 në Han të Elezit në zonën kufitare në mes të Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Kosovës kanë ndaluar një person duke tentuar ta kaloj ilegalisht kufirin nga RKS në R. e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Gjate legjitimimit dhe kontrollit trupor të personit në pallto iu janë gjet edhe katër (4) paketime të mbështjella me rreth dy (2) kilogram substancë të dyshuar narkotike (që sipas të dyshuarit është drogë e llojit Heroinë)”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme

Identifikohet autori që vendosi eksploziv në shtëpinë e Armand Dukës (Emri)

Published

on

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e kaluar Durrësin, por jo vetëm.

Një person vendosi eksploziv në banesën e kreut të FSHF Armando Duka.

Kanë kaluar rreth 24 orë nga ngjarja dhe policia thotë se ka identifikuar autorin.

Bëhet me dije për NOa.al se ai është Arlen Hasanaj, banor i lagjes 4 të Durrësit.

Deri më tani konfirmohet se Hasanaj është person pa precedent penal. Sipas informacioneve të siguruara Arlen Hasanaj është një sipërmarrës në qytetin bregdetar, teksa ende nuk dihen marrëdhëniet dhe konfliktet e tij me Dukën. Priten detaje të reja rreth ngjarjes dhe personit të ndaluar.

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Aktuale