Connect with us

Lajme

MPB: Pajisjet e detyrueshme të dimrit në automjete nga nesër

Published

on

Ministria e Brendshme informon se nga nesër, 15 nëntor deri më 15 mars, pajisjet e dimrit duhet të sigurohen në përputhje me dispozitat e përcaktuara në Rregulloren për pajisjet e detyrueshme të automjeteve , biçikletën dhe mjetet parzmore për pjesëmarrje të sigurt në trafikun rrugor, si dhe për traktorë për ekzekutim të sigurt të punëve bujqësore ose pyjore, përcjell in7.

Sipas Rregullores, si pajisje dimërore të automjeteve me masë maksimale të lejueshme që nuk i kalon 3.500 kg. nënkupton gomat e dimrit në të katër rrotat, me një thellësi minimale të shkallës prej katër milimetrash në gjerësi; Gomat e profileve verore në të katër rrotat me një thellësi dhe gjerësi të shkallës së paku 4 mm nëse automjeti në pajisje shtesë ka zinxhirë dëbore për rrotat e makinës ose ndihmëset e tjera të përshtatshme.

Pajisjet dimërore për automjetet me katër rrota (4 x 4) nënkupton gomat e dimrit me të gjitha rrotat, me një thellësi minimale të shkallës prej 6 mm në gjerësi dhe gjerësi; Gomat e profileve të verës në të katër rrotat me një thellësi dhe gjerësi të shkallës së paku 4 mm nëse automjeti në pajisje shtesë ka zinxhirë dëbore.

Si pajisje dimërore për automjete me masë maksimale të lejueshme që tejkalon 3.500 kg. nevojiten goma dimri në rrota me një thellësi minimale të shkallës 6 mm në gjerësi, ose goma verore në të katër rrotat, thellësia e shkallës së thellësisë së shkallës prej të paktën 4 mm, nëse automjeti ka zinxhirë dëbore të një madhësie të përshtatshme për rrotat e makinës ose pajisje të tjera të përshtatshme; autobusët dhe kamionët të cilët, për arsye teknike, nuk mund të montojnë zinxhirë dëbore në rrotat e makinës duhet të kenë goma dimri dhe lopatë, përcjell in7.

Gomat e dimrit janë ato që në anën e tyrekanë të shënuar “MS”, “M + S”, “M&S” dhe një shenjë dëbore në një mal të stilizuar me tre cepa.

Në përputhje me Rregulloren në fuqi për pajisjet e detyrueshme të automjeteve, vendosja e të ashtuquajturave ‘goma me thepa’ është e ndaluar në qarkullimin rrugor.

Shoferët përveç ndërrimit të gomave, duhet të bëjnë edhe kontrollin e sasisë së vajit dhe antifrizit në makinë.

Drejtuesve të makinave u rekomandohet që t’u përshtaten kushteve dimërore në rrugë dhe të kenë kujdes gjatë vozitjes.

Continue Reading

Bota

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Published

on

By

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Kërkesa për dronët turq Bayraktar TB2 është rritur ndjeshëm. Kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, e cila furnizon Ukrainën me drone, njoftoi se aktualisht ka një numër të madh të porosive për tre vjet. Sipas kompanisë, ajo ka kapacitetin për të prodhuar 20 dronë në muaj.

“Dronët TB2 dhe Akinci janë prodhuar në masë, ne kemi kërkesë për të dyja”, tha CEO i kompanisë private Haluk Bayraktar, në një intervistë me Fondacionin ukrainas Come Back Alive. “Për Bayraktar TB2 kemi kontrata eksporti me 22 vende të ndryshme”, tha ai, shkruan Bloomberg.

Baykar, i cili po punon gjithashtu në një projekt luftarak pa pilot të quajtur Bayraktar Kizilelma, dëshiron të rrisë më tej kapacitetin e tij prodhues dhe shpreson ta bëjë këtë duke ndërtuar një fabrikë në Ukrainë.

Kompania turke bleu tokë në Ukrainë dhe është regjistruar si person juridik, me qëllim ndërtimin e një fabrike për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar.

Bayraktar, i cili është vëllai i dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Selcuk Bayraktar, tha se kompania dëshiron të ndërtojë drone TB2 dhe Akinci, si dhe Kizilelma Fighters në Ukrainë. Ndërtimi i një objekti kërkimor dhe një qendre prodhimi të avancuar tashmë është duke u zhvilluar, tha ai, duke shtuar: “Ne e shohim Ukrainën si partnerin tonë strategjik. Ne gjithashtu duam ta bëjmë Ukrainën një bazë prodhuese”.

Turqia ka arritur të mbajë marrëdhënie të mira si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë. / abcnews

Continue Reading

Bota

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Published

on

By

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Referuar një sondazhi të KOF (Qendrës së Kërkimeve Ekonomike), thuhet se pagat në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 2.2% vitin e ardhshëm, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë që kjo shumë do të ishte rritja më e madhe në 22 vjet.

Ekspertët ekonomikë thonë se kjo rritje nuk do të kompensojë plotësisht inflacionin.

Ky sondazh u transmetua në “NZZ am Sonntag”, ku thuhet se pritet një rritje mesatare e pagave prej 2.2% në vitin 2023.

Nga ana tjetër, gazeta shkruan se UBS në parashikimet e saj tregon se inflacioni për gjithë vitin 2022 do të jetë në të vërtetë 3.1%./albinfo.ch

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Published

on

By

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën se do të shkojë në Bruksel për takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me një qëllim, “të ruajë paqen dhe stabilitetin”.

Ndërkohë pak sekonda më pas tha se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e automjeteve, kryesisht në veri, “vetëm me dhunë”.

“Kjo mund të bëhet vetëm me dhunë, por mos prisni që Serbia t’ju ndihmojë në rregullimin ligjor të problemit”, tha ai përcjellin mediat serbe.

Vuçiqi gjatë prezantimit të armëve të reja të prodhuara nga Serbia në Akademinë Ushtarake në Beograd, tha se Serbisë nuk duhet t’i interesojë Kushtetuta e Kosovës.

“Ne jemi të interesuar të diskutojmë gjithçka. Ne nuk kemi problem me temat. Ne duam të flasim për Asociacionin e komunave serbe. Nëse thonë se nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë nuk na duhet një e tillë në përputhje me kushtetutën, sepse një komunitet të tillë mund ta formojë çdo qytetar. Pse duhet të na interesojë Kushtetuta e tyre”, tha Vuçiq.

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 18 gusht dhe BE-ja të dielën u bëri thirrje liderëve të të dy vendeve që të ndalin “retorikën nxitëse”.

Kosova, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare ka shtyrë për një muaj vënien në fuqi të masës së reciprocitetit për letërnjoftime, ndërkohë që u ka dhënë dy muaj kohë të gjithë atyre që kanë targa të lëshuara nga Serbia në emër të qyteteve të Kosovës, që t’i ndërrojnë ato.

Continue Reading

Aktuale