Connect with us

Lajme

Avokati nga Kumanova: Flamurin na e ka ndaluar Ali Ahmeti me ligj

Published

on

Avokati i njohur nga Kumanova, Besnik Sulejmani ka lëshuar në rrjetet sociale një sërë akuzash ndaj partise shqiptare në pushtet, ne lidhje me ngjarjet e fundit në Kumanove, ku u injorua flamuri shqiptar. Sipas Sulejmanit, duke u thirrur në ligjin e votuar në vitin 2011, ndalohet përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar në Kumanovë dhe komunat tjera ku shqiptarët nuk janë shumicë, përcjell in7.

“Të ndaluar përdorimin e flamurit para institucioneve lokale në Kumanovë e kemi nga Ali Ahmeti, dhuratë e sjellur me ligj në vitin 2011 e shpallur në Gazetën Zyrtare numër 100/2011 të datës 25.07.2011, në kundërshtim me Marrëveshjen Kornizë të Ohrit” – shkruan avokati Sulejmani.

Ai sugjeron gazetarët që të pyesin krerët e BDI-së me në krye Ali Ahmetin, Nevzat Bejtën, Bujar Osmanin e Artan Grubin për këtë çeshtje, sepse sipas tij, këta të fundit duhet të përgjigjen dhe te japin llogari për këtë padrejtësi.

“Ata duhet të përgjigjen dhe të japin llogari, pse e tradhëtuan Kumanovën dhe e kanë mundësinë ta korrigjojnë këtë gabim të pafalshëm. Bazë kushtetuese ka, vetëm duhet të korrigjohet një padrejtësi” – ka shkruar avokati Sulejmani, përcjell in7.

Në Ligjin për përdorimin e flamujve të sjellë në vitin 2011, nuk u mor për bazë 20 përqindëshi siç përdoret për përdorimin e gjuhëve. Sipas këtij ligji, krahas flamurit shtetëror, në institucionet e pushtetit lokal mund te valojë edhe flamur i përkatësisë tjetër etnike e cila përbën shumicën prej 50 përqind + 1 person. Gjithashtu, flamuri i etnisë tjetër që përdoret krahë atij shtetëror, duhet te ketë përmasa më te vogla apo te paktën 30 përqind më i vogël se flamuri shtetëror. Më këtë ligj, në Kumanovë nuk mund të përdoret zyrtarisht flamuri kombëtar, ndërsa pak kilometra më tej, në Likovë mundet.

Përndryshe gjatë festës se përvjetorit të Komunës së Kumanovës, para objektit te kësaj komune valonin krahë flamurit shtetëror edhe flamujt e Sërbisë, Malit të Zi, Turqisë dhe Rumanisë, ndërsa ai shqiptar nuk ishte askund. Kjo qe shkak për reagim të opozitës në Kumanovë, ndërsa gjate ditës së djeshme, një grup qytetarësh shqiptarë nga ky qytet protestuan para objektit të komunës./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Published

on

By

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Kërkesa për dronët turq Bayraktar TB2 është rritur ndjeshëm. Kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, e cila furnizon Ukrainën me drone, njoftoi se aktualisht ka një numër të madh të porosive për tre vjet. Sipas kompanisë, ajo ka kapacitetin për të prodhuar 20 dronë në muaj.

“Dronët TB2 dhe Akinci janë prodhuar në masë, ne kemi kërkesë për të dyja”, tha CEO i kompanisë private Haluk Bayraktar, në një intervistë me Fondacionin ukrainas Come Back Alive. “Për Bayraktar TB2 kemi kontrata eksporti me 22 vende të ndryshme”, tha ai, shkruan Bloomberg.

Baykar, i cili po punon gjithashtu në një projekt luftarak pa pilot të quajtur Bayraktar Kizilelma, dëshiron të rrisë më tej kapacitetin e tij prodhues dhe shpreson ta bëjë këtë duke ndërtuar një fabrikë në Ukrainë.

Kompania turke bleu tokë në Ukrainë dhe është regjistruar si person juridik, me qëllim ndërtimin e një fabrike për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar.

Bayraktar, i cili është vëllai i dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Selcuk Bayraktar, tha se kompania dëshiron të ndërtojë drone TB2 dhe Akinci, si dhe Kizilelma Fighters në Ukrainë. Ndërtimi i një objekti kërkimor dhe një qendre prodhimi të avancuar tashmë është duke u zhvilluar, tha ai, duke shtuar: “Ne e shohim Ukrainën si partnerin tonë strategjik. Ne gjithashtu duam ta bëjmë Ukrainën një bazë prodhuese”.

Turqia ka arritur të mbajë marrëdhënie të mira si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë. / abcnews

Continue Reading

Bota

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Published

on

By

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Referuar një sondazhi të KOF (Qendrës së Kërkimeve Ekonomike), thuhet se pagat në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 2.2% vitin e ardhshëm, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë që kjo shumë do të ishte rritja më e madhe në 22 vjet.

Ekspertët ekonomikë thonë se kjo rritje nuk do të kompensojë plotësisht inflacionin.

Ky sondazh u transmetua në “NZZ am Sonntag”, ku thuhet se pritet një rritje mesatare e pagave prej 2.2% në vitin 2023.

Nga ana tjetër, gazeta shkruan se UBS në parashikimet e saj tregon se inflacioni për gjithë vitin 2022 do të jetë në të vërtetë 3.1%./albinfo.ch

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Published

on

By

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën se do të shkojë në Bruksel për takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me një qëllim, “të ruajë paqen dhe stabilitetin”.

Ndërkohë pak sekonda më pas tha se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e automjeteve, kryesisht në veri, “vetëm me dhunë”.

“Kjo mund të bëhet vetëm me dhunë, por mos prisni që Serbia t’ju ndihmojë në rregullimin ligjor të problemit”, tha ai përcjellin mediat serbe.

Vuçiqi gjatë prezantimit të armëve të reja të prodhuara nga Serbia në Akademinë Ushtarake në Beograd, tha se Serbisë nuk duhet t’i interesojë Kushtetuta e Kosovës.

“Ne jemi të interesuar të diskutojmë gjithçka. Ne nuk kemi problem me temat. Ne duam të flasim për Asociacionin e komunave serbe. Nëse thonë se nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë nuk na duhet një e tillë në përputhje me kushtetutën, sepse një komunitet të tillë mund ta formojë çdo qytetar. Pse duhet të na interesojë Kushtetuta e tyre”, tha Vuçiq.

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 18 gusht dhe BE-ja të dielën u bëri thirrje liderëve të të dy vendeve që të ndalin “retorikën nxitëse”.

Kosova, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare ka shtyrë për një muaj vënien në fuqi të masës së reciprocitetit për letërnjoftime, ndërkohë që u ka dhënë dy muaj kohë të gjithë atyre që kanë targa të lëshuara nga Serbia në emër të qyteteve të Kosovës, që t’i ndërrojnë ato.

Continue Reading

Aktuale