Connect with us

Lajmet kryesore

Zgjedhjet, VMRO-ja ndez motorin e strukturave

Published

on

VMRO-DPMNE-ja opozitare do të futet në garën për zgjedhjet parlamentare kryesisht me emra të rinj si bartës të listave të kandidatëve.

Kreu i kësaj partie Hristijan Mickoski madje konfirmoi se pjesa më e madhe e kandidatëve për deputetëve do të jenë persona që më herët nuk kanë qenë deputetë por edhe persona që nuk kanë qenë pjesë e partisë.

Sondazhe zhvillohen për rreth 500 emra. Ndërkohë që shpreson se nuk do të ketë lëvizje të datës së zgjedhjeve, Mickoski konfirmon që janë duke u zhvilluar takime mes grupeve të punës për konsensus rreth Kodit Zgjedhor por nuk jep detaje.

“Është e vërtetë që ka pasur takim fillestar por kemi rënë dakord që të mos jepet asnjë informacion nga ajo që atje është diskutuar. Habitem se si kanë arritur këto informacione tek ju por unë do t’i përmbahen principit që kur jepet fjala, qoftë edhe ndaj LSDM-së dhe Zoran Zaevit, të paktën ne ta respektojmë. Nuk do të futem në detaje se si zhvillohen negociatat por mund t’ua konfirmoi se kishte takim inciues” -deklaroi Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Organizimi i zgjedhjeve të demokratike, sipas Mickoskit do të jetë kusht nga institucionet e BE-së të cilët duhet t’i rikthehen dhënies eventuale të datës së negociatave në maj. Këtë deklaratë ai e bëri duke komentuar takimin mes dy presidentëve Pendarovski dhe Macron.

“Nga informacionet që kam unë, një dokument non-paper është dërguar nga ana e Francës deri te institucionet e BE-së, i cili i përfshin praktikisht reformat të cilat gjatë gjithë kohës kanë qenë objekt i diskutimit edhe në Bruksel, edhe tek ne. Ekziston mundësia që përsëri në maj, gjatë Samitit të Zagrebit të diskutohet hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. A do të jetë rezultati pozitiv ose negativ, supozoj, varet nga ne. E dini se një nga kushtet të cilin e tha Franca ishte organizimi i zgjedhjeve të drejta, transparente dhe demorkatike” -u shpreh Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

VMRO-DPMNE-ja zgjodhi sekretarin e përgjithshëm të partisë Igor Janushev, shef të shabit zgjedhor të partisë. Përgatitjen e strukturave partiake për zgjedhje e ka filluar edhe LSDM-ja.

Ditë më parë shef i shtabit të socialdemokratëve u zgjodh sekretari i përgjithshëm i partisë, Lupço Nikollovski.

 

BURIMI: Alsat-M

 

 

 

Continue Reading

Lajmet kryesore

ASH: Transparency International konfirmoi, Maqedonia e Veriut ndër vendet më të korruptuara

Published

on

Ndaj raporti të Transparency International ka reaguar Aleanca për Shqiptarët.

Thonë se ky raport konfirmoi se Maqedonia e Veriut është ndër vendet më të korruptuara.

Reagimi i plotë:

Sot, Transparency International ka konfirmuar edhe zyrtarisht atë që Aleanca për Shqiptarët ka paralajmëruar në vazhdimësi. Regjimi aktual është një nga më të korruptuarit në botë dhe në vlerësimin e këtij viti radhitet në grupin e vendeve si Tanzania, Suriname, Maroko, Guyana, Etiopia, Kolumbia dhe të tjera. Për të qenë ironia edhe më e madhe, vende të cilat deri dje janë llogaritur si më të korruptuara, sot janë në pozicione shumë më të mira se vendi jonë, ndërsa larg Maqedonisë së Veriut janë edhe vendet diktatoriale si Kuba.
Kjo situatë ka vetëm një fajtor, regjimin hibrid që ka kapur gjyqësorin dhe prokurorinë dhe ka instaluar korrupsionin në çdo sferë dhe institucion. Këtij rangimi, kujtojmë se i kanë kontribuar pasaportat për kriminelët botërorë, lirimi i kriminelëve vendor dhe mbajtja në burgje e qytetarëve të pafajshëm që nuk kanë para të blejnë lirinë edhe pse e njëjta u takon.

Continue Reading

Lajme

Lufta kundër korrupsionit, Maqedonia njëjtë si Tanzania, Vietnami e disa vende afrikane

Published

on

By

Lufta kundër korrupsionit, Maqedonia njëjtë si Tanzania, Vietnami e disa vende afrikane

Në Raportin e fundit të Transparency International rreth indeksit të korrupsionit dhe luftës kundër korrupsionit, Maqedonia e Veriut radhitet ende bashkë me vendet afrikane. Sipas këtij raporti, Maqedonia radhitet në vendin e 39 si vend më i korruptuar, bashkë me Tanzaninë Vietnamin, Surinamen, Guajanën, Marokon, Etiopinë, Kolumbinë dhe Kosovën, përcjell in7.tv

Lufta kundër korrupsionit vazhdon të jetë një nga shqetësimet kryesore të vendit. Korrupsioni i lartë ka ngulur rrënjët thellë në sistemin shtetëror në Maqedoni dhe assesi se mund të shqepet./in7

Continue Reading

Lajme

Artan Grubi jep lajmin: Arritëm marrëveshje me Bullgarinë, do të luajmë futboll mes veti

Published

on

By

Artan Grubi jep lajmin: Arritëm marrëveshje me Bullgarinë, do të luajmë futboll mes veti

Artan Grubi në faecbook:

Një nga grupet e punës në suaza të bashkëpunimit ndërqeveritar me Republikën e Bullgarisë që sot nisi me punë është edhe grupi i punës për arsim, kulturë, shkencë dhe të rinj, seancën e së cilës pata nderin ta bashkëkryesoj me kolegun tim bullgar.
Përcaktuam prioritetet e përbashkëta në këto sfera për të cilat do të punojmë në periudhën në vazhdim, në mesin e të cilave:
– shpalljen e konkursit për logo dhe sllogan të mbledhjeve të përbashkëta qeveritare
– përpilimi i një kalendari të përbashkët kulturor;
– nxitjen e bashkëpunimit mes universiteteve të vendeve tona për programe më atraktive studimore, shkëmbim të përvojave dhe mundësi për punë praktike;
– organizimin e një ndeshje futbolli mes dy kabineteve qeveritare;
– organizimi i konferencave të përbashkëta shkencore;
– intensifikim i bashkëpunimit mes Agjencisë për Rini dhe Sport të vendit tonë dhe Ministrisë për Rini dhe Sport të Republikës së Bullgarisë;
– promovimi i ndërsjelltë i destinacioneve atraktive turistike dhe thellimi i bashkëpunimit në sferën e turizmit si predispozitë e fuqishme e zhvillimit ekonomik dhe të tjera.

Continue Reading

Aktuale