Connect with us

Lajme

“Zero popullsi në Evropë në 2025-ën”, parashikimet e Baba Vangës për 17 shekujt e ardhshëm

Published

on

Baba Vanga parashikoi me sukses zgjedhjen e Presidentit Obama, katastrofën bërthamore të nëndheshme Kursk, sulet e 11 shtatorit , cunamin e 2004-s

Ajo humbi shikimin kur ajo ishte vetëm 12 vjeçe. E pasi që u zhduk nga një stuhi, vajza e re mbijetoi dhe u gjet e mbuluar me pluhur dhe gurë.

Vanga bëri parashikimet e saj të para kur ajo ishte gjashtëmbëdhjetë vjeçe, pasi ajo ndihmoi babanë e saj dhe një dele që humbi nga pjesa tjetër. Disi, vajza e re arriti të jepte babait të saj një përshkrim të detajuar të oborrit ku mbaheshin kafshët.

Në moshën tridhjetë vjeçare, Vanga pa dyshim ishte një nga profetët më të suksesshëm të Ballkanit.

Ndërsa lajmet për aftësinë e saj u përhapën në të gjithë Evropën, Baba Vanga u vizitua nga shtetas të panumërt, madje edhe nga Hitleri.

Interesante, Baba Vanga u vizitua nga mbreti Boris III në 1942 dhe 1943. Ajo i tha mbretit se do të vdiste më 28 gusht 1943, në pallatin e tij. Rezulton se parashikimet e saj u realizuan., pasi Mbreti Boris III vdiq më 28 gusht.

Baba Vanga vdiq në vitin 1996, por ajo parashikoi disa nga ngjarjet më të pabesueshme në historinë njerëzore. Mistikja e verbër arriti të parashikojë sulmet terroriste të 11 shtatorit dhe cunamin e Ditës së Boksit të vitit 2004 dhe gjithashtu dukej se e kishte paralajmëruar botën për ngritjen e grupit terrorist ISIS-in disa dekada më parë.

Në mënyrë të pabesueshme, në vitin 1980 ajo parashikoi fundosjen e nëndetëses bërthamore ruse Kursk në vitin 2000:

“Në fillim të shekullit, në gusht të vitit 1999 ose 2000, Kursk do të mbulohet me ujë, dhe e gjithë bota do të qan me të.”

Parashikimet e ardhshme të bëra nga Baba Vanga janë se në vitin 2023 orbita e Tokës do të ndryshonte dhe se do të krijohet një burimi i ri i energjisë do të krijohet dhe uria globale do të fillojë të çrrënjoset midis 2025 dhe 2028.

Ajo parashikoi se Presidenti 44-ët do të ishte një amerikan afrikan. Ajo gjithashtu parashikoi se ai do të ishte Presidenti i fundit i SHBA.

Këto janë të gjitha parashihet e Baba Vangës deri në vitin 3797, ku sipas sja në Tokë uk do të mbetet a edhe një qenie e gjallë.

2023 – Orbita e Tokës do të ndryshojë (askush nuk është në gjendje që ta interpretojë këtë)

2025 – Popullsia e Evropës do të shkojë thuajse zero

2028 – Njerëzimi do të udhëtojë drejt Venusit në përpjekje për të gjetur burime të reja energjie

2033 – Niveli i ujit në planet do të rritet ndjeshëm si pasojë e shkrirjes së akujve polarë (kjo është duke ndodhur)

2043 – Transformimi i Europës në një kalifat është në fazën përfundimtare. Roma zgjidhet kryeqyteti i këtij kalifati

2066 – Amerika do të shfrytëzojë për herë të parë një armë të re duke përdorur ndryshimet klimatike, në përpjepje për të rimarrë Romën dhe të rikthyer krishtërimin në Europë.

2076 – Komunizmi do të rikthehet fillimisht në Europë dhe më pas në gjithë botën

2084 – Natyra rilind (askush nuk është i sigurtë se çfarë do të thotë kjo)

2100 – Një diell artificial i ndërtuar nga njeriu, ndriçon për herë të parë anën e errët të planetit. (Ky është një projekt dhe që prej 2008-ës shkencëtarët janë duke punuar për të krijuar një diell artificial duke përdorur teknologjinë e fusionit nuklear)

2130 – Qytetërimet do të zhvillohen nën ujë … me ndihmën e alienëve.

2170 – Thatësirë e madhe globale

2187 – Dy shpërthime gjigante vullkanesh do të neutralizohen me sukses

2201 – Ulje e madhe e temperaturave në planet, pasi procesi termo-nuklear i Diellit ngadalësohet

2262 – Planetet do të ndryshojnë ngadalë orbitat. Marsi do të kërcënohet nga një kometë

2354 – Një aksident në diellin artificial do të shkaktojë më shumë thatësirë në Tokë

2480 – Dy diej artificialë do të përplasen duke e lënë tokën në errësirë totale

3005 – Një luftë në Mars do të ndryshojë trajektoren e planetit

3010 – Një kometë do të godasë Hënën. Toka do të rrethohet nga një unazë shkëmbinjsh, gurësh dhe pluhuri

3797 – Në këtë kohë, jeta në Tokë do të pushojë se ekzistuari, megjithatë njerëzimi do të ketë avancuar mjaftueshëm sa për të lëvizur në një tjetër sistem diellor

Më tej, në vijim janë edhe parashikimet e Baba Vangës që kanë rezultuar të vërteta:

Lufta e Dytë Botërore

Data në të cilën vdiq Car Boris III

Shkëputja e Çekosllovakisë.

Shkëputja e Bashkimit Sovjetik

Shkatërrimi i Jugosllavisë

Rindërtimi i Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore

Zgjedhjen e Boris Jelcinit

Fatkeqësia e Çernobilit

Data e vdekjes së Stalinit

Lufta në Siri

Ndarja e Krimesë

Zgjedhja e Obamas

Continue Reading

Lajme

Hapet thirrja për aplikim në konkursin për Abetaren e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Published

on

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët “Abetare”, të shoqëruar me fletoren e punës. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci, e cila ka ftuar shtëpitë botuese nga të dy shtetet që të aplikojnë në këtë konkurs.

Në një postim në Facebook, Nagavci ka thënë se ka filluar jetësimi i Marrëveshjes për Abetaren e re të përbashkët cilësore dhe unike, që do ta përdorin si tekst të parë të gjithë fëmijët shqiptarë në Kosovë, Shqipëri dhe kudo që ata mësojnë shqip.

Po ashtu, ministja Nagavci ka shprehur bindjen e saj të plotë se në vitin e ri shkollor, vogëlushët e të dyja shteteve do ta kenë në dorë Abetaren e re.

“Ky libër simbol, le të jetë një dhuratë për vogëlushët tanë në 110 vjetorin e Pavarësisë”, ka thënë Nagavci.

E krejt kjo, sipas saj, ka ardhur si rezultat i një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re.

“Një gjuhë, një Abetare… Pas një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re, Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët ‘Abetare’, të shoqëruar me fletoren e punës. Ftoj shtëpitë botuese nga të dy shtetet tona që të aplikojnë në këtë konkurs, rezultatet e të cilit do të bëhen publike në qershor të këtij viti”, ka thënë ajo.

Continue Reading

Kosovë

Ndërron jetë ish-ushtarja e UÇK-së, Vjosa Qerimaj

Published

on

Ka ndërruar jetë sot Vjosa Qerimaj, ish-ushtare e UÇK-së dhe infermiere aso kohe.
Lajmin për vdekjes e infermieres së luftës e kanë bërë të ditur familjarë të saj.

“Motra jone Vjosa na la sot. Ajo ka sherbyer si ushtare e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si infermiere ne kohet me te veshtira per ushtaret e plagosur, dhe me nevoje mjekesore. Kontributi i saj nuk do te harrohet kurre, dhe do te na mbaje krenar gjithe jeten.”, shkruhet në njoftimin e tyre.

Continue Reading

Lajme

Bumçi: Eurodeputetët i kanë dërguar një letër Bashës, ja për çfarë bëhet fjalë

Published

on

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit Aldo Bumçi i ftuar në “Radarin Informativ” është pyetur nëse përfaqësues të Partisë Popullore Europiane janë ofruar që të negociojnë krizën e brendshme në Partinë Demokratike.

Bumçi tha se ka një letër të 3 eurodeputetëve për Bashën, në të cilën sipas tij i kërkojnë që të pranojë Kuvendin e 11 dhjetorit, të mbledhur nga ish-kryeministri Berisha.

“PPE ka si qëndrim që ne nuk përfshihemi në çështje te partive. Ka një letër të 3 eurodeputetëve gjermane, në PPE dhe një eurodeputeti një vendet e rajonit që i drejtohen Bashës që të pranojë 11 dhjetorin.

Kriza në PD është zgjidhur me 11 dhjetor nga demokratët. Ne do vazhdojmë betejën kundër Ramës”, tha Bumçi.

Continue Reading

Aktuale