Connect with us

Maqedonia e Veriut

Si qëndron puna me anëtarësimin e RMV-së në NATO?!

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev pret që ratifikimi i protokollit për anëtarësim në NATO në Parlamentin spanjoll të përfundojë deri në fund të janarit dhe Republika e Maqedonisë së Veriut të bëhet anëtare e Aleancës në kohë reale, por e majta në Spanjë nuk i ka numrat për të konstituuar parlamentin, gjë që e vështirëson formimin e tij, përcjell in7.

“Është mirë që pati zgjedhje të suksesshme në Spanjë. Fitoi e majta ime. Kostituimi i Parlamentit spanjoll do të bëhet 3 dhjetor dhe deri në fund të dhjetorit ose janarit duhet të përfundojë procedura e ratifikimit dhe jam i bindur që Republika e Maqedonisë së Veriut do të jetë anëtare e NATO-s në kohën e duhur ”, ka thënë sot Kryeministri.

Zgjedhjet në Spanjë i fituan socialistët, të cilët kanë qeverisuar deri më tani në Spanjë, ata kanë fituar më së shumti vota në zgjedhjet e së dielës, mirëpo nuk e kanë shumiqën për të krijuar qeveri, meqë partitë e krahut të djathtë kanë shënuar fitore të mëdha.

Një procesin zgjedhor të mbajtur në muajin prill, nuk ka pasur shumicë të qartë, andaj socialistët kanë dështuar që të formojnë koalicion qeveritar.

Këtë herë, socialistët kanë fituar 120 ulëse nga 350 sa janë në total, apo tri më pak në krahasim me zgjedhjet e muajit prill. Kjo e vështirëson edhe më shumë situtën pasi Socialistët dhe partia “Podemos”, e liderit Pablo Iglesias, që është aleat politik i tyre, nuk mundet të formojnë koalicion qeverisës.

Pas ratifikimit të protokollit nga Senati Amerikan numri i vendeve që kanë ratifikuar protokollin për anëtarësimin e Maqedonsë së Veriut në aliancën veri-atlantike ka shuar në 25, ndërkaq aleanca numëron plot 29 anëtare./in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale