Connect with us

Lajme

Sela: Nuk na duhet pushtet për të ndryshuar fytyrat, por sistemin dhe mentalitetin e qeverisjes

Published

on

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i ftuar në emisionin Argument në Televizionin Shtetëror të Maqedonisë së Veriut, ka folur për aktualitetin politik dhe planet e partisë së tij për të marrë mbështetjen e qytetarëve në zgjedhjet që priten të mbahen më 12 Prill të vitit të ardhshëm. Sela ka drejtuar një sërë akuzash ndaj qeverisë së drejtuar nga Zoran Zaevi, duke e cilësuar si institucion që e ka humbur kredibilitetin politik dhe moral. Sipas Selës, Zaevi do të mbahet mend si kryeministri me më shumë kontradikta në histori, pasi shpesh ka ditur ta kundërshtojë veten me deklaratat e pamatura dhe veprimet politike të kundërta nga ajo që ka thënë apo premtuar, përcjell in7.

Sipas Selës, vendit i duhen zgjedhjet e parakohshme sepse qytetarët kanë nevojë për ndryshim, por jo ndryshim vetëm në numra dhe figura, por ndyshim esencial, ndryshim të sistemit që për shumë vite sipas Selës, sidomos për shqiptarët ka qënë si në monizëm.

Sipas tij, Aleanca dëshiron të marrë pushtetin me votë në zgjedhjet e ardhshme, por jo për të ndryshuar vetëm fytyrat e ministrave dhe funksionerëve shtetëror, por për të ndryshuar mendësinë e qeverisjes. Nëse ndodh e kundërta, atëherë sipas tij, më mirë të mos i fitojnë zgjedhjet.

“Ndryshim të pushtetit po, por edhe të mentalitetit të ushtrimit të atij pushteti. Ndryshim të formës së ushtrimit të pushtetit. Në qoftë se Aleanca për Shqiptarët do të marrë pushtetin dhe do të shndërrohet njësoj si këto, më mirë të mos e marrë kurrë”, tha Sela në emisionin Argument në MTV2, përcjell in7.

Kryetari i ASH, Ziadin Sela edhe njëherë përsëriti qëndrimin e tij se nuk ka pengesa për ndryshimin e datës së zgjedhjeve, pasi ekziston precedent për ratifikimin e protokolit para se të shpërndahet Kuvendi. Kështu sipas tij ka vepruar Mali i Zi më herët. Por problemi me shtyrjen e datës sipas tij, nuk qëndron tek Spanja dhe ratifkimi i Protokolit, por tek ardhja e mërgimtarëve më 12 Prill si pasojë e festës  pashkëve, me çka në vendet evropiane nuk punohet. Ardhja e mërgimtarëve për të votuar është lajm i keq për pushtetin, vlerëson Ziadin Sela./in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

BE i “tërheq veshin” Serbisë: Nuk ka vend në Europë mohimi i genocidit

Published

on

Nuk ka vend në Europë për mohimin e genocidit. Nuk ka vend për glorifikimin e krimeve të luftës dhe kriminelëve të luftës.

Gjithashtu, relata ose mbështetja publike e atyre që mohojnë genocidin e luftës, krimet genocidale të luftës dhe minimin e integritetit territorial dhe barazisë së një vendi jo vetëm rrezikon stabilitetin rajonal, por sfidon dhe vlerat europaine”, u shpreh përfaqësuesi i BE për Çështjet e Jashtme dhe sigurinë Josep Borrel./Dosja.al/

Continue Reading

Lajme

Dëshmia nga SHBA: Berisha do të arrestohet! Në emër të vuajtjeve të njerëzve si unë! (Video)

Published

on

Sotiraq Naçi dëshmoi nga SHBA për emisionin “Shqip” të gazetares Rudina Xhunga, për jetën e tij, bizneset dhe gjithçka që iu shkatërrua gjatë viteve 1992-1997, kohë mbas të cilës ai kërkoi azil politik në Amerikë dhe e mori. Ai shprehet në emisionin “Shqip” se përgjegjësi shkatërrimin e jetës së tij në Shqipëri është Berisha dhe shteti që ai krijoi.

“Kërkova azil politik në Amerikë si i persekutuar i regjimit të Berishës pasi me rrezikohej jeta për atë që më ndodhën. E them shpesh deshte Zoti dhe më shpëtoi dhe jam gjallë sot.

Por erdhi dita të dalë kjo situatë e rëndë që ishte atëherë në Shqipëri. E dija që një fund do të kishte gjithsecili që ka prekur Shqipërinë dhe i ka krijuar plagë.

Kjo ditë do vinte që ta paguajë Berisha. SHBA e ka cilësuar në mënyrë te detajuar. Berisha nuk mund të gënjejë më njerëzit. Mendoj që njerëzit që kanë bërë bëma të mëdha në Shqipëri nga pozita që kanë pasur është më mirë të largohen dhe deklarojnë vetë se çfarë kanë bërë, të lëshojnë ato që kanë marrë dhe që nuk i takojnë.

Njerëzit presin me ankth arrestimin urgjent të Sali Berishës dhe duhet bërë jo se kënaqet apo ai, por Berisha është drejt asaj rruge dhe ai ika bërë ato gjëra, familjarisht i ka bërë ato.

Pse nuk ia thonë në sy dhe vërtiten jo non grata apo po non grata, jo ai nuk është non grata, ai është cilësuar fajtor, kriminel, Berisha ka vrarë, ka prerë me urdhrin e tij, më shkrimin e tij, me firmën e tij, me vendimet e qeverisë së tij.

Këto janë dokumente të arkivuara, pse t’i fshehim këto gjëra? Kush e fsheh është më fajtor se ai që ka bërë fajin. Jam një nga njerëzit që iu shkatërrua jeta nga sistemi i Berishës dhe ai po akuzohet edhe për krimet që ka bërë edhe ndaj njerëzve si unë.

E ka cilësuar SHBA, për mashtrim dhe përvetësime të mëdha familjarisht, Berisha i jepte djalit, vajzës, dhëndrit dhe njerëzve që e rrethonin dhe e mbanin atë dhe sot e ndjekin. Pra mos t’i vëmë fjalën e madhe që i ka vënë Amerika, pra është një mafie e ndërtuar në sistem, pikë. Amerika nuk e gjykon, Amerika t’i ka konstatuar dhe t’i ka dhënë të gjitha.

Për çfarë e gënjen Saliu atë milet që e mbledh në Foltore, ai bën një krim tjetër akoma shumë më të madh, bën krimin e dytë, për të prishur opinionin publik, për të gënjyer dhe mashtruar. Saliu do të shkojë ose drejt Strasburgut ose do të gjykohet aty, do të përgjigjet një ditë.”, u shpreh Sotiraq Naçi.

Continue Reading

Bota

Në Zvicër pensioni i burrave është dy herë më i lartë se ai i grave, kjo është arsyeja

Published

on

Ekzistojnë boshllëqe të mëdha midis përfitimeve të pensionit që marrin burrat dhe gratë në pensionet profesionale – e ashtuquajtura “shtylla e dytë që paguhet përveç AHV / AVS”, sipas shifrave më të fundit nga Zyra Federale e Statistikave (FSO).

Mesatarja e pensionit të pleqërisë të paguar për herë të parë në vitin 2020 ishte 2081 franga në muaj për burrat kundrejt 1167 franga për gratë, shkruajnë mediat zvicerane,

Këto dallime të rëndësishme janë për shkak të llojit të punësimit. Gratë zakonisht përjetojnë ndërprerje më të shpeshta të punës dhe punë me kohë të pjesshme, kryesisht për arsye familjare.

Gjithashtu, gratë shpesh kanë paga më të ulëta, kontribuojnë më pak në pensionet profesionale dhe për këtë arsye marrin më pak përfitime kur dalin në pension.

“Puna në shtëpi dhe në familje, e cila bëhet më shpesh nga gratë, është e papaguar dhe nuk llogaritet në përfitimet e pensionit të pleqërisë,” tha FSO.

Continue Reading

Aktuale