Connect with us

Kosovë

Rrëfimi prekës i ish-ushtarit të UÇK-së, ia vranë në luftë 7 fëmijë, gruan dhe nënën (VIDEO)

Published

on

Isak Asllani nga fshati Rancë e Shtimes. Dikur ish-luftëtari i UÇK-së, i cili bënte pjesë në njësinë e brigadës Diversanti vëzhguese.

Ai kishte një jetë të lumtur e të qetë, deri në momentin kur forcat serbe në gusht të vitit 1998 ia vranë shtatë fëmijët, gruan, nënën, mbesën dhe gruan e vëllait.

Pas këtij momenti Asllanin e dërguan në spital, ndërkaq familjën e tij e varrosën.

Fëmija më i madh i tij ishte Burimi 13 vjeç, e më e vogla ishte Antigona e cila sapo kishte mbushur një vit. Edhe pse nuk i ka mbetur asnjë fotografi nga ajo kohë, Isaku i ka para syve imazhet e tyre.

Por, pas tre muajsh pikërishtë më 28 Nentor të vitit 1998, me emocione të përziera Isaku u martua përsëri dhe krushqit, atë kohë ushtarë të UÇK -së morën nusen e re.

Por, me malësoren, siç e quan ai gruan e dytë, nuk kishte fëmijë. E duke e pasur mbështetjën e saj, ish-luftëtari u martua përsëri. Me gruan e tretë tani Isaku ka binjak.

Ndonëse dhimbja është aty, me të, për atë që i kishte ndodhur 21 vjet më parë, ai ndihet i lumtur dhe i plotësuar që ka arritur sërish ta gëzoj epitetin e babait.

Asllani, tani zgjohet çdo mëngjes me vullnetin më të madh. Madje këtyre dy fëmijëve ua ka përtirë emrat, Lumnije dhe Ejup.

“Shumë kanë trashëgu, shumë kanë veti t’tyne. Unë problemet pak i kam dashtë gjithë. Po mdoket që edhe ky po don me u bo qasi problemi”, përfundon me lot në sy historinë e tij Isaku.

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Kosovë

Avioni me shqiptarë bën ulje emergjente sapo niset

Published

on

Një avion që u nis sot me linjën Prishtinë-Shtutgart u kthye në pistë pas 30 minutave që u ngrit në ajër.

Mësohet se avioni kishte një defekt teknik dhe ka bërë uljen e menjëhershme.

Sipas dëshmive, disa pasagjerëve brenda në avion i kishte rënë në fikët./Abcnews.al/

Continue Reading

Kosovë

SHBA e ndihmon Kosovën me 236,7 milionë dollarë: Do të investohen në energji

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se Bordi i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) i SHBA-së, ka miratuar marrëveshjen Kompaktit prej 236,7 milionë dollarësh.

Kurti përmes një postimi në Twitter ka thënë se ky është investimi më i madh energjetik në Kosovë, përcjell Kallxo.com.

“Ky është investimi më i madh energjetik në Kosovë deri më sot. Do të ndihmojë në vendosjen e themeleve për tranzicionin tonë të drejtë të energjisë. Falënderime të veçanta për të dy ekipet tona për punën e shkëlqyer”, tha ai.

Qeveria e Kosovës në bashkëfinancim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës synon të investojë në bateri për ruajtjen e energjisë që do të shfrytëzohet nga KOSTT-i, në rastet e rënies së njësive të termocentraleve për balancim të sistemit të energjisë.Programi Kompakt do të jetë në vlerë prej 234 milionë dollarëve dhe do të përfshijë dy projekte: rezerva dhe arbitrazh të energjisë (bateritë me kapacitet të lartë mbi 200 Mëh) dhe zhvillimi i fuqisë punëtore dhe përfshirja e grave në sektor të energjisë.

Continue Reading

Aktuale