Connect with us

Maqedonia e Veriut

Liria për të protestuar në RMV do të kufizohet edhe me ligj tani

Published

on

Propozim ndryshimet e Ligjit për Tubime publike që tanimë kanë arritur në Kuvend parashikojnë rregulla të reja për të realizuar të drejtën kushtetuese për tubime publike, të cilat nënkuptojnë kufizime të reja në realizimin e kësaj të drejte.

Më konkretisht përmes propozim ndryshimeve parashikohet të rritet numri minimal për mbajtjen e një tubimi publik nga 20 në 50 qytetarë.

Më tej sipas ndryshimeve parashikohet që Tubim publik për të shprehur mendimin e lirë apo protestë mund të organizohet në çdo vend që është adekuat për atë qëllim, përveç:

– Vendeve me rëndësi vitale për qarkullim të lirë (tunele, vendkalime hekurudhore, ura, mbikalime, vendkalime kufitare dhe udhëkryqe)

– Para selive të organeve shtetërore dhe hapësirave rreth tyre

– Para ambasadave

– Para objekte që janë në interes të sigurisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut

– Kufizohet edhe koha e mbajtjes së tubimeve nga ora 06 e mëngjesit deri në ora 23:00.

Ndërkohë që në Nenin 21 të Kushtetutës thuhet se: Qytetarët kanë të drejtë që të tubohen dhe të shprehin protestë publike pa mos siguruar ndonjë leje përkatëse paraprake. Kjo e drejtë mund të kufizohet vetëm në kushte të luftës dhe gjendjes së jashtëzakonshme.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale