Connect with us

Bota

Arrihet marrëveshje për koalicion në Spanjë / Nuk rrezikohet data e zgjedhjeve në Maqedoni

Published

on

Zgjedhjet në Spanjë, me apo padashje u lidhën ngushtë edhe me fatin e rrjedhjes së një sërë çeshtjesh politike edhe në Maqedoninë e Veriut, shkruan in7.

Varësisht prej epilogut zgjedhor atje, ratifikimi i Protokolit për anëtarësim të plotë të Maqedonisë së Veriut do të duhet të votohet në parlamentin spanjoll para vitit të ri. Kjo me qëllim që i njëjti të mund të ratifikohet edhe në Shkup, para se të shpërndahet Kuvendi. Vonesat eventuale në Spanjë, do të shkaktonin efekte të padëshiruara politike edhe në Maqedoninë e Veriut, që do të thoshte anulim apo shtyrje të datës se zgjedhjeve te parakohshme.

Vendit i duhet Kuvend funksional në momentin që do të vijë nevoja për ta ratifikuar Protokolin. Kështu arsyetoheshin partitë ne pushtet.

Por siç duket nuk do të ketë vonesa dhe zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut do të zhvillohen sipas planit. Kjo për faktin se në Spanjë veçmë është arritu nje marrëveshje paraprake për koalicion qeveritar mes Socialistëve fitues dhe të majtës Unidas Podemos, shkruan in7.

Partia Socialiste e Spanjës të martën arriti një marrëveshje paraprake të koalicionit me të majtën e Unidas Podemos për të formuar një qeveri, ka shkruar Politico.

Pedro Sánchez, ushtrues i detyrës së kryeministrit dhe drejtues i Socialistëve (PSOE), zhvilloi një takim me kreun e Podemos, Pablo Iglesias të martën pasdite, raportojnë mediat spanjolle.

Partia e Sánchez fitoi 120 vende në parlamentin me 350 vende të Dielën – tre më pak se sa fitoi në zgjedhjet e prillit. Partia Konservatore Popullore (PP) arriti  të fitojë 88 vende, nga 66 që i kishte në Prill, dhe partia e ekstremit të djathtë, anti-imigrimi Vox u hodh në vendin e tretë, por duke arritur dyfishin e numrit të deputetëve prej 52 të tillëve dhe marrjen e mbi 15 përqind të votave. Ndërkaq Unidas Podemos ka pësuar rënie të numrit te deputetëve dhe atë nga 42 vende në 35 të tilla./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Në Zvicër pensioni i burrave është dy herë më i lartë se ai i grave, kjo është arsyeja

Published

on

Ekzistojnë boshllëqe të mëdha midis përfitimeve të pensionit që marrin burrat dhe gratë në pensionet profesionale – e ashtuquajtura “shtylla e dytë që paguhet përveç AHV / AVS”, sipas shifrave më të fundit nga Zyra Federale e Statistikave (FSO).

Mesatarja e pensionit të pleqërisë të paguar për herë të parë në vitin 2020 ishte 2081 franga në muaj për burrat kundrejt 1167 franga për gratë, shkruajnë mediat zvicerane,

Këto dallime të rëndësishme janë për shkak të llojit të punësimit. Gratë zakonisht përjetojnë ndërprerje më të shpeshta të punës dhe punë me kohë të pjesshme, kryesisht për arsye familjare.

Gjithashtu, gratë shpesh kanë paga më të ulëta, kontribuojnë më pak në pensionet profesionale dhe për këtë arsye marrin më pak përfitime kur dalin në pension.

“Puna në shtëpi dhe në familje, e cila bëhet më shpesh nga gratë, është e papaguar dhe nuk llogaritet në përfitimet e pensionit të pleqërisë,” tha FSO.

Continue Reading

Bota

“Nuk i harrojmë traditat tona, jemi Iuftarak!”/ Shqiptarët e Ukrainës gati për Iuftë (Video)

Published

on

Flasin toskërishten e vjetër, ruajnë kostumet popullore qindra vjeçare dhe festojnë Shën Gjergjin në kujtim të Gjergj Kastriotit.

Bëhet fjalë për 5000 shqiptarët e Ukrainës, të cilët emigruan 300 vite më parë nga rrethi i Korcës për në Evropën Lindore pikërisht për t’i shpëtuar Iuftës, asokohe me Perandorinë Osmane, por e gjejnë veten, për ironinë e fatit, sërish në vijën e betejës.

Ngjarjet e fundit në Ukrainë janë prej ditësh në faqet e para të medias botërore. Konflikti i hapur me Rusinë për shkak të grumbullimit të mijërave trupave në kufi duket se po i drejtohet pikës së moskthimit, ku nuk përjashtohet mundësia e një Iufte.

Minoritetit shqiptar që jeton në Ukrainë është po aq i shqetësuar nga konflikti Rusi-Ukrainë sa pjesa tjetër e qytetarëve. Por përfaqësuesi i Unionit shqiptar në Ukrainë, Aleksandër Dermenti deklaroi në një interviste televizive disa ditë më parë se ata nuk do të dorëzohen përballë një sulmi të mundshëm rus.

Dermenti thotë se minoriteti shqiptar është Iuftarak dhe ata nuk i harrojnë traditat e tyre të vjetra, duke kërkuar madje që të ketë një shkollë të gjuhës dhe kulturës shqipe në Ukrainë. Në katër zona në jug të Ukrainës flitet shqip, në Odesa, Georgievka, Devninskoe dhe Gamovka.

Continue Reading

Bota

Pentagoni vendos 8.500 trupa në “gatishmëri të lartë” mes tensioneve në Ukrainë

Published

on

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd J. Austin III ka vënë 8,500 trupa amerikane në “gatishmëri të lartë” për vendosje të mundshme në Evropën Lindore, ndërsa NATO dhe Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një pushtim të mundshëm rus të Ukrainës, ka bërë të ditur Pentagoni.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, shumica e 8.500 trupave do të marrin pjesë në një forcë reagimi të NATO-s që mund të aktivizohet së shpejti, tha John F. Kirby, zëdhënësi i Pentagonit.

Personeli i mbetur do të ishte pjesë e një reagimi specifik të SHBA-së ndaj krizës në thellim, thanë zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes, me shumë gjasa për t’u dhënë garanci aleatëve amerikanë në Evropën Lindore, të cilët kanë frikë se planet e Rusisë për Ukrainën mund të shtrihen në Baltik dhe vende të tjera në të ashtuquajturin krahu lindor i NATO-s.

“Është shumë e qartë se rusët nuk kanë asnjë qëllim për momentin të de-përshkallëzojnë”, tha zoti Kirby në një konferencë shtypi të hënën. “Megjithatë, ajo që bëhet fjalë është siguria për aleatët tanë të NATO-s”.

Njoftimi i zotit Kirby vjen pasi New York Times raportoi të dielën se presidenti Joe Biden po konsideronte vendosjen e disa mijëra trupave amerikane, si dhe anijeve luftarake dhe avionëve, në aleatët e NATO-s në Baltik dhe Evropën Lindore.

Pjesa më e madhe e trupave që janë vënë në gatishmëri më të lartë janë trupa tokësore në detyrë aktive, duke përfshirë brigada luftarake, dhe forcat mjekësore, aviacioni, transporti, inteligjencës dhe mbikëqyrjes me pajisjet e tyre, u tha zoti Kirby gazetarëve.

Continue Reading

Aktuale