Connect with us

Teknologji

Ford ndërtoi një Mustang elektrik që po n’a çmend (FOTO)

Published

on

Ford dëshiron që bota të marrë parasysh planet e saj për automjetet elektrike. Dhe cila mënyrë më e mirë sesa të ndërtoni një Mustang krejt elektrik me nje manual transmetimi six speed?

Dhe kjo n’a ka zemëruar këtu, sepse është një ngacmim gjigant i një prototipi që nuk do t’a bëjë kurrë më në prodhim. Ose të paktën kjo është ajo që po thotë Ford.

Ford dhe Webasto zbuluan të martën automjetin elektrik të baterisë me performancë të lartë “Mustang Lithium” në shfaqjen tregtare të Shoqatës së Specialiteteve të Tregut të Pajisjeve (SEMA) në Las Vegas. Automjeti është i njëfishtë, do të thotë që kjo nuk do të godasë në treg tani afër, ose ndonjëherë.

Ford thotë se ky Mustang i elektrizuar është më shumë sesa thjesht prototip. Është gjithashtu një provë për bateritë dhe teknologjitë e menaxhimit termik që Webasto dhe Ford po krijojnë në segmentin në rritje të automobilave në lëvizshmëri. Pra, ndoshta ka një shans?

Continue Reading

Lajme

Bashkimi Evropian ka rënë dakord: Kështu do të duhet të duken të gjithë karikuesit e telefonave celularë

Published

on

By

Shtetet anëtare të BE-së ranë dakord të mërkurën për një qëndrim të përbashkët rreth një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, mbi bazën e të cilit do të negociojnë me Parlamentin Evropian për tekstin përfundimtar të ligjit.Pozicioni i përbashkët, i rënë dakord nga ambasadorët e shteteve anëtare në Komitetin e Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper), është një mandat që i lejon presidencës së Këshillit të fillojë negociatat me Parlamentin Evropian pasi ky i fundit të ketë rënë dakord për pozicionin e tij.

Më 23 shtator të vitit të kaluar, Komisioni Evropian propozoi një zgjidhje për karikimin e pajisjeve elektronike si telefonat celularë dhe tabletët, të cilat të gjitha duhet të kenë një fole hyrëse USB të tipit C, e cila është një hap kyç për prezantimin përfundimtar të një karikuesi universal.Komisioni ka propozuar një ndryshim në direktivën që USB Type C duhet të bëhet vendkalimi standard i karikimit për telefonat inteligjentë, tabletët, kamerat, kufjet, altoparlantët portativë dhe konzolat e lojërave video në dorë.Vendi unik USB-C do t’i lejojë konsumatorët të karikojnë pajisjet me të njëjtin karikues USB-C, pavarësisht nga marka e pajisjes, transmeton Telegrafi.Propozimi parashikon shitjen e karikuesve veçmas nga pajisjet elektronike, që do të thotë se një karikues i ri nuk do të përfshihet domosdoshmërisht kur blini një pajisje të re. Kjo duhet të zvogëlojë sasinë e mbeturinave elektronike.

Një zgjidhje e zakonshme për karikimin e pajisjeve elektronike duhet të zvogëlojë ndjeshëm numrin e karikuesve që grumbullohen në shtëpitë e konsumatorëve dhe të sjellë kursime të konsiderueshme.Sipas vlerësimeve të Komisionit, konsumatorët e BE-së mund të kursejnë 250 milionë euro në vit nga blerjet e panevojshme të karikuesit.

Gjithashtu duhet të zvogëlojë sasinë e mbetjeve elektronike me rreth një mijë tonë në vit.Që nga viti 2009, Komisioni është përpjekur të zgjidhë problemin e një karikuesi të vetëm për pajisjet elektronike, gjë që ka çuar në një ulje të ndjeshme të numrit të karikuesve të ndryshëm dhe zgjidhjeve të karikimit nga tridhjetë në tre sot.

Për të marrë një karikues universal, është e nevojshme të sigurohet ndërveprim i plotë në të dy anët e kabllit: pajisjen elektronike dhe spinën për energji të jashtme. Komisioni njofton se do të propozojë një ndryshim në rregullore në këtë drejtim, i cili do të hyjë në fuqi njëkohësisht me direktivën e re.Rezistenca më e madhe ndaj karikuesit universal ka vite që vjen nga prodhuesi amerikan Apple.Shumica e telefonave të shitur sot përdorin fole karikimi mikro-USB, por jo iPhone i Apple, i cili nuk mund të karikohet me një karikues të bërë për produktet më të përdorura Android.

Continue Reading

Teknologji

Doni të dini se kush e klikon më shumë profilin tuaj në Facebook? Ndiqni këto hapa

Published

on

Jeni kuriozë të dini se kush nga miqtë tuaj në “Facebook”, e klikon më shumë profilin tuaj? Po, mund ta zbuloni lehtësisht, sepse ekziston një metodë shumë e thjeshtë për ta parë këtë gjë.

Mjafton të shkoni te profili juaj, të klikoni me butonin e djathtë të miut dhe të zgjidhni opsionin “View page source”. Pastaj shtypni Ctrl+F. Më pas në kutizën që do dalë në të djathtë lart, shkruani “InitialChatFriendsList”.

Do t’ju dalin disa numra që mund t’iu duken të pakuptimtë. Kopjoni një prej tyre, pa shtesën në fund që mund të jetë (­1) ose (­2), dhe rikthehuni në profilin tuaj që ta bëni “Paste” në krye, pas adresës www.facebook.com.

Continue Reading

Teknologji

Rënie drastike e vlerës së Bitcoin

Published

on

By

Rënie drastike e vlerës së Bitcoin

Njëra ndër kriptomonedhat më të njohura ka shënuar një rënië të madhe të vlerës.

Vlera e Bitcoin në këtë fillim të vitit 2022 ka pësuar një rënie të madhe, duke shqetësuar të gjithë personat që kanë investuar në të, transmeton lajmi.net.

Gjatë ditëve të fundit, Bitcoin ka pasur një ulje të madhe të vlerës ku tani një e tillë kushton rreth 35 mijë dollarë.

Një rënie e madhe kjo e Bitcoin që në fillim të vitit 2022 kishte vlerë rreth 45 mijë dollarë.

Trendi i vlerës së Bitcoin po shënon vetëm ulje, por ekspertët mbetin optimist që vlera e kësaj kriptovalute do të ngritet sërish deri në fund të vitit 2022. /Lajmi.net/

Continue Reading

Aktuale