Connect with us

Lifestyle

Binjakët me fat që arritën të mbijetojnë, peshonin 450 gram (FOTO)

Published

on

Binjakët kalojnë sfidën me sukses Joe dhe Ashley Keates mendohet të jenë të porsalindurit më të vegjël që kanë arritur të mbijetojnë në Britaninë e Madhe.

Dy djemtë kanë lindur në muajin e pestë dhe sipas mjekëve peshonin rreth 450 gram secili, mjekët thanë se ata kanë më pak se 1 për qind mundësi mbijetese. Por, ata arritën ta tejkalojnë këtë sfidë.

Tani djemtë janë 7 muajsh dhe jetojnë të lumtur në shtëpinë e tyre bashkë me prindërit dhe katër motrat e vëllezërit në Trowbridge, Wiltshire.

Dy vëllezërit kaluan 129 ditë në kujdes intenziv në spital, ndërsa tashmë që të dy mund të veshin rroba për të porsalindurit.

Nëna e tyre Talia për mediat britanike kishte thënë se ndihet shumë me fat, transmeton rtv21.tv. “Ashley dhe Joe janë mrekullitë e mia të vogla.

Ndihem shumë me fat dhe mirënjohëse. Besoj se ata janë rast një në një milionë”, tha ajo.

Binjakët kanë lindur më 16 prill të këtij viti dhe besohet të jenë fëmijët më të vegjël që kanë ardhur në jetë në Britani.

Continue Reading

Lifestyle

Milionat e dasmave, ja kush janë këngëtarët që fitojnë më shumë

Published

on

Grumbuj parash të përfituara nga bakshishet në dasmat tradicionale shqiptare, përveç pagesës për të kënduar gjatë natës, janë fitimet e pallogaritshme që këngëtarët shqiptarë të dasmave marrin nga ahengjet e verës.

Festat familjare, duke përfshirë edhe dasmat është bërë praktikë që të organizohen kryesisht gjatë kohës së pushimeve. E për këtë ditë të rëndësishme të jetës, paraja derdhet lumë për këngëtarët që mbajnë gjallë natën, kryesisht ata të muzikës popullore.

Vitin e kaluar bëri përshtypje se si një këngëtare në Maqedoni, e quajtur Fatlume Popovci, publikoi në profilin e saj në Facebook grumbuj me kartëmonedha të ndryshme, si Euro e Dollarë, të cilat i kishte siguruar nga bakshishet në një dasmë në një fshat të Tetovës.

Por nuk është e vetmja, pasi shpesh ndodh të shohim artiste të njohura, që këndojnë duke shkelur mbi paratë që ju hedhin në dasma. Konkurrenca e tyre për të kapur sa më shumë data martesash në verë është më e madhe, se koncertet. Po tashmë është krijuar hierarkia e këngëtarëve më të kërkuar në dasma, të cilët paguhen 5 mijë euro për një natë.

Në krye të listës së pasanikëve të ahengjeve qëndrojnë këngëtarët: Sinan Hoxha, Artiola Toska dhe Irma Libohova. Pas tyre, sa u takon kërkesave për dasma vijnë: Eli Fara, Aurela Gaçe, Albërie Hadërgjonaj, Poni, Valbona Mema, Mariola, ndërkohë që janë shtuar shumë kërkesat edhe për Alban Skënderaj. Pagesa për ta arrin shumën 4 mijë Euro për një natë, sipas burimeve nga menaxherët e tyre.

Nga datat e tyre të zëna përfitojnë punë gjatë verës këngëtarët më të lirë në çmim, të cilët fillojnë me 200 euro deri në 1500­2000 Euro.

Vihet re shtim i madh i këngëtarëve anonimë që kanë nisur aktivitetin në terrenin mjaft fitimprurës të dasmave. Destinacioni më i preferuar i këngëtarëve shqiptarë janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi pagesa për ta fillon me 500$ për fillestarë, deri në 4000$ për këngëtarët me emër. Kjo për faktin se në SHBA janë rezidentë gjithsej 20 këngëtarë, mes të cilëve ata me emër numërohen me gishtat e dorës. Ndërkaq Administrata Tatimore e Kosovës paralajmëroi këtë verë aktivitete sezonale shtesë për kontrollimin e këngëtarëve, për të parë nëse paguajnë tatim në fitimet e tyre. Ata kanë njoftuar se do t’i gjobisin ata këngëtarë që mashtrojnë në deklarimin e të ardhurave. /Story/

Continue Reading

Lajme

“I paske ik hoxhës prej tabuti”, Linda Hakaj tregon se si i humbi 60 kilogramë

Published

on

By

“Më shkruanin i paske ik hoxhës prej tabuti”, Linda Hakaj tregon si i humbi 60 kilogramë.

Këngëtarja Linda Hakaj ka qenë e ftuar se fundi në një emision, ku ka folur për humbjen e peshës.

Ajo ka treguar se ka humbur 60 kilogramë, falë një intervenimi të kryer në Turqi.

Por, pas kësaj ndërhyrje, këngëtarja ka treguar është përballur me reagime të ndryshme e më së shumti negative nga ndjekësit në rrjete sociale.

Ajo ka treguar se është bullizuar shumë herë sidomos pas humbjes së madhe të peshës.

“Shumë herë, bile së fundmi para një viti dy. Kjo puna e bullizmit shumë më vret sepse kemi fëmijë. Unë mendoj që asnjë fëmijë nuk duhet të jetë i bullizuar. Unë tashmë jam e rritur dhe nëse unë ndihem mirë nuk më pengon mendimi i tjetrit. Por, kisha pasur qejf me qenë pjesë e ndonjë kampanje e vetëdijësimit të njerëzit tanë, e sidomos femrave. Po e ceki femrave se gjithë ato mesazhe që kam marrë për shkak të punës së peshës. Kur kam qenë e plotë, a përse nuk po e ndal gojën, je bërë kështu je bërë ashtu”, u shpreh Linda.

 

“Pasi u operova e jam kthyer në peshë normale, më kishin shkruar në privat i paske ik hoxhës prej tabuti. Më ka ardhur interesant, si një femër, si një nënë mundet që të bëj një pyetje kur duhet të mendojë se ai ka fëmijë të vetin dhe si ishte ndjerë nëse do i thoshin fëmijës së vet. Në qoftë se se dikush e merr një iniciativë të tillë, do kisha qenë e para për vetëdijësimin e gjithë njerëzve që sa më pak me pas bulizëm të paktën tek gjeneratat e reja”, vazhdoi më tej 39-vjeçarja.

Continue Reading

Lajme

7 truke që do shëtojnë makinën tuaj në ditët e ftohta

Published

on

By

Gjetja e makinës tuaj të ngrirë në mëngjes mund të largojë të gjitha ndjenjat magjike që zakonisht na ofron dimri dhe bora. Por ju mund ta rifitoni atë duke përgatitur automjetin tuaj për ditët e ftohta dhe me borë. 

Më poshtë do të ndajmë truket e dobishme për ta bërë më të qetë vozitjen tuaj gjatë dimrit.

1. Shkrini xhamin e përparmë.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta

Asnjëherë nuk është e rehatshme të shkrini xhamin tuaj të përparmë nga jashtë në të ftohtë, pavarësisht se sa  janë temperaturat e ulëta. Por ka një mënyrë që mund ta bëni nga brenda. Për ta bërë këtë, mbushni 2 dorashka ose çorape me oriz të pagatuar. I vendosni në mikrovalë për 30 sekonda.

Ndërsa jeni brenda makinës, merrni çorapin dhe rrëshqiteni në xhamin e ngrirë. Sigurohuni që të mos qëndroni më shumë se 10 sekonda në një vend për të shmangur rrezikun e plasaritjes së xhamit. Nxehtësia do të kalojë në xham dhe akulli do të shkrihet. Pasi të vini re se ngrica është shkrirë, ndizni fshirëset dhe pastroni xhamat.

2. Mbani çorapet në ndarjen e fshirëseve.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta
Gjatë dimrit, mbajtja e çorapeve në makinë mund t’ju shpëtojë. Mund t’i vishni nëse keni nevojë të shtyni makinën tuaj kur ngecni në borë ose akull, sepse ato mund t’ju sigurojnë tërheqje shtesë dhe t’ju bëjnë më të lehtë.

Një nga mënyrat se si mund të përdorni çorapet në makinën tuaj është të ndihmoni fshirëset tuaja. Çorapet do t’i parandalojnë ato nga ngrirja dhe mund ta bëjnë më të lehtë procesin e shkrirjes së akullit në mëngjes. Pasi të dilni nga makina, ngrini thikat e fshirëseve dhe rrëshqisni çorapet mbi skajet.

3. Përdorni krem ​​rroje në xhamin tuaj.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta
Pritja që xhamat të  shkrihen sapo të futeni brenda makinës mund të jetë irrituese dhe kërkon shumë kohë. Një truk për të kursyer kohë dhe për të pasur gjithmonë dritare të pastra është përdorimi i kremit për rroje. Lyejini xhamat nga pjesa e brendshme e makinës tuaj me një shtresë të hollë kremi rroje dhe më pas fshijini ato.

4. Përdorni qese plastike për pasqyrat tuaja anësore.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta
Mbajtja e pasqyrave anësore pa ngrica është e lehtë me këtë truk. Thjesht merrni shirita gome dhe qese plastike me madhësi të pasqyrës. Mbështillini pasqyrat tuaja anësore me çanta dhe fiksoni ato me shirita gome. Herën tjetër që ju duhet të shkoni për një makinë, ata do të jenë të pastër dhe të gatshëm për ngarje.

5. Përdorni dezinfektues duarsh.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta
Pasi temperatura të bjerë shumë ulët, ka mundësi që bravat e makinës të ngrijnë dhe kjo do të thotë që çelësi mund të ngecë brenda. Gjithçka që duhet të bëni është të lyeni çelësat me dezinfektues duarsh. Kjo do të shkrijë akullin, duke ju mundësuar të zhbllokoni makinën tuaj.

6. Përdorni llak me vaj spraj gatimi.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta

Dyert dihet se ngecin kur temperatura të bjerë. Dhe të luftosh me ta në mëngjes për t’i hapur nuk është një mënyrë shumë argëtuese për të nisur ditën. Pra, një natë më parë, merrni pak llak gatimi, lyeni skajet e gomës së derës dhe fshijeni tepricën. Kjo do të parandalojë ngrirjen e dyerve.

7. Parkoni makinën tuaj në pozicionin e duhur.

7 truke që mund ta ndihmojnë makinën tuaj në ditët e ftohta

Kjo mund të mos jetë e  mundur për të gjithë, por nëse është, do t’ju ndihmojë shumë. Parkoni makinën tuaj me pamje nga lindja. Në këtë mënyrë, kur të lindë dielli, një pjesë e borës do të shkrihet dhe do të jetë më e lehtë për të pastruar dhe pastruar akullin në mëngjes.

Continue Reading

Aktuale