Connect with us

Lajmet kryesore

Vuçiq: Ja se për çka u morëm vesh me Zaevin dhe Ramën

Published

on

Presidenti i Serbisë tha sot në mëngjes se janë marrë vesh me Zaevin dhe Ramën për gjëra shumë të mira dhe të rëndësishme me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë që do të përmirësojnë ndjeshëm mjedisin e investimeve. Ai theksoi se ai dhe kryeministrat e dy vendeve të tjera janë të vendosur të “shtyjnë” përpara atë që është e mirë për qytetarët, pa marrë parasysh presionet, shkruan A1on, përcjell in7.

Vuçiq deklaroi se për shkak të cilësisë dhe rëndësisë së vendimeve të marra, ai ka frikë prej sulmeve nga palë të ndryshme, por nuk ka frikë nga presioni.

I pyetur për të komentuar kritikat ndaj nismës, ai tha se mbi të gjitha, ajo është ekonomikisht e shëndoshë por politikisht i paqëndrueshëm për shkak të marrëdhënieve të tensionuara midis Beogradit dhe Prishtinës dhe të tjerëve.

“Unë nuk pres probleme midis Beogradit dhe Tiranës, megjithëse e di që Rama do t’i nënshtrohet presionit të ashpër. Dhe kjo nuk do të bëhet direkt, sepse nuk është e thjeshtë të sulmosh këtë”, shtoi Vuçiq.

Ai tha që të tre vendet i kishin bërë të gjitha brenda kufijve të vendosur nga Konferenca e Berlinit për t’u bindur rregullave të BE-së, vetëm këtë herë duke bashkëpunuar.

“Nuk ka asnjë argument për të sulmuar këtë iniciativë, kështu që ne do të punojmë brenda për brenda, nga rajoni, në mënyra të ndryshme, me justifikime të ndryshme politike, për shembull, që Serbia nuk e ka njohur Kosovën dhe të tjerët. Të tre biseduam dhe ne jemi të vendosur ta bëjmë këtë për të mirën e qytetarëve”, tha Vuçiq.

Ai theksoi se vendkalimi i Preshevës për Serbinë tani është një nga vendkalimet më të rëndësishme së bashku me Batrovcën, Gradinin dhe Horgosh dhe shtoi se është rënë dakord me Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë, Zoran Zaev dhe Edi Rama, që inspektimet fitosanitare dhe veterinare të punojnë 24 orë në ditë, duke siguruar kështu kalime të trefishta të kamionëve të mallrave.

“Do të thotë një ulje e jashtëzakonshme e kostove operative, këtë vlerë të tepërt kompanitë mund ta ndajnë me punëtorët”, shtoi presidenti serb.

Vuçiç gjithashtu thotë se vendimi mund të jetë edhe më i rëndësishëm sesa fakti që qytetarët mund të kalojnë kufirin vetëm me një kartë identiteti, pasi është një vendim politik.

“Por kjo do të krijojë një mjedis investimesh dhe do të përfitohet shumë nga kompani gjermane dhe të huaja,” tha Vuçiq.

“Gjëja e tretë për të cilën ne kemi rënë dakord është të ndryshojmë ligjin dhe të pranojmë dhe të japim leje pune për njëri-tjetrin dhe të tretin,” tha presidenti serb, duke shtuar se kjo do t’i lejojë njerëzit të punojnë në të tre vendet.

Vuçiq tha se ai që ka një leje pune në Maqedoninë e Veriut do ta ketë edhe në Serbi dhe Shqipëri.

“Do të na sjellë shumë dobi sepse kemi probleme me forcën punëtore. Kjo do të krijojë një mjedis investimi shumë të mirë dhe do të ndihmojë në tërheqjen e investimeve të reja. Kjo është një mesazh për stabilitet, që ju keni liri të lëvizjes dhe lëvizjes së mallrave”, tha Vuçiq, duke shtuar se në rajon jetojnë 12 milion njerëz.

Vuçiq tha se njohja e kualifikimeve profesionale është rënë dakord, e cila, shtoi ai, mund të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Ai shtoi se Shqipëria tashmë ka hedhur disa nga ato në proceset ligjore dhe se Serbia do ta bëjë këtë sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Këto janë ndryshime tektonike që do të tregojnë shumë për ekonomitë tona, t’i bëjnë ato më tërheqëse dhe do të nënkuptojnë shumë më shumë investime të huaja,” tha Vuçiq.

Ai tha se përveç subvencioneve, kompanitë e huaja janë më të rëndësishme për arsimin e dyfishtë, para së gjithash stabilitetin, dhe më pas për mundësinë e lëvizjes absolutisht të lirë në territor sa më të madh të mundshëm dhe pranimin e forcës punëtore.

Vuçiq theksoi se kur flasim për “mini Schengen”, megjithëse në Evropë nuk duan të dëgjojnë, sepse kjo ka të bëjë me konceptin dhe vendimet e tyre gjeografike, dhe në këtë rast ata nuk janë “komandantë të drejtpërdrejtë”, gjithçka bëhet në përputhje me Rregullat evropiane dhe katër liritë evropiane.

“Kush e di se si dikush mund të reagojë, por ne planifikojmë të merremi vesh në Durrës në takimin tonë të radhës, në 21 Dhjetor që nëse hyni në aeroportin e Beogradit dhe u lejohet të zbarkoni në Serbi, nuk do të keni nevojë për dokumente speciale për në Shqipëri ose Maqedoninë e Veriut. Askush nuk do t’ju kërkojë dokumente”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se duhet të bëhet harmonizimi dhe unifikimi i dokumentacionit teknik, që sa më pak dokumente të nevojiten për kalim të kufirit, gjë që është më e mirë për ekonominë.

Ai gjithashtu tha që të tre vendet mund të punojnë së bashku për të krijuar një ofertë të unifikuar turistike dhe rrugë për të tërhequr turistë, veçanërisht nga Azia.

Continue Reading

Lajmet kryesore

ASH: Transparency International konfirmoi, Maqedonia e Veriut ndër vendet më të korruptuara

Published

on

Ndaj raporti të Transparency International ka reaguar Aleanca për Shqiptarët.

Thonë se ky raport konfirmoi se Maqedonia e Veriut është ndër vendet më të korruptuara.

Reagimi i plotë:

Sot, Transparency International ka konfirmuar edhe zyrtarisht atë që Aleanca për Shqiptarët ka paralajmëruar në vazhdimësi. Regjimi aktual është një nga më të korruptuarit në botë dhe në vlerësimin e këtij viti radhitet në grupin e vendeve si Tanzania, Suriname, Maroko, Guyana, Etiopia, Kolumbia dhe të tjera. Për të qenë ironia edhe më e madhe, vende të cilat deri dje janë llogaritur si më të korruptuara, sot janë në pozicione shumë më të mira se vendi jonë, ndërsa larg Maqedonisë së Veriut janë edhe vendet diktatoriale si Kuba.
Kjo situatë ka vetëm një fajtor, regjimin hibrid që ka kapur gjyqësorin dhe prokurorinë dhe ka instaluar korrupsionin në çdo sferë dhe institucion. Këtij rangimi, kujtojmë se i kanë kontribuar pasaportat për kriminelët botërorë, lirimi i kriminelëve vendor dhe mbajtja në burgje e qytetarëve të pafajshëm që nuk kanë para të blejnë lirinë edhe pse e njëjta u takon.

Continue Reading

Lajme

Lufta kundër korrupsionit, Maqedonia njëjtë si Tanzania, Vietnami e disa vende afrikane

Published

on

By

Lufta kundër korrupsionit, Maqedonia njëjtë si Tanzania, Vietnami e disa vende afrikane

Në Raportin e fundit të Transparency International rreth indeksit të korrupsionit dhe luftës kundër korrupsionit, Maqedonia e Veriut radhitet ende bashkë me vendet afrikane. Sipas këtij raporti, Maqedonia radhitet në vendin e 39 si vend më i korruptuar, bashkë me Tanzaninë Vietnamin, Surinamen, Guajanën, Marokon, Etiopinë, Kolumbinë dhe Kosovën, përcjell in7.tv

Lufta kundër korrupsionit vazhdon të jetë një nga shqetësimet kryesore të vendit. Korrupsioni i lartë ka ngulur rrënjët thellë në sistemin shtetëror në Maqedoni dhe assesi se mund të shqepet./in7

Continue Reading

Lajme

Artan Grubi jep lajmin: Arritëm marrëveshje me Bullgarinë, do të luajmë futboll mes veti

Published

on

By

Artan Grubi jep lajmin: Arritëm marrëveshje me Bullgarinë, do të luajmë futboll mes veti

Artan Grubi në faecbook:

Një nga grupet e punës në suaza të bashkëpunimit ndërqeveritar me Republikën e Bullgarisë që sot nisi me punë është edhe grupi i punës për arsim, kulturë, shkencë dhe të rinj, seancën e së cilës pata nderin ta bashkëkryesoj me kolegun tim bullgar.
Përcaktuam prioritetet e përbashkëta në këto sfera për të cilat do të punojmë në periudhën në vazhdim, në mesin e të cilave:
– shpalljen e konkursit për logo dhe sllogan të mbledhjeve të përbashkëta qeveritare
– përpilimi i një kalendari të përbashkët kulturor;
– nxitjen e bashkëpunimit mes universiteteve të vendeve tona për programe më atraktive studimore, shkëmbim të përvojave dhe mundësi për punë praktike;
– organizimin e një ndeshje futbolli mes dy kabineteve qeveritare;
– organizimi i konferencave të përbashkëta shkencore;
– intensifikim i bashkëpunimit mes Agjencisë për Rini dhe Sport të vendit tonë dhe Ministrisë për Rini dhe Sport të Republikës së Bullgarisë;
– promovimi i ndërsjelltë i destinacioneve atraktive turistike dhe thellimi i bashkëpunimit në sferën e turizmit si predispozitë e fuqishme e zhvillimit ekonomik dhe të tjera.

Continue Reading

Aktuale