Connect with us

Bota

Pse del Macron në krye të atyre që shajnë NATO-n?

Published

on

Akuza e Emmanuel Macronit se NATO ndodhet në vdekje klinike ka ngritur më shumë pyetje për gjendjen e kreut të shtetit francez, se për NATO-n. Teri Schultz shikon efektet e kësaj deklarate.

Mike Pompeo ishte modeli i vetë-përmbajtjes në Berlin. I ndodhur në Gjermani për festimet e rëniës së Murit të Berlinit, sekretari i Departamentit të Shtetit u pyet, nëse ai beson, se NATO është në gjendjen e vdekjes klinike, për shkak të mungesës së angazhimit amerikan, siç tha presidenti francez, Emmanuel Macron të enjten në një intervistë për The Economist. Pompeo i dha nota komike këtij momenti, priti pak dhe tha „kaq shumë përgjigje të mira”, duke qeshur me vete, pastaj „kaq shumë kamera”, shtoi ai duke qeshur më shumë e duke shkaktuar edhe duartrokitje tek audienca.

Kryediplomati i Donald Trump u soll si burrë shteti, më shumë se në ndonjë dalje të mëparshme publike në Europë, pa iu adresuar as Macronit në mënyrë specifike e as referimit për „vdekjen klinike”. „70 vite (NATO) ka nevojë të rritet dhe të ndryshojë. Ka nevojë të kontrontohet me realitetet e sotme dhe sfidat e sotme”, tha ai.

„Nuk besoj, se këto angazhime (politike) të vendeve tona do të humbasin ndonjëherë rëndësinë.” Megjithatë ai shtoi, se „nëse nuk ibën ato që duhet për t’u konfrontuar me sfidat e sotme në mënyrë efektive, nëse vendet besojnë, se mund të marrin të mirat e sigurisë pa siguruar burimet që nevojiten për këtë, nëse ato nuk i përkushtohen angazhimeve të tyre, atëherë ka një rrezik që NATO të mund të bëhet joefektive ose e vjetëruar.”

Vërejtet e Macronit

Jonathan Eyal, drejtor i institutit me qendër në Londër, RUSI, thotë, se Macron u ka bërë një dhuratë atyre që e mohojnë NATO-n me deklaratën se aleanca nuk ka shenja jete. Kremlini për shembull ishte mes vëzhguesve entuziastë të qëndrimit të Macron. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova e përcaktoi deklaratën e Macron si „fjalë të arta” që përcaktojnë në mënyrë të saktë gjendjen aktuale të NATO-s.”

Eyal habitet se edhe sa kohë do të kërkojë që Donald Trump ta përhapë komentin e Macron, si evidencë për të, se ai ka pasur të drejtë për një kohë të gjatë për mangësinë kolektive të europianëve në çështjen e mbrojtjes. Sipas Eyal, mund ta kritikosh aleancën, por ka mënyrë më produktive për ta bërë këtë. „Ajo që bëri presidenti francez, është vënie në dyshim e fundamenteve të rendit të pas-luftës pa ofruar aktualisht asnjë gjë substanciale kundër kësaj.”

Qasje ruse … vërtet?

Justyna Gotkovska, eksperte e mbrojtjes në Qendrën e Studimeve për Europën Lindore në Varshavë ka një qëndrim shumë më tepër kritik. Duke shënuar, se SHBA, megjithë ankesat e ka rritur angazhimin e saj ushtarak në Lindje, „Franca ka qenë vetëm pak e përfshirë në masat e strategjisë së frikësimit në krahun lindor”, tha ajo për DW.

Gotkovska është veçanërisht e shqetësuar për pohimin e Macronit,se Europa nevojitet „të rikonsiderojë pozicionin e saj me Rusinë”, të cilën ajo e shikon se tejet pajtues. „Nëse Franca është e shqetësuar për sigurinë europiane, po bën shumë që ta dobësojë atë, me vënien në pikëpyetje të vlerës së NATO-s, si dhe duke harruar performacën e dobët të ushtrive europiane e duke gjykuar gabimisht politikat dhe qëllimet ruse.” Retorika e Macron shkon në favor të Rusisë, sipas saj.

Niklas Novaky nga qendra studimore Martens shton, se Macron prek një nerv ne vendet lindore europiane. „Ato e ndjejnë me të drejtë që NATO është gurthemeli i sigurisë së tyre dhe se nuk mund të mbështeten vërtet mbi diçka autonome europiane që mund të propozojë Parisi.”, thotë Novaky. Kjo është shqetësuese edhe për jo anëtarë të NATO-s, si Finlanda, që e shohin aleancën si bazë të stabilitetit në rajonin baltik. Novaky thotë, se këto deklarata më shumë kanë efekt negativ për vetë Macron, „dhe ngrenë pyetjen shumë legjitime mes vendeve anëtare të NATO-s për angazhimin e Francës aty.”

Sipas Novakyt është e paqartë se cili ka qenë qëllimi i presidentit francez me këtë deklaratë, ndoshta deklarata e tij mund edhe të ketë qenë një gabim pa ndonjë qëllim, është i mendimit ai. „Ajo vetëm se e komplikon axhendën e tij politike të mbrojtjes në kontekstin e Bashkimit Europian dhe jashtë BE.” Por komplikon edhe axhenda të tjera, thotë eksperti Eayl, duke përfshirë edhe takimin e ardhshëm të krerëve të shteteve e qeverive të aleancës në Londër në dhjetor.

 

BURIMI: DW

Continue Reading

Bota

Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa’ e mafias shqiptare komandojnë gjithçka nga Dubai

Published

on

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në këtë vend, ku vetë drejtësia arabe është neglizhente në këtë drejtim, por edhe mungesa e marrëveshjes së ekstradimit është një problem më vete.

Nga Shqipëria janë të paktën 6 persona, mes tyre 2 të kërkuar nga SPAK, të cilët strehohen në Dubai. Numri i të kërkuarve në këtë vend me identitete të ndryshuara, është mbi 20.

Intervista:

Profesor, a është e vërtetë që krimi i organizuar ndërkombëtar i investon të ardhurat e tij të paligjshme në Emiratet e Bashkuara Arabe?

Të dhënat dhe studimet aktuale konfirmojnë se në Emiratet e Bashkuara Arabe, shumë organizata kriminale bëjnë biznes dhe investojnë në ekonominë e tyre legale. Në Emiratet e Bashkuara Arabe nuk njihet krimi i organizuar vendas, por aty gjallojnë mafiozët italianë, gjë e cila është vërtetuar nga arrestimet e shumta të ‘Ndranghetistëve dhe Camorras. Aty veprojnë grupe mafioze afgane, indiane, pakistaneze, turke, nigeriane dhe shqiptare. Të gjitha këto organizata pastrojnë paratë e pista dhe depërtojnë në ekonominë e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ku e investojnë kapitalin e tyre?

Dobësia kryesore e këtij vendi është tregu i pasurive të paluajtshme. Dubai, për shembull, është bërë strategjik për krimin e organizuar global. Aty mafia arrin të pastrojë paratë e pista duke i investuar, me shumë pak kufizime, në sektorin e ndërtimit. Kësaj i shtohet edhe mundësia e madhe e krijimit të kompanive “offshore” brenda enklavës ekonomike të sipërmarrëse të vendit arab.

A i lehtësojnë këto kompani mafiozët në qëllimin e tyre kriminal?

Patjetër qe po. Emiratet përfaqësojnë sot një nga vendet kryesore të investimeve ekonomike dhe financiare në nivel ndërkombëtar. Pavarësisht reformave të bëra për të frenuar këto fenomene kriminale, në Emiratet e Bashkuara Arabe është ende e mundur të hapen kompani guaska të afta të fshehin identitetin e pronarëve të vërtetë si dhe ka zona të tregtisë së lirë ku investimet janë të mundshme duke përdorur këtë lloj kompanie.

Pse mafiet investojnë dhe riciklojnë paratë në Emiratet e Bashkuara Arabe?

Sepse Emiratet e Bashkuara Arabe garantojnë fshehtësinë, besueshmërinë dhe mungesën e kontrolleve. Kjo është një ftesë gati bujare për mafiozët nga e gjithë bota. As nuk duhet të harrojmë se midis parajsave të ndryshme fiskale që ekzistojnë, është ajo që Shtetet e Bashkuara. Emiratet e Bashkuara Arabe konsiderohet si një aleat strategjik ushtarak dhe një mburojë kundër terrorizmit në Lindjen e Mesme. Prandaj, shumë pak guxojnë të ushtrojnë mbi këtë komb ato presione që janë ushtruar në Zvicër apo ishujt Cayman apo edhe në parajsa të tjera fiskale që garantonin kapitalin e fshehur dhe sekretin bankar.

Mund të na jepni një shembull se si funksionojnë klanet mafioze?

Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit i Qendrës për Studime të Avancuara të Mbrojtjes (CADS), ka verifikuar se si në Dubai është e mundur të blihen prona me vlerë miliona euro pa formalitete të veçanta tatimore dhe ligjore. Aty ka prona me një vlerë prej rreth tridhjetë milionë eurosh që mbahen direkt nga kompanitë, të cilat shpeshherë nuk u atribuohen pronarëve të vërtetë. Të dhënat do të dilnin në shesh nëse hetojmë transferimin e pasurive të paluajtshme. Mafiet që përdorin këto kompani guaskë shpesh fshehin të ardhurat kriminale duke falsifikuar gjithashtu dokumentet e kontabilitetit.

A është e vërtetë që ka shumë kriminelë italianë në këto vende?

Raporti i fundit gjashtëmujor i DIA-s (Departamenti i Hetimit Anti-Mafia 2021) konfirmon se Emiratet e Bashkuara Arabe dhe në veçanti Dubai dhe Abu Dhabi vazhdojnë të tërheqin jo vetëm kapital shumë të rëndësishëm për aktivitetet e pastrimit të parave, por edhe praninë e rrezikshme të elementëve të rëndësishëm të krimit të organizuar italian. Mafiet shfrytëzojnë çështjet kritike të vazhdueshme në lidhje me marrëdhëniet e bashkëpunimit hetimor dhe gjyqësor me Italinë. Dubai është gjithashtu një strehë e madhe për të kërkuarit nga drejtësia. Në Emirate, trafikantët e dyshuar të drogës të Camorras, Gaetano Schettino dhe Raffaele Imperiale janë arrestuar. Aty ndodhet edhe kunati i ish-liderit të An Gianfranco Fini, Giancarlo Tulliani, i akuzuar për pastrim parash, sipërmarrësi Alberico Cetti Serbelloni, i akuzuar për evazion fiskal. Është edhe ish-deputeti i Reggio Amedeo Matacena, i dënuar përfundimisht për bashkëpunim me ‘Ndranghetan’.

Pse ka ende probleme të bashkëpunimit gjyqësor ndërmjet Italisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe?

Prej shumë vitesh çështja e marrëveshjeve të ekstradimit me Emiratet e Bashkuara Arabe ka qenë në tryezën e Ministrisë së Drejtësisë. Një nga të paktët që këmbënguli për vënien në fuqi të traktatit ishte Mario Michele Giarrusso ish M5S, duke i kërkuar disa herë Presidentit që të kalonte sa më shpejt të ishte e mundur dispozitën për ekstradimin. Deri më sot, gjithçka duket se ka mbetur në letër por ata që e njohin mirë se si funksionon drejtësia arabe në ato vende nuk kanë frikë pasi e dinë që do të vijojnë të qëndrojnë në kërkim. Rastet e vetme për të cilat drejtësia e Emirateve kryen ekstradimet janë vetëm në rastet e vrasjeve apo masakrave. Shoqatat kriminale të tipit mafioz nuk janë marrë realisht në konsideratë nga gjyqtarët arabë deri më tani.

Çfarë thotë konkretisht kjo marrëveshje e nënshkruar mes dy vendeve?

Një gjë e zakonshme për këtë lloj rregullimi. Ai angazhon palët që parashikojnë të dorëzojnë të arratisurit nga njëri-tjetri që ndodhen në territoret e tyre përkatëse, të fillojnë një procedim penal (ekstradim procedural) ose të lejojnë ekzekutimin e një dënimi përfundimtar (ekstradim ekzekutiv) dhe me mundësinë e ekstradimit të të arratisurve dhe të kërkuarve. personat me urdhër arresti për krime të rënda që lidhen me trafikun e drogës dhe krimin e organizuar që gjejnë vend mosndëshkimi në Emiratet.

Si mund të korrigjohet kjo mangësi?

Nëse do të donim të ishim të sinqertë, marrëveshjet e ekstradimit do të ekzistonin tashmë prej disa kohësh dhe do ratifikoheshin që me Konventën e Palermos të vitit 2001. Prandaj problemi nuk është formal, por i zbatimit praktik. Një marrëveshje mes dy shteteve mund të ekzistojë në letër, por në fakt nuk mund të zbatohet kurrë, e aq më tepër të respektohet. Është thelbësore të mbështetemi në bashkëpunimin besnik të autoriteteve shtetërore të përfshira në kryerjen e një sërë aktivitetesh: identifikimi dhe grumbullimi i provave, marrja e dokumenteve, identifikimi dhe mbrojtja e çdo dëshmitari, dhe arrestimi i të akuzuarve. E gjithë kjo parashikon një vullnet konkret për bashkëpunim që deri më sot duket se nuk ekziston mes dy shteteve.

Disa thonë se Matteo Messina Denaro do të ishte në Dubai, si mendoni?

Denaro do të ishte në krye të “Cosa Nostra”-s. Ai mbrohet nga bashkëqytetarët e tij. Ai do të arrestohet si të gjithë paraardhësit e tij kur ta tradhtojnë bashkëpunëtorët e tij ose kushdo që e mbron sot dhe e fsheh atë. Të mos harrojmë që Totò Riina kur jetonte në Mazzara del Vallo shkonte i qetë në plazh çdo ditë. Ai u arrestua kur krahu kriminal i afërt me Bernardo Provenzanon vendosi ta çonte para drejtësisë.

* Vincenzo Musacchio, kriminolog, jurist dhe bashkëpunëtor në Institutin Rutgers për Studimet Anti-Korrupsion (RIACS) në Neëark (SHBA). Studiues në Shkollën e Lartë të Studimeve Strategjike mbi Krimin e Organizuar të Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara në Londër.

Continue Reading

Bota

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Published

on

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi, transmeton Anadolu Agency.

Në njoftimin nga Ministria e Shëndetësisë thuhet se i është dhënë fund “masave të planit B” që u vendosën në vend më 8 dhjetor në kuadër të luftës kundër llojit Omicron falë “suksesit të madh të programit të vaksinimit”.

Sipas kësaj, përdorimi i detyrueshëm i dokumenteve që tregojnë statusin e COVID-19, e njohur si pasaporta e vaksinimit, ka përfunduar. Por vendet si klubet e natës dhe teatrot do të mund të vazhdojnë me zbatimin vullnetarisht.

Gjithashtu është hequr edhe detyrimi për të mbajtur maskë, por u rekomandua vazhdimi i mbajtjes së maskave në turma me njerëz dhe vende të mbyllura.

Nga ana tjetër, izolimi në rast infektimi do të vazhdojë.

“Përderisa mësojmë të jetojmë me COVID, duhet të shohim qartë se ky virus nuk do të largohet”, tha ministri i Shëndetësisë, Sajid Javid, duke kërkuar të vaksinohen të gjithë ata që nuk janë vaksinuar.

Continue Reading

Bota

Në Afganistan, prindërit shesin fëmijët dhe veshkat për të ushqyer familjet e uritura

Published

on

Pas tërheqjes së forcave perëndimore nga Afganistani vitin e kaluar, regjimi taliban mori pushtetin, ndërkohë që vendi po përballet me një varfëri ekstreme.

Sipas mediave të huaja, disa prindër po shesin veshkat e tyre, në mënyrë që të marrin shuma monetare për të ushqyer familjet e tyre.

Mësohet se tre vëllezër dhe dy motrat e tyre shitën organet e tyre për rreth dy mijë euro për të ushqyer familjet e tyre.

Ndërkohë javë më parë mediat kanë raportuar se prindërit kanë shitur dhe fëmijët e tyre për shkak të kushteve ekstreme të varfërisë.

Ndërkohë nga ana tjetër mjekët kanë thënë se nuk kanë as mjete spitalore për pacientët të cilët i nënshtrohen operimeve të tilla.

Continue Reading

Aktuale