Connect with us

Maqedonia e Veriut

Liderët e Ballkanit Perëndimor prezantuan përparësinë e shengenit Ballkanik (VIDEO)

Published

on

Nisma e njohur si “Mini Shengeni” nuk është ide për krijimin e një Jugosllavie të re, por ide për krijimin e një Ballkani më ndryshe, se ai që e njohim. Kjo u tha në Ohër, ku liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor i harmonizuan prioritetet për realizimin e kësaj nisme. Kryeministri i Zaev, i cili ishte nikoqir i Samitit tha se rajoni po ndryshon kah vendi më i mirë për jetesë dhe dëshiron të bëhet faktor i rëndësishëm në kontinentin e Evropës.

Unë me të vërtetë shpresoj që të gjithë pjesëmarrësit në këtë proces do ta përqafojnë këtë plan veprimi dhe këtë nismë, sepse sjellë të mira për mbarë Ballkanin, por edhe na faktorizon edhe më shumë para vendeve të Evropës perëndimore, ku edhe duam të aderojmë. Edhe njëherë e them se tërë këtë që po e bëjmë, fillimisht është nismë nga vet ne, që mund të jetë vetëm shtesë plus të vlerës, për atë që institucionet evropiane e bënin me të gjithë ne, ta përmirësojnë jetesën dhe perspektivën e kësaj pjese të kontinentit evropian”-tha Zoran Zaev, kryeministër.

Bëmë diçka që është punë e madhe shumëkush nuk e kupton këtë që po e bëjmë ne sepse shoh që Rama është nën presion kurse mua gjatë fushatës zgjedhore, kundërshtarët e mi politik më akuzonin se në ndërtimin e autostradës Kurshumi- Nish-Prokuplje- Prishtinë, po bëj rrugë për Shqipëri të Madhe. Ndoshta këtë dikush do të tentoj ta shkatërrojë, ndoshta do të dështoj kjo që po e bëjmë, por gjithsesi do të jetë ardhmëri. Nuk kemi këtu të bëjmë me Jugosllavi, kemi të bëjmë me jetë më të mirë për qytetarët. Ambient normaliteti e jo ambient konfrontimi. Do të mundemi deri në fund të vitit të hyjmë në Shqipëri me letërnjoftime, gjithashtu edhe shqiptarët në Serbi”-theksoi Aleksandar Vuçiq- president i Serbisë.

Edhe pse Bosnjë- Hercegovina dhe Mali i Zi erdhën në Ohër, megjithatë në mënyrë plotësuese do të vendosin nëse do t’i bashkohen nismës.

Bosnjë-Hercegovina nuk mori pjesë as në përgatitjen e kësaj nisme dhe unë i njoftova kolegët e mi se ne në Bosnjë nuk kemi një konsensus për këtë nismë dhe nuk kemi qëndrim përfundimtar për këtë nismë dhe se institucionet si Këshilli i Ministrave dhe Presidenca është e nevojshme të informohen zyrtarisht për këtë iniciativë dhe efektet e pritura të saj. Kemi marrë garanci nga kolegët tanë se kjo iniciativë nuk paraqet asnjë përpjekje për të zëvendësuar integrimin evropian të rajonit”-pohoi Denis Zvizdiq, kryesues i Këshillit të Ministrave të Bosnjë- Hercegovinës.

Në Mal të Zi, çdo nismë shqyrtohet nga dy aspekte. A po e përshpejton rrugën tonë drejt BE-së, a i përshpejton integrimet evropiane, sepse për Mali e Zi nuk ka alternativë të integrimeve evropiane. Ndërsa nga ana tjetër, çdo nismë duhet të vlerësohet për përfitimet që do t’i sjellë qytetarëve tanë dhe ekonomisë së Malit të Zi. Të njëjtin fat do ta ketë edhe kjo nismë”-tha Dragica Sekuliq – Ministre e Ekonomisë në Mal të Zi.

Nisma parashikon heqjen e të gjitha pengesave për lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit. Në vendkalimet kufitare, përveç kontrolleve të përbashkëta doganore, do të ketë bashkëpunim në kontrollet fitosanitare, dhe qytetarët në të tre vendet do të udhëtojnë vetëm me letërnjoftime nga viti 2020. Do të mundësohet treg i hapur dhe qasje të iniciativave të biznesit në të gjithë rajonin. U tha se kjo do t’i sigurojë Maqedonisë së Veriut, Serbisë dhe Shqipërisë një kursim total prej 229 milion euro, dhe se qëllimi përfundimtar është të mundësohet përparim ekonomik në rajon dhe transformimin e tij të plotë demokratik.

“Liderët e Ballkanit Perëndimor nga Ohri thanë se përkundër kësaj nisme, qëllimi i tyre përfundimtar mbetet integrimi dhe anëtarësimi i rajonit në BE. Takimi tjetër do të mbahet në Durrës në Shqipëri më 21 dhjetor.

E ashtuquajtura nismë për Shengenin e Vogël ka marrë kritika në të gjithë rajonin, midis disa biznesmenëve dhe disa politikanëve. Dhomat e Tregtisë në Maqedoni të Veriut, pas takimit të parë për Zaevin, Vuçiqin dhe Ramën, thanë se nuk mund të favorizohen masave për të parë, krijim Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili e refuzoi ftesën në Ohër, tha mbrëmë se Kosova nuk do të tregoni për të dhënë BE-në.

https://www.facebook.com/in7.tv/videos/785103091911537/

Continue Reading

Lajme

Tragjedia në Tetovë, familjes Emshi i mbyllen dyert e drejtësisë (Video)

Published

on

Ibin Emshi nga Tetova humbi babanë dhe vëllain nga zjarri tragjik në spitalin modular të Tetovës në shtator të vitit 2021. Pesë muaj më pas, familja Emshi kërkon zbardhjen e të vërtetës dhe dëmshpërblimin real për dy viktimat e kësaj familje H. Emshi dhe R. Emshi, të cilët njëherësh ishin shtetas Italian. Ata nuk pajtohen me vendimin e Qeverisë e cila ndau 420 mijë euro për 14 familjet e viktimave, shkruan Nistori.

“Miratohen mjete me vlerë prej 420 mijë euro për familjet e 14 viktimave nga zjarri i cili shpërtheu në spitalin ku ishte i vendosur Kovid qendra në kuadër të Spitalit Klinik të Tetovës”, thuhet në vendimin e Qeverisë të datës 23 nëntor 2021 (vendimi Nr. 40-11713/1)

Familja Emshi kërkon drejtësi. Ata duan që si fillim të zbardhet rasti, ndërsa procesi i dëmshpërblimit të shkon sipas standardeve Evropiane, përkatësisht atyre italiane. Avokati i familjes Emshi, Gabriele Giambrone nga Italia paralajmëron padi ndaj autoriteteve në Maqedoni të Veriut.

“Ata janë rezident në Itali, jetonin këtu. Vëllai i klientit tonë ishte me aftësi të kufizuara. Ai beson se oferta e dhënë për 30 mijë euro është një nënçmim, posaçërisht kur shohim atë se çfarë ka ndodhur në atë spital. Kemi parë video incizimet, sa shpejtë është shpërndarë zjarri dhe mendimi jonë është se ato spitale nuk është dashur të ndërtohen në atë mënyrë. Gabimet janë bërë dhe njerëzit duhet kompensuar në mënyrë korrekte. Në Itali ka dispozita në të cilat thuhet se ata të cilët janë rezident të vendit tonë, mund të iniciojnë padi në vendin e tyre ku jeton në, në bazë të jurisprudencës vendase, pra në Itali dhe jo në Shkup”, potencon avokati Giambrone në një prononcim ekskluziv për Nistori.

Përfaqësia ligjore Giambrone ka hasur në injorim total nga ana e autoriteteve në Maqedoni të Veriut. Prej sa muajsh ata kërkojnë bashkëpunimin me institucionet ekzekutive në vend, por deri tani nuk kanë marrë asnjë përgjigje. Kërkesa e tyre i është adresuar kryeministrit Zoran Zaev, ish ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ish-ministrit të Drejtësisë, Bojan Mariçiq. Asnjëri prej tyre nuk është përgjigjur.

“Nuk kemi kontaktuar kompaninë e sigurimit sepse autoritetet në Maqedoni të Veriut kanë vendosur të na injorojnë neve. Ata mendojnë se duke na injoruar problemi do të zbehet. Ata nuk e kuptojnë se neve nuk tërhiqemi, pasi kemi bërë aplikim zyrtarë në gjykatën për ndërmjetësim ndaj kryeministrit, ministrit të Drejtësisë dhe atij të Shëndetësisë. Hapi tjetër do të jetë padia në gjykatë. Neve po themi se ky rast nuk ka të bëj asgjë me Maqedoninë e Veriut. Ne mund ta trajtojmë rastin në Itali. Viktimat në atë spital ishin duke jetuar në Itali. Në rast se neve e trajtojmë rastin në Itali”.

Së shpejti pritet që epilogu të zgjidhet në rrugë gjyqësorë, pasi avokatët e familjes Emshi nuk arrijnë të krijojnë asnjë kontakt me autoritetet. Gjykata do të vendosë se si do të procedohet rasti tani e tutje.

“Do ta iniciojmë rastin në Gjykatën bazë të Nevarës ku kishin jetuar tashmë viktimat. Jemi duke përgatitur padinë në aspektin formal dhe gjyqësor për një dëmshpërblim prej rreth 1 milion euro, ndërsa më pas do të kërkojmë shpagimin e dëmit posttraumatik që janë përcjell tek grua, fëmijët dhe e gjithë familja e cila është traumatizuar seriozisht”, thotë avokati Giambrone për Nistori.

Giambrone ka edhe një porosi politike për autoritetet vendase, përkatësisht Qeverinë. Ai konsideron se duke vlerësuar një jetë njeriu 30 mijë euro, Qeveria ka treguar mungesë respekti ndaj qytetarëve dhe familjeve të viktimave.

“Ata duhet të japin përgjigje në disa pyetje serioze por nuk duan ta bëjnë, por neve do t’i sjellim me forcë duke i dërguar në gjykatë. Maqedonia e Veriut dëshiron të bëhet anëtare e BE-së. Nëse do të bëhet pjesë e tavolinës, duhet të respektosh rregullat tona. Nuk mund të jesh pjesë e ekipit, ndërsa nga ana tjetër të shpaguash dikë vetëm 30 mijë euro, ky është lëndim. Do t’i them edhe kryeministrit, nëse vërtet dëshiron të bëheni pjesë e BE-së, filloni t’i respektoni qytetarët tuaj dhe filloni t’i zbatoni standardet Evropiane. Nuk mundeni ta vlerësoni jetën e dikujt me 30 mijë euro”.

Nistori mëson se deri më tani paratë janë dhënë vetëm për 9 viktima, nga gjithsej 14 viktima, si ndihmë financiare-kompenzim për dhimbje shpirtërore, ndërsa familjarët e 5 viktimave në spitalin modular për trajtim si pasojë e Kovid nuk janë pajtuar me vendimin e Qeverisë.

Javën e kaluar në Prokurori Publike ka arritur raporti i ekspertëve gjerman mbi shkaqet zjarrit. Për shkak se i njëjti është hartuar në gjuhën gjermane, organi akuzës ka dhënë urdhër që të përkthehet në mënyrë të saktë dhe profesionale, më qëllim mënjanimin e çdo lëshimi gjatë fazë para-hetimore dhe hetimore. Ndërkohë për hetimin vendas, Prokuroria Publike në Tetovë kanë sqaruar se hetimi vonon për shkak se lënda është tejet voluminoze, andaj edhe merr kohë trajtimi i së njëjtës. Dyshimet fillestare janë se, zjarri ka shpërthyer nga një kabllo zgjatuese e cila është nxehur dhe ka shkaktuar zjarr.

Në zjarrin që shpërtheu natën e 8 shtatorit të vitit të kaluar, humbën jetët 14 persona, 12 nga të cilët ishin pacientë dhe dy persona familjarë që kujdeseshin për pacientët e prekur me Covid-19. /Nistori/

Continue Reading

Lajme

Trençevska: Angazhimi i qeverisë është që paga minimale jetë 18 mijë denarë

Published

on

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovanka Trençevska, sot pasdite ka takuar kryetarin e Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, Darko Dimovski.

Temë e takimit të sotëm, i cili u mbajt me ftesë të ministres Trençevska, ishte diskutimi i premtimit të qeverisë për rritjen e pagës minimale. Ministrja theksoi se Qeveria mbetet e përkushtuar për rritjen e pagës minimale.

Ajo informoi se dialogu social me të gjitha palët e interesuara në shoqëri, përfaqësuesit e punëdhënësve dhe punëtorët vazhdon. Trençevska siç njoftojnë nga kbineti i saj, ka thënë se qëllimi është gjetja e zgjidhjes më të qëndrueshme për të gjitha çështjet e hapura.

“Angazhimi i Qeverisë është që paga minimale të rritet sa më shpejt në 18.000 denarë gjatë këtij viti. Rritja e pagës minimale do të vazhdojë gjatë gjithë mandatit dhe deri në fund do të arrijë në 20.000 denarë. Ne si Qeveri dhe si ministri po punojmë vazhdimisht për përmirësimin e statusit të punës. Ne e vlerësojmë punën e punëtorëve, veçanërisht në kushtet e krizës globale ekonomike dhe shëndetësore, dhe për këtë, duke e perceptuar gjendjen ekonomike të qytetarëve, rritja e pagës minimale është më se e nevojshme”, tha Trençevska.

Në takim është diskutuar edhe për të drejtën e pagesës për pushim vjetor – K15 për punëtorët, duke theksuar synimin e Qeverisë që ata të kenë të njëjtat të drejta.

Trençevska theksoi se Qeveria është e hapur dhe e gatshme për dialog, përmes të cilit do të arrihet zgjidhje më e përshtatshme./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Boçvarski: Në vitin 2023 do të kemi Korridorin 8 tërësisht të rikonstruktuar

Published

on

Korridorin 8 nga ana jonë, gjegjësisht rrugën e shpejtë Rankovc- Kriva Pallankë, korsinë e tretë drejtë Deve Bairit dhe rehabilitimin e tërësishëm të rrugës ekzistuese duhet t’i përfundojmë kah mesi i vitit 2023 me çka do të kemi Korridorin 8 tërësisht të rikostruktuar, nga Shkupi deri në kufirin me Bullgarinë. Ky do të jetë investim prej 100 milionë euro, njoftoi ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski në lajmet në televizionin Kanal 5.

“Një nga dobësitë është ajo që deri më tani grupet e punës shumë shpesh janë formuar, por pas takimeve të para, mungonin mbledhjet dhe takimet. Tani qëllimi është që të kemi takime shumë më aktive, të shpejta dhe efikase. Këtë e flas nga aspekti se të paktën katër herë në vit do të kenë takime. Këto grupe të punës të cilat do të bisedojnë në tema shumë të ndryshme, sipas nevojës do të takohen edhe më shpesh me rotacion edhe në Bullgari, por edhe në Maqedoni kështu që nga ai aspekt dua të them se që kah mesi i këtij muaji do të jetë takimi i parë i atyre grupeve të punës të cilat teknikisht do të hyjnë që kah mesi i këtij muaji do të jetë takimi i parë i atyre grupeve të punës të cilat teknikisht do të hyjnë në përgatitjen e të gjitha projekteve dhe veprimeve dhe do t’i lehtësojmë procedurat që të fillojë, por edhe që të përfundojë e gjithë ajo që e kemi menduar”, sqaroi Boçvarski.

Ai paralajmëroi se mënyra e re e bashkëpunimit do ta përshpejtojë edhe dinamikën e hekurudhës drejtë Bullgarisë, si dhe se së shpejti do të vendoset linjë ajrore me Sofjen.

“Në takimin e dy grupeve të punës do t’i hapim edhe çështjet për linjën e re ajrore, për procedurat që duhet të përfundojnë dhe gjithsesi për përfitimet ekonomike dhe përfshirjen e disa kompanive ajrore. Ajo është një procedurë më e madhe, por duam që shpejtë ta zgjidhim dhe sa më shpejtë që është e mundur të hapet kjo linjë ajrore”, theksoi ministri Boçvarski.

Continue Reading

Aktuale