Connect with us

Lajmet kryesore

Derisa treshja ballkanike bënte Ballkanin e shekullit 21, një tjetër ‘mik’ misterioz ka arritur në Ohër (FOTO)

Published

on

Derisa treshja ballkanike Zaev-Vuçiq-Rama, ndodhen në Maqedoninë e Veriut, për të promovuar iniciativën e njohur si ‘Shengeni i Vogël’, një tjetër ‘mik’ misterioz ka mbërritur në aeroportin e Ohri, i mbrojtur dhe rrethuar mister.

Ashtu si edhe në takimin e parë në Novi Sad edhe sot në Ohër,  ‘miku’ misterioz ka qenë Aleksandër Soros, djali i Xhorxh Sorosit, përcjell in7.

‘Republika.mk’ ka siguruar edhe foto të Sorosit duke zbritur nga avioni i tij privat, i shoqëruar nga roje të shumta.  E njëjta media mëson se Soros është trajtuar si VIP dhe në mënyrë sekrete ai ka takuar kryeministrin maqedonas Zoran Zaev dhe Presidentin Stevo Pendarovski.

Ekspertët ndërkombëtarë thonë se Soros akuzohet se ka ndihmuar ardhjen në pushtet të Zoran Zaev dhe ka instrumentalizuar ‘revolucionin’ e udhëhequr nga kryeministri i tanishëm i Maqedonisë së Veriut.

Sipas ‘Republikës’, vizita e Sorosit në Ohër, ka të bëjë më së shumti me zgjedhjet e pritshme të vitit 2020, ku pozita e Zoran Zaev është goditur shumë nga dhjetëra skandale të dala në mediat vendase.

Continue Reading

Lajme

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Published

on

By

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Abdulla Osmani nga Aleanca për Shqiptarë në debatin “Click21” tha se ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa.

“Unë besoj se populli e ka të qartë se pse njëra parti nuk duhet ti ketë 16 këshilltarë dhe pse tjetra nuk duhet të rikthehet në Këshillin komunal. Unë i garantoj qytetarët se ASh edhe këtë radhë do të jetë përkrah tyre dhe do të jetë balancuesi i këtyre dy inatave të mëdha për të cilën në fund të fundit e kanë vetëm për rejtingun e tyre partiak dhe nuk e kanë aspak për dertin e qytetarëve. Përndryshe ne nuk do të ishim në këtë situatë ku jemi sot, tha Osmani.

Debati i plotë:

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Published

on

By

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Bartësi i listës së ASH-së, Abdulla Osmani në emisionin ClickPlus ka treguar arsyet se pse Tetovarët duhet mbështetur lista e ASH-së. Sipas Osmanit në Tetovë nuk ka hapsira të gjelbërta, se në Tetovë nuk ka vende për të rinjë dhe nuk ke një vend ku mund të dalin të rinjtë apo të mëshuarit, për këtë arsye qytetarët kanë mundësi ti japin zë rinisë.Top24

Continue Reading

Kosovë

Nis takimi Kurti-Vuçiq, Borrell: Është koha që të shkohet drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve

Published

on

By

Nis takimi Kurti-Vuçiq, Borrell: Është koha që të shkohet drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se pret konstruktivitet nga të dy palët në takimin e sotëm të nivelit të lartë ndërmjet Prishtinës e Beogradit.

Borrell ka thënë se është koha të ecet përpara drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë, shkruan Reporteri.net.

“Kam thirrur për këtë mëngjes takimin e Dialogut të nivelit të lartë Beograd-Prishtinë. Tensionet e fundit në veri të Kosovës kanë treguar sërish se është koha për të ecur përpara drejt normalizimit të plotë. Unë pres që të dy udhëheqësit të jenë të hapur dhe fleksibël për të gjetur gjuhën e përbashkët”, ka shkruar Borrell.

Paraprakisht ai, bashkë me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar takime të ndare me Kurtin e Vuçiqin

Siç raportohet me Borrell dhe Lajçak fillimisht është takuar Kurti e pastaj edhe Vuçiq.

Continue Reading

Aktuale