Connect with us

Lajme

Zaev: 4.2 milionë euro jane siguruar për sistemin e kolektorit në Strugë dhe Ohër

Published

on

Zaev: Sanohet sistemi i kolektorit në rajonin e Ohrit dhe të Strugës, dimë të kujdesemi për vlerat tona

Pas më pak se një vit përgatitjesh  dhe kërkesash për zgjidhje më të mira dhe mjete financiare për realizim, kanë filluar punët e sanimit të sistemit të kolektorit në rajonin e Ohrit dhe Strugës për pastrim nga  shtresat  dhe rrënjët e drunjve dhe rehabilitim të tubacionit të kolektorit. Këtë e theksoi kryeministri Zoran Zaev i cili ishte në inspektim të gjendjes së sistemit të kolektorit.

Ai bëri të ditur se në mënyrë shtesë do të rregullohen apo do të ndërrohen të gjithë reduktuesit  e të gjitha 18 stacioneve të pompimit të ujërave të teza në stacionin e pastrimit dhe do të kryhet pastrim i plotë i rrjete atmosferik dhe  të kanalizimit në një gjatësi prej rreth 300 kilometra në Ohër dhe në Strugë.

Për këtë destinim, siç tha, janë siguruar 4,2 milionë euro nga Buxheti i qytetarëve të vendit tonë.

Në kumtesë theksohet se zgjidhja e problemit të ndërlikuar dhe serioz të hasur me sistemin e kolektorit për pastrimin e ujërave të zeza në rajonin e Ohrit dhe të Strugës ka qenë një ndër prioritetet e Qeverisë ku ishte përkushtuar vëmendje e veçantë  që nga fillimi i mandatit.

Shtohet se nga analiza  e ekspertëve në një kompani japoneze në vitin 2014, të bërë me një teknologji robotike, është konstatuar se në disa vende kolektori pothuajse edhe nuk ekziston  për shkak të  realizimit të keq dhe mosmirëmbajtjes të tubacionit të betonit.

 

Dejan Nikollovski, këshilltar në Zarën e kryeministrit theksoi se në vend që të punojnë, kompanitë në kompetencë të së cilës ka qenë edhe mirëmbajtja  dhe funksionimi i sistemit të kolektorit  në rajonin e Ohrit dhe të Strugës vetëm e kanë grumbulluar borxhin  që ka arritur 1,2 miliardë denarë, nuk i kanë paguar borxhet që kanë arritur në lartësi prej 850 milionë denarë  dhe i kanë ridrejtuar paratë në veprimtari të tjera vetëm jo në funksion të punës së rregullt dhe të mirëmbajtjes të sistemit që i pastron ujërat e zeza që përfundojnë në liqe dhe në Drinin e Zi.

Drejtpri i NP Sistemi i Kolektorit Vlladimir Aleksiovski theksoi se falë Qeverisë së RMV-së, e cila i ka mbështetur të gjitha nismat e NP Sistemi i Kolektorit nga fillimi i këtij viti, ndërsa për një vit ka mundësuar të fillojë me sanimin e sistemit të kolektorit për pastrimin e ujërave të zeza dhe ujërave fekale në Ohër dhe Strugë.

 

 

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale