Connect with us

Lajme

Çka ndodhi në Ohis?

Published

on

Aksioni zgjati deri në orët e vona të mbrëmjes së kaluar për të mbledhur plotësisht ujin e kontaminuar që derdhej në Ohis. Incidenti ndodhi pas larjes së tankeve që përmbanin pjesë të mbetjeve të rrezikshme industriale. Uji nga njëra prej tankeve rrodhi në një vaskë të hapur prej betoni, pas së cilës banorët e zonës kishin ndjerë erë të keqe dhe e raportuan atë pranë Inspektoratit Shtetëror.

“Valvula dështoi dhe një pjesë e lëngshme nga rezervuari metalik u derdh në vaskën e betonit. Nga ai lëng me ujë që ndoshta përmban papastërti të monomerit akrilat metili, i jep një erë të mprehtë dhe si rezultat pati reagime nga qytetarë që jetojnë në zonën e OHIS. Sot përsëri bëra inspektim dhe konstatova se lëngu është mbledhur plotësisht dhe është bërë vetëm dezinfektimi i gëlqeres së betonit, “thotë Pejo Kirovski, inspektor në Inspektoratin Shtetëror të Mjedisit.

Monomeri akrilat metilik është një nga shumë kimikate të mbetura si mbetje industriale në ish-gjigantin kimik Ohis, por Inspektorati do të presë që rezultatet të njoftojnë për toksicitetin. EcoCenter 97 është përgjegjës për trajtimin e këtyre mbeturinave, të cilat i paketojnë ato dhe i deponojnë në depo speciale dhe është në pritje të miratimit të eksportit në Zvicër, shkruan 360 shkallë, përcjell in7.

Autoritetet siguruan që shërbimet civile iu përgjigjën incidentit “në kohën e duhur” dhe se nuk kishte vend për panik. Përgjegjësia eventuale ende nuk është përcaktuar.

“Mbikëqyrja është dërguar nga Fakulteti i Kimisë nga Shtipi dhe tani është matur, nuk janë gjetur përqendrime të dëmshme në ajër që mund të shkaktojnë ndonjë problem. Transkriptet ekzistuese do të jenë pjesë e analizës ”, tha zv.ministri i Mjedisit Jani Makraduli.

Kompania që punon për ruajtjen e mbeturinave është gjithashtu e mbrojtur.

“Nëse dikush konkludon se një proces nuk respektohet, vendimi varet nga ata. Sidoqoftë, unë mendoj se të gjitha procedurat dhe ligjet respektohen plotësisht, “thotë Vlado Momirovski – drejtor i Ecocenter 97.

Aktivistët e mjedisit, si dhe opozita VMRO-DPMNE, i janë kundërpërgjigjur ashpër trajtimit të papërgjegjshëm të mbeturinave industriale dhe, përveç dënimeve, kërkojnë përgjegjësi nga qeveria.

“Ne nuk kemi parë që kjo punë të kryhet nën kontrollin e vendosjes së një gardhi të instrumenteve matëse, të cilat mund të zbulojnë përqendrimin e një rrezeje të caktuar larg vendit të ngjarjes, të cilat mund të paralajmërojnë qytetarët në një drejtim të veçantë. Sapo kemi parë që një problem po menaxhohet keq ”, thotë aktivisti i mjedisit Toni Nikusevski.

Ish-gjigandi kimik Ohis fsheh lloje të ndryshme të kimikateve në hangarët e vjetër që kanë mbetur në prodhim që nga ajo kohë. Kompania është në falimentim dhe presioni publik është i shtetit që të pastrojë sa më shpejt të gjitha llojet e mbeturinave të rrezikshme./in7.tv/

 

Burimi 360 Shkallë

Continue Reading

Lajme

Rexhail Qerimi në vitet e 80-ta kishte vuajtur burg për arsimin shqip në Kumanovë

Published

on

Në moshën 53 vjeçare ndërroi jetë Rexhail Qerimi. Ish ushtari i UÇK-së dhe ish i burgosur në vitet e 80-ta për paralelet shqipe në Kumanovë, gjeti vdekjen në kërkim të drejtësisë për rastin “Alfa”, shkruan Alsat.

Qerimi ishte arrestuar në vitin 2008 si i dyshuar për vrasjen e një polici dhe plagosjen e dy të tjerëve, pjesëtarë të njësitit policorë “Alfa” në nëntor të vitit 2008 në parkingun e Fakultetit matematiko-natyror në Shkup.

Një dekadë pas vendimit gjyqësor për ta dënuar Rexhail Qerimin dhe Agim Islamin me burg të përjetshëm, video incizimi i cili ishte prova më e fortë në akuzën e cila i ngarkohej, doli në opinion. Ndonëse Prokuroria Publike, Byroja për ekspertizë ligjore dhe Ministria e Brendshme kishin deklaruar se nuk posedojnë mundësi për zbardhjen e video incizimit, organi akuzës asnjëherë nuk u shpjegua se si Qerimi dhe Islami u identifikuan si autorë të veprës dhe u dënuan me burg të përjetshëm derisa video incizimi nuk ishte zbardhur në faza fotogrametike dhe antropologjike.

Në qershor të vitit 2021 mbrojtja në rastin “Alfa” bëri ekspertizë të video incizimit. Qendra për hulumtime forenzike në Serbi konstatoi se personat të cilat vuajnë dënime më burg të përjetshëm për rastin “Alfa”, nuk kanë asnjë lidhje me personat nga video incizimi i marrë si dëshmi për vendime gjyqësore të nivelit më të lartë. Për gati një vit Gjykata Penale dhe Prokuroria Publike zvarrisin procedurën për rigjykimin e rastit edhe pse Ligji i procedurës penale garanton se pas dëshmive të cilat sjellim momente të reja, rastet shkojnë në rigjykim.

Sot Gjykata Penale pret vendimin e Apelit mbi ankesën e të dënuarit tjetër për rastin “Alfa”, Almir Derplanin, i gjykuar në mungesë dhe i ekstraduar më pas në vend. Nuk është kërkuar as mendimi i Prokurorisë Publike si organ i ndjekjes penale i cili akuzën e ka bazuar në video incizim. Një mendim konkret nuk është kërkuar as nga Byroja për ekspertizë ligjore, duke lënë kështu në pritje mbrojtjen, të dënuarit dhe familjet e tyre.
Në prononcimin e fundit Gjykata Penale ka potencuar se pas kompletimit të dokumentacionit, do të kërkohet mendimi në Prokurorinë Publike dhe në byro për të vendosur më pas nëse rasti “Alfa” shkon ose jo në rigjykim.

Continue Reading

Lajme

Letër kërcënuese për prokurorin Joveski

Published

on

Prokurori Republikan Ljubomir Joveski, është kërcënuar me vdekje. Dje atij i është drejtuar një letër me kërkesë për lirimin nga ndjekja gjyqësore të gazetarëve Goran Momirovski dhe Dragan Milosavljeviq, shkruan Alsat.

Prokuroria publikoi letrën, që i ka mbërritur Joveskit, e cila është shkruar në gjuhën angleze dhe e shtypur në gjuhën maqedonase.

“Ne po presim pikërisht atë moment për t’jua marrë jetën. Veproni menjëherë nëse dëshironi të mbeteni gjallë. Ne jemi një organizatë terroriste, që lufton dhe vret për padrejtësi dhe jemi gjithashtu të gatshëm të vdesim për të”, thuhet në letrën dërguar Joveskit.

Në letër nuk thuhet se kush është autori. Gazetari Momirovski tha për Alsat se bëhet fjalë për operacion të shërbimeve sekrete për ndjekjen e tij dhe Milosavleviqit. Në letër, ai tha se nuk njohu mbështetës të tij.

“Letra përmban shumë gjeras të palogjikshme, si përshembull përdorimi i “Maqedonisë së Veriut” nga ana e kushtimisht thënë mbështetës i yni. Lidhur me atë që tash duhet të ketë hetim për letrën, vlerësoj se bëhet fjalë për tentim të vazhdohet me ndonjë aksion në të cilin do të keqtrajtohemi edhe ne. Për fat të mirë ne jemi të përgatitur për çdo lloj provokimi nga shërbimet sekrete dhe urdhërdhënësve të tyre politik”, tha Goran Momirovski, gazetar.

Nga MPB thonë se tashmë po punohet për zbardhjen e rastit. Ndryshe, Prokuroria e Shkupit kishte një rast për dy gazetarë pas kallëzimit penal nga Agjencia për Inteligjencë. Gazetarët e Tv Alfa në emision bënë akuza për strukturat e sigurisë dhe inteligjencës. Ata u morën në pyetje në Prokurori nëntorin e kaluar dhe një muaj më vonë Prokuroria e ndaloi procedurën ndaj tyre./Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Prokuroria për vdekjen e Rexhail Qerimit: Nuk ka shenja dhune

Published

on

Prokuroria Publike është prononcuar në lidhje me vdekjen e Rexhail Qerimit, të dënuarit në rastin “Alfa”.

Nga Prokuroria theksojnë se është konstatuar se personi në fjalë ka pasur histori të sëmundjeve, ndërkaq theksojnë se në trupin e të ndjerit nuk janë hasur shenja dhune.

“Për rastin është njoftuar prokurori publik kujdestar i cili ka dhënë udhëzime për marrjen e dokumentacionit mjekësor të personit tashmë të ndjerë. Është konstatuar se personi ka pasur histori paraprake të sëmundjes, ndërsa mjekët nga Ndihma e Shpejtë të cilët kanë qenë të thirrur kanë konstatuar se tek personi nuk janë haur shenja të dhunës ose gjurmë të cilët do të kishin çuar drejt dyshimit se vdekja ka ndodhur si pasojë e ndonjë vepre penale”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë Publike.

Ndryshe, Rexhail Qerimi ka qenë i dënuar me burg të përjetshëm në rastin “Alfa”, ndërsa vdekja e tij sot është konfirmuar në orët e para të mëngjesit.

Continue Reading

Aktuale