Connect with us

Lajme

Angellovska: 3.8 përqind rritje ekonomike për vitin e ardhshëm

Published

on

Angelovska: Rritja e ekonomisë për vitin 2020 është projektuar në 3,8 për qind, deficiti në 2,3 (PLT)

Rritja e ekonomisë vitin e ardhshëm është projektuar për 3,8  për qind, ndërsa deficiti buxhetor për 2,3 për qind, kumtoi sot ministrja e Financave Nina Angelovska duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve.

Duke i ndarë konturat bazë të buxhetit për vitin 2020, Angelovska potencon se  buxheti vitin e ardhshëm  do të kahëzohet drejt  investimeve në kapitalin njerëzor.

“Janë parashikuar masa të rëndësishme për mbështetje të qytetarëve. Fokusi i buxhetit këtë vit është vendosur në investimin e kapitalit njerëzor. Investimet do të kahëzohen  drejt mbështetjes së  kapitalit njerëzor, të qytetarëve përkatësisht për shëndet më të mirë, për arsim më të mirë dhe mbështetje të fuqishme të bizneseve”, deklaroi ministrja Angelovska.

 

Shtoi se masa për subvencione të pagave, e cila ishte paralajmëruar, është projektuar në buxhet edhe për vitin e ardhshëm. Sipas Angelovskës, masa është sistematikisht e përmbajtur e cila jo vetëm që do t’u  ndihmojë kompanive, por indirekt do të thotë edhe  investim në kapitalin njerëzor.

“Masa për kontributet  e pagave është sistematikisht e projektuar mirë që direkt ato kompani  të cilat do t’i rrisin pagat, mjetet t’i vërshojnë në fondin pensional dhe  shëndetësor. Flasim për një  masë sistematike të përmbajtur, e cila jo vetëm që do t’u ndihmojë kompanive,  por indirekt do të vlejë  investim në kapitalin njerëzor. Do t’u ndihmojë kompanive t’i rrisin pagat dhe me atë t’i motivojnë  dhe mbajnë punëtorët  të cilët në kohën e sotme gjithnjë e më rëndë gjinden dhe  e mbajnë punën”, sqaroi Angelovska.

Propozim-buxheti për vitin 2020 pritet javën e ardhshme të miratohet  në seancën e Qeverisë në çka Angelovska paralajmëroi  prezantimin e tij publik.

Rritje të ekonomisë prej 3,8 për qind  për vitin e ardhshëm ka projektuar  edhe Banka popullore.

Duke theksuar se do të tregohet para opinionit  propozim-buxheti për vitin 2020 prejse do të miratohet në Qeveri, ka ndarë vetëm të dhëna për rritjen e ekonomisë dhe se deficiti do të jetë 2,3  për qind sipas strategjisë fiskale.

Rritje të ekonomisë vitin e ardhshëm prej 3,8 për qind  projekton edhe Banka Popullore.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale