Connect with us

Kosovë

Ç’po ndodh në LDK? / “Luftë” për pushtet mes dy krahëve të kësaj partie

Published

on

Zhvillime dramatike në LDK – Grupi i Veliut e Hazirit në luftë “frontale” me grupin e Osmanit e Abdixhikut

Dy grupe politikanësh në Lidhjen Demokratike të Kosovës janë në një betejë të hapur me njëri-tjetrin.

Secili prej tyre është duke lobuar te kryetari Mustafa për me shumë fuqi në vendimarrje.

Secili prej dy grupeve ka versionin e tij se cili e meriton që të jetë vendimarrës në koalicionin me VV-në dhe në përfitimin e posteve ministrore.

Burimet e Insajderit bëjnë me dije se grupi i parë kanë ankesa për shkak që Vjosa nuk arriti synimin që LDK-ja të dalë fituese. Po ashtu, degët prej nga vijnë Vjosa e Lumiri kanë pësuar humbje nga LDK-ja. Në ato lagje më shumë vota ka VV.

Grupi i Vjosës e Lumirit si krah i djathtë i Vjosës thirren në atë që Vjosa është më e votuara ndonjëherë dhe se të vjetrit kanë shënuar humbje: LDK ka dalë pas VV-së në Gjilan dhe ka qenë më keq në Podujevën e Agim Veliut.

Haziri ka arsyetuar humbjen publikisht duke thënë se ishte i angazhuar si shef i shtabit zgjedhor në qendër gjatë zgjedhjeve.

Hatërmbetjet mes dy grupeve i ka konfirmuar publikisht indirekt Vjosa Osmani.

“Meqë unë nuk vendosi, të provojnë të bëjnë koalicion pa Vjosën”, ka deklaruar ajo për T7.

Osmani ka deklaruar se vjen e dyta pas kryetarit të LDK-së, Isa Mustafës, duke iu referuar takimit të parë për të vendosur se a kanë vullnet këto dy parti të bëjnë koalicion.

Megjithatë, ajo është demantuar nga Mustafa i cili në konferencën e sotme ka thirrur dy grupet.

Ai ka vendosur në krah të djathtë Veliu e Hazirin, ndërsa Vjosen e Lumirin në të majtin.

Ndonëse ka thënë se ka pajtueshmëri ndërmjet LDK-së dhe LVV-së për koalicionin e ardhshëm qeverisës, Mustafa ka deklaruar se ka edhe dallime në disa çështje. Ka thënë se dallimet janë të vogla.

“Janë disa çështje të ekonomisë që kanë të bëjnë me çështjen e shfrytëzimit të mjeteve nga privatizimi dhe nga çështjet e tjera. Ka dallime tek çështja e taksave dhe tatimeve, po ashtu edhe tek çështjet sociale ka pak dallime”, ka thënë Mustafa.

Ndonëse ka thënë se ka pajtueshmëri ndërmjet LDK-së dhe LVV-së për koalicionin e ardhshëm qeverisës, Mustafa sot në një konferencë për medie, ka deklaruar se ka edhe dallime në disa çështje. Ai ka shtuar se dallimet janë të vogla.

“Janë disa çështje të ekonomisë që kanë të bëjnë me çështjen e shfrytëzimit të mjeteve nga privatizimi dhe nga çështjet e tjera. Ka dallime tek çështja e taksave dhe tatimeve, po ashtu edhe tek çështjet sociale ka pak dallime”, ka thënë Mustafa.

Continue Reading

Kosovë

Epidemiologu shqiptar: Qeveria Kurti t’i rishikojë masat e vendosura

Published

on

Epidemiologu nga Shqipëria, Taulant Muka, ka vlerësuar se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masat e reja, e veçanërisht për kërkesën e dozës së tretë të vaksinës në pika kufitare, nuk është vendim i bazuar në evidencën shkencore për të cilën foli sot në emisionin Info Magazine.

Sipas tij, certifikata e vaksinimit nuk është se ka një impakt të gjerë në parandalimin e transmetimit të sëmundjes dhe se e rëndësishme të theksohet është që vaksinat që kemi sot në përdorim parandalojnë faktorin shumë të rëndësishme, që është sëmundshmëria dhe ndërrimi i jetës.

Ai po ashtu deklaroi se sot shumë shtete dhe madje edhe OBSH-ja bëjnë thirrje që ky bllokim i kufijve nuk është një hap i shëndetshëm për shumë aspekte të shoqërisë, dhe për më tepër kur vihet një nivel kaq i lartë sa duhet të kesh dy vaksina plus edhe testin. Në këtë mënyrë ulet edhe besimi i qytetarët për efektshmërinë që ka vaksina.

“Është një hap i nxituar që duhet rishikuar. Ora policore është e pakuptueshme se pse duhet ndaluar lëvizja pas orës 22:00 se edhe grumbullimet nuk janë më të shumta se ato që ndodhin gjate ditës në kafene, bare apo restorante”.

“Nuk besoj që ora policore ka një efekt pozitiv. Masat që do mund të ndërmerreshin në klubet e natës apo edhe në aktivitete tjera, mund të ishin më shumë pozitive, por të kufizosh lëvizjen e lirë të individit pas orës 22:00 besoj që është diçka që nuk ka të bëjë fare me faktin ose karakteristikat se si ky virus infekton apo edhe më pas shkakton sëmundshmëri”.

Continue Reading

Kosovë

Nuk i kishte tri doza të vaksinës, kosovari la gruan matanë kufirit (Video)

Published

on

Qytetarët që kalojnë kufirin Kosovë-Shqipëri janë shprehur të pakënaqur me masat e reja të Qeverisë së Kosovës.

Kaq qetë rrallëherë ka qenë gjendja.

Këtu në pikën kufitare në Morinë gjashtë korsi janë të hapura për të hyrë e për të dalë nga Kosova, mirëpo në asnjërën nuk ka vetura.

Edhe disa prej atyre që ia mësyjnë Kosovës, detyrohen të khehen nga kanë ardhur.

Krejt kjo vie nga një vendim i Qeverisë së Kosovës, ku bëhet e obligueshme posedimi i tri dozave të vaksinës për të hyrë në Kosovë.

Por kjo masë e ekzekutivit kosovar, nuk po mirëpritet nga shtetasit e Shqipërisë.

Megjithatë kishte edhe prej tyre të imunizuar me dozën e tretë.

Një qytetar i Kosovës që është i martuar në Shqipëri thotë se u detyrua të udhëtonte pa gruan e tij.

“Unë edhe ky i kemi tri doza. Është problem, tepër problem. Shoqja nuk e ka asnjërën dozë. Unë shoqen e kam andej, këndej s’mundem me e qit”, tha ai.

Përveç kundërshtimeve, kjo masë e Qeverisë po mirëpritet nga profesionistët shëndetësorë.

Arsyetim rreth këtij vendimi ka dhënë vetë ministri i Shëndetësisë.

Latifi u shpreh se vendimi për masat e reja anti-Covid megjithatë do të rishqyrtohet.

Vendimi për masat e reja anti-Covid ka hyrë në fuqi më 22 janar dhe do të zgjas deri më 4 shkurt.

Continue Reading

Kosovë

“Nuk jam magjistar”! Kurti u kthehet ashpër deputetëve që i kërkuan zgjidhje për krizën energjitike

Published

on

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është përballur sot në Kuvend me kritikat që po i bëhen qeverisë, në lidhje me krizën energjetike dhe ngritjen e çmimit të energjisë në vend. Kurti iu është përgjigjur deputetëve të opozitës që i kërkuan zgjidhje për krizën, ai thotë se nuk është magjistar, por vetëm kryeministër.

“Duhet të jesh magjistar, asgjë më pak se magjistar, që të besosh se ka një zgjidhje pa subvencion, pa shtrenjtim dhe pa ç’kyqje. Unë magjistar nuk jam, jam vetëm kryeministër për fatin t’keq tuajin ”, u shpreh Kurti nga foltorja e Kuvendit.

“Pati një referencë tek një deklaratë e imja në fushatën zgjedhore, jo në këto zgjedhjet e fundit të 14 shkurtit të vitit 2021, por në fushatën për zgjedhjet e 6 tetorit 2019. Në atë fushatë është e vërtetë që unë kam thënë e synojmë uljen e çmimit. Edhe me siguri që ne e synojmë uljen e çmimit”, shtoi më tej kryeministri Kurti.

Continue Reading

Aktuale