Connect with us

Maqedonia e Veriut

Zaev: Ne jemi për një njesi zgjedhore, e kemi thënë edhe në zgjedhjet e kaluara

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev shfaqi shpresë se do të arrihet konsensus për ndryshim të Modelit zgjedhor me një njësi zgjedhore, duke përsëritur se me këtë humbin partitë e madhe, do të humb edhe LSDM-ja, por do të mënjanohet mundësia për çfarëdo qoftë sjellje autoritare në të ardhmen.

Zaev duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas promovimit të “Gramatika e gjuhës moderne rome”, theksoi se është mirë që në vend, çështje të këtilla të mëdha, si ndryshimi i Modelit zgjedhor, të miratohen me konsensus.

“Nëse ne nuk mundemi ndryshe, ne u kemi premtuar qytetarëve që në fushatë në vitin 2016 se jemi për një njësi zgjedhore. Kjo është pjesë e programit tonë zgjedhor, ndërsa ne nuk besojmë në to”, tha Zaev dhe shtoi se kjo përveç që do të jetë përfitim për partitë më të vogla, do të jetë përfitim edhe për të gjithë qytetarët.

Ai tha se konsideron se ka mbështetje për këto ndryshime. “Mendoj se kam mbështetje, unë nuk jam iniciator kur them kështu. Partia më e madhe politike nga bashkësitë etnike me më pak numër është BDI-ja, mendoj se ka gjithsej 23 shqiptarë në Parlament, ndërsa BDI-ja ka 10 deputetë, ku janë komunitetet me numër më të vogël. A dakordohen do të shohim në votim, do të bëhet presion për atë për zgjedhjet e ardhshme”, tha Zaev.

Kryeministri shtoi se beson që këto ndryshime do t’i tërheqin ata qytetarë, që nuk janë të interesuar për zgjedhje që ta testojnë modelin e ri zgjedhor.

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale