Connect with us

Lajme

Sërbia blen armë të sofistikuara ruse

Published

on

Rusia do t’i dorëzojë Serbisë sistemin e saj kundërajror “Pantsir-S” brenda disa muajve të ardhshëm, “thanë mediat shtetërore ruse këtë javë.
Serbia ka blerë armët pavarësisht paralajmërimeve nga zyrtarët amerikanë se një blerje e tillë mund të shkaktojë sanksione amerikane, shkruan Associated Press, përcjell in7.

Rusia do të dorëzojë një sistem të sofistikuar të raketave anti-ajrore në Sërbi edhe pse SHBA-ja ka paralajmëruar sanksione të mundshme kundër vendit të Ballkanit në rast të blerjeve të tilla.

Agjensia e lajmeve shtetërore e Rusisë TASS tha të mërkurën se sistemi Pantsir-S do t’i dorëzohet Serbisë “brenda disa muajve të ardhshëm në përputhje me kontratën e nënshkruar”.

I dërguari special i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, paralajmëroi Serbinë javën e kaluar se blerja e armëve ruse “përbën një rrezik” të sanksioneve amerikane.

“Shpresojmë që partnerët tanë sërbë të jenë të kujdesshëm në lidhje me çdo transaksion të këtij lloji,” tha Palmer në një intervistë për televizionin Alsat M.

Serbia mbetet një aleat kryesor i Rusisë edhe pse dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Beogradi është zotuar të qëndrojë jashtë NATO dhe nuk pranoi të bashkohet me sanksionet perëndimore kundër Rusisë për konfliktin në Ukrainën lindore.

Rusia ka ndihmuar Sërbinë të përmirësojë ushtrinë e saj me avionë luftarakë, helikopterë sulmi dhe tanke beteje, duke ngritur shqetësime në rajonin e Ballkanit të rrallë nga lufta. Gjatë shpërthimit të përgjakshëm të ish-Jugosllavisë në vitet 1990, Serbia ishte në luftë me fqinjët Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë.
Presidenti serb Aleksandar Vucic tha në një intervistë televizive shtetërore të martën se Serbia po blen armë mbrojtëse nga rusët dhe se ai dëshiron të shmangë çdo sanksion të SHBA -së “ose konfrontim me Amerikën”.

“Serbia po armatoset vetë sepse është një vend i lirë i rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s me të cilat ne duam të jemi miq,” tha Vuçiç, duke shtuar se ai nuk do të lejojë që Serbia “të jetë aq e dobët sa ishte në vitet 1990”, përcjell in7.

Serbia u bombardua nga NATO në 1999 për të ndaluar një sulm të përgjakshëm kundër shqiptarëve të Kosovës, një përvojë që la serbët me një mosbesim të thellë ndaj aleancës ushtarake perëndimore. Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008, një veprim që Beogradi dhe Moska nuk e njohin.

Lexoni artikullin origjinal.

Continue Reading

Lajme

Hapet thirrja për aplikim në konkursin për Abetaren e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Published

on

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët “Abetare”, të shoqëruar me fletoren e punës. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci, e cila ka ftuar shtëpitë botuese nga të dy shtetet që të aplikojnë në këtë konkurs.

Në një postim në Facebook, Nagavci ka thënë se ka filluar jetësimi i Marrëveshjes për Abetaren e re të përbashkët cilësore dhe unike, që do ta përdorin si tekst të parë të gjithë fëmijët shqiptarë në Kosovë, Shqipëri dhe kudo që ata mësojnë shqip.

Po ashtu, ministja Nagavci ka shprehur bindjen e saj të plotë se në vitin e ri shkollor, vogëlushët e të dyja shteteve do ta kenë në dorë Abetaren e re.

“Ky libër simbol, le të jetë një dhuratë për vogëlushët tanë në 110 vjetorin e Pavarësisë”, ka thënë Nagavci.

E krejt kjo, sipas saj, ka ardhur si rezultat i një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re.

“Një gjuhë, një Abetare… Pas një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re, Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët ‘Abetare’, të shoqëruar me fletoren e punës. Ftoj shtëpitë botuese nga të dy shtetet tona që të aplikojnë në këtë konkurs, rezultatet e të cilit do të bëhen publike në qershor të këtij viti”, ka thënë ajo.

Continue Reading

Kosovë

Ndërron jetë ish-ushtarja e UÇK-së, Vjosa Qerimaj

Published

on

Ka ndërruar jetë sot Vjosa Qerimaj, ish-ushtare e UÇK-së dhe infermiere aso kohe.
Lajmin për vdekjes e infermieres së luftës e kanë bërë të ditur familjarë të saj.

“Motra jone Vjosa na la sot. Ajo ka sherbyer si ushtare e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si infermiere ne kohet me te veshtira per ushtaret e plagosur, dhe me nevoje mjekesore. Kontributi i saj nuk do te harrohet kurre, dhe do te na mbaje krenar gjithe jeten.”, shkruhet në njoftimin e tyre.

Continue Reading

Lajme

Bumçi: Eurodeputetët i kanë dërguar një letër Bashës, ja për çfarë bëhet fjalë

Published

on

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit Aldo Bumçi i ftuar në “Radarin Informativ” është pyetur nëse përfaqësues të Partisë Popullore Europiane janë ofruar që të negociojnë krizën e brendshme në Partinë Demokratike.

Bumçi tha se ka një letër të 3 eurodeputetëve për Bashën, në të cilën sipas tij i kërkojnë që të pranojë Kuvendin e 11 dhjetorit, të mbledhur nga ish-kryeministri Berisha.

“PPE ka si qëndrim që ne nuk përfshihemi në çështje te partive. Ka një letër të 3 eurodeputetëve gjermane, në PPE dhe një eurodeputeti një vendet e rajonit që i drejtohen Bashës që të pranojë 11 dhjetorin.

Kriza në PD është zgjidhur me 11 dhjetor nga demokratët. Ne do vazhdojmë betejën kundër Ramës”, tha Bumçi.

Continue Reading

Aktuale