Connect with us

Lajme

Ndihmë urgjente me helikopter / Qeveria miratoi studimin e fizibilitetit

Published

on

Qeveria e publikoi studimin e fizibilitetit për ndihmë mjekësore urgjente me helikopter

Studimi i fizibilitetit për ndihmë mjekësore urgjente me helikopter HEMS & Sar për Republikën e Maqedonisë së Veriut është publikuar sot nga Pres shërbimi qeveritar pasi dje e kërkuan gazetarët, të cilët morën pjesë në brifingun me sekretarin e përgjithshëm të Qeverisë, Dragi Rashkovski.

“Në vijim e keni studimin e fizibilitetit për ndihmë mjekësore urgjente me helikopter të cilën e kërkuat në brifingun me sekretarin e përgjithshëm të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, dr. Dragi Rashkovski”, theksohet në komunikatën e Zyrës së zëdhënësit të Qeverisë ku është i bashkëngjitur studimi i fizibilitetit në format PDF, ku në 120 faqe shpjegohet se si më mirë të realizohet ky projekt.

Rashkoski dje në brifingun me gazetarë ka thënë se projekti për Sistemin e ndihmës urgjente mjekësore (SAR) dhe Shërbimet me helikopter për kërkim dhe shpëtim (HEMS) do t’i kushtojë buxhetit të shtetit zero denarë.

Si qesharake i ka vlerësuar paralajmërimet e opozitës se ajo do t’i kushtojë shtetit 72 milionë denarë.

“Nëse e shikoni qarkullimin buxhetor për këtë material do të shihni se atje shpenzimet mbi Buxhetin janë zero”, ka thënë Rashkovski në brifingun e sotëm me gazetarë.

Siç ka thënë ky sistem duhet të sjell në atë që shpëtimi nga terreni i paarritshëm të jetë në afat më të shkurtë kohor nga e zakonshmja, ose për pesëmbëdhjetë minuta.

Në thirrjen publike, siç tha, tetë kompani kanë paraqitur interes, pesë e kanë marrë dokumentacionin e tenderit, ndërsa vetëm një kompani është paraqitur në tenderin për formim të partneritetit privato-publik për HEMS  dhe SAR.

Operatori ekonomik, siç informon Rashkoski është kompania zvicerane “SHC Sëedish helicopter consortium AB”. “Sarhems” siç deklaroi Rashkovski, ka për obligim të investojë nëntë milionë euro në vit në biznesin e vet në vend me ekip mjekësor për shpëtim me helikopterë.

Para kësaj, sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev ka dalë me pres konferencë ku mes tjerash ka folur edhe për modelin financiar.

“Nga ajo që dje kemi pasur rastin të dëgjojmë, partneri privat duhet të investojë për periudhën prej 8 vjetësh, 72 milionë euro, duhet të furnizojë dy helikopterë, të ndërtojë 8 heliodrome, plus në të duhet të paguajë çdo muaj nga 10.000 euro në muaj kompensim për shërbimin….”, ka thënë Janushev.

Janushev ka vërejtur edhe siç tha se “një çështje e këtillë serioze ku duhet të përfshihet furnizimi i helikopterëve dhe ofrimi i shërbimeve për ndihmë urgjente mjekësore dhe për kërkim dhe shpëtim, të përgatitet nga absolutisht persona joprofesionistë siç janë inxhinierët e makinerisë”.

Continue Reading

Lajme

Hapet thirrja për aplikim në konkursin për Abetaren e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Published

on

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët “Abetare”, të shoqëruar me fletoren e punës. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci, e cila ka ftuar shtëpitë botuese nga të dy shtetet që të aplikojnë në këtë konkurs.

Në një postim në Facebook, Nagavci ka thënë se ka filluar jetësimi i Marrëveshjes për Abetaren e re të përbashkët cilësore dhe unike, që do ta përdorin si tekst të parë të gjithë fëmijët shqiptarë në Kosovë, Shqipëri dhe kudo që ata mësojnë shqip.

Po ashtu, ministja Nagavci ka shprehur bindjen e saj të plotë se në vitin e ri shkollor, vogëlushët e të dyja shteteve do ta kenë në dorë Abetaren e re.

“Ky libër simbol, le të jetë një dhuratë për vogëlushët tanë në 110 vjetorin e Pavarësisë”, ka thënë Nagavci.

E krejt kjo, sipas saj, ka ardhur si rezultat i një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re.

“Një gjuhë, një Abetare… Pas një pune të përbashkët të Komisionit për organizimin e konkursit për Abetaren e re, Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë hapur thirrjen për aplikim në konkursin për tekstin e vetëm të përbashkët ‘Abetare’, të shoqëruar me fletoren e punës. Ftoj shtëpitë botuese nga të dy shtetet tona që të aplikojnë në këtë konkurs, rezultatet e të cilit do të bëhen publike në qershor të këtij viti”, ka thënë ajo.

Continue Reading

Kosovë

Ndërron jetë ish-ushtarja e UÇK-së, Vjosa Qerimaj

Published

on

Ka ndërruar jetë sot Vjosa Qerimaj, ish-ushtare e UÇK-së dhe infermiere aso kohe.
Lajmin për vdekjes e infermieres së luftës e kanë bërë të ditur familjarë të saj.

“Motra jone Vjosa na la sot. Ajo ka sherbyer si ushtare e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si infermiere ne kohet me te veshtira per ushtaret e plagosur, dhe me nevoje mjekesore. Kontributi i saj nuk do te harrohet kurre, dhe do te na mbaje krenar gjithe jeten.”, shkruhet në njoftimin e tyre.

Continue Reading

Lajme

Bumçi: Eurodeputetët i kanë dërguar një letër Bashës, ja për çfarë bëhet fjalë

Published

on

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit Aldo Bumçi i ftuar në “Radarin Informativ” është pyetur nëse përfaqësues të Partisë Popullore Europiane janë ofruar që të negociojnë krizën e brendshme në Partinë Demokratike.

Bumçi tha se ka një letër të 3 eurodeputetëve për Bashën, në të cilën sipas tij i kërkojnë që të pranojë Kuvendin e 11 dhjetorit, të mbledhur nga ish-kryeministri Berisha.

“PPE ka si qëndrim që ne nuk përfshihemi në çështje te partive. Ka një letër të 3 eurodeputetëve gjermane, në PPE dhe një eurodeputeti një vendet e rajonit që i drejtohen Bashës që të pranojë 11 dhjetorin.

Kriza në PD është zgjidhur me 11 dhjetor nga demokratët. Ne do vazhdojmë betejën kundër Ramës”, tha Bumçi.

Continue Reading

Aktuale