Connect with us

Maqedonia e Veriut

Han: Shpresoj të revidohet vendimi për RMV dhe Shqipërinë

Published

on

Eurokomisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore Johanes Han sot në mëngjes për herë të fundit pati fjalim para Komisionit për punë të jashtme të Parlamentit Evropian në cilësi të kryerësit të funksionit të tanishëm, në debatin e fokusuar kryesisht në Ballkanin Perëndimor.

Eurokomisari edhe njëherë shprehu keqardhje që vendet anëtare të BE-së nuk arritën konsensus në tetor për fillimin e negociatave për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe sërish theksoi se me këtë i shkaktohet dëm i madh kredibilitetit të Bashkimit Evropian.

Ai konsideron se BE-ja nuk mund të lejojë të drejtën që të merret me reformën e brendshme dhe madje më pas t’i fillojë proceset në rajon, sepse ka rrezik shumë të madh në ndërkohë të ndodh ngecje reformuese në vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Kredibiliteti pësoi dëm të madh. BE-ja në botë flet për sukseset e multilateralizmit dhe ne jemi fuqi udhëheqëse në këtë, por këtu nuk arritëm të sjellim vendim. Kredibiliteti ynë është dëmtuar”, u tha Han eurodeputetëve.

Ai përkujtoi se kredibiliteti i BE-së është një prej përparësive të saja më të mëdha.

“Ne kemi dhënë garanci se kur do të realizohen kriteret do të fillojnë negociatat. Ne nuk i respektuam premtimet tona dhe shpresoj se vendimi do të revidohet. Shumica e madhe e vendeve me vite bëjnë shtyrje për hapjen e negociatave”, theksoi ai.

Han përkujtoi edhe se kushtet të cilat u janë parashtruar të vendeve në qershor të vitit 2018 ishin konsensus i vendeve anëtare të BE-së, e jo të Komisionit Evropian dhe se asgjë “me forcë nuk u është imponuar” shteteve anëtare.

“Nëse pa një verifikimi konfirmohet se kushtet janë plotësuar nga ana e vendeve, atëherë nuk guxon të ketë mëdyshje se duhet të jepet dritë e gjelbër për fillim të bisedimeve. Në të kundërt, mes dhënies së dritës së gjelbër dhe hapjes së kapitujve të parë do të kalojnë disa muaj”, deklaroi eurokomisari në largim.

“Drita e gjelbër”, theksoi han, është para se gjithash mirënjohje për gjithë punën që e kanë bërë dy vendet dhe paralajmëroi se BE-ja duhet të ketë kujdes në pasojat që mund t’i shkaktojë bllokada mbi vendet tjera në rajon, duke përkujtuar se nxitje më e madhe për Prishtinën dhe Beogradin që të arrijnë marrëveshje është pikërisht perspektiva e BE-së.

Eurodeputetët në shumicë të madhe i shprehën mirënjohje dhe mbështetje eurokomisarit Han. Eurodeputetja nga Letonia, nga radhët e Partisë Popullore Evropiane (EPP), Sandra Kalniete tha se ndjen turp personal për shkak të vendimit të Samitit të tetorit të BE-së.

“Me vite të tëra i kam thënë ambasadorit të Maqedonisë së Veriut “zgjidhni vetëm çështjen e emrit dhe do të hyni”. Dëmi mbi kredibilitetin tonë është i madh. Tani është më me rëndësi të shohim çka mund të bëjmë që ta shtyjmë procesin përpara. Nëse kemi edhe një Samit , në të cilin do të zhgënjehen shpresat e vendeve, kjo do të jetë katastrofike. Duhet të jemi të gatshëm për vendim kur do të mbahet Samiti me Ballkanin Veriperëndimor”, deklaroi Kalniete.

Vetëm eurodeputetët francezë nga partia e Emanuel Makron dhe një deputete belge nga grupi i socialistëve dhe demokratëve, vlerësuan se fillimisht duhet të reformohet BE-ja nga brenda, e pastaj të zgjerohet.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale