Connect with us

Maqedonia e Veriut

Dukuria e djegies së kontejnerëve ka vazhduar edhe mbrëmë në Qendër dhe në Çair

Published

on

Disa autorë të panjohur mbrëmë kanë djegur dy kontejnerë për mbeturina në lagjet Qendër dhe Çair.

Nga NP “Higjiena Komunale” informojnë se në rrugën “Orce Nikollov” në afërsi të “Shtabit Gjeneral”, mbrëmë është djegur një kontejner i sapo vendosur. Në Çair është djegur një kontejner i vjetër metalik në bulevardin “Hristijan Todorovski Karposh”.

“Një incident i tillë ka ndodhur edhe para dy ditëve kur në një natë janë djegur tetë kontejnerë për mbeturina në lagjet e Gjorçe Petrovit dhe në Novo Lisiçe. Zjarri shkaktoi dëm të madh material dhe janë dëmtuar edhe dy automjete të cilat ishin të parkuara në afërsi të kontejnerëve të djegura. Paraprakisht, në lagjen e Radishanit janë djegur tre kontejnerë nga 1.1 metër kub dhe një kontejner special, i dedikuar për selektimin e qelqit, si dhe një kontejner i ri në rrugën ‘Franklin Ruzvelt’, kumtuan nga Qyteti i Shkupit.

Autoritetet e qytetit theksojnë se të gjitha rastet e djegieve të kontejnerëve janë paraqitur deri tek organet kompetente dhe do të ndërmerren masa adekuate që të gjinden dhe të sanksionohen autorët.

Qyteti i Shkupit dhe NP “Higjiena Komunale” apelojnë deri tek qytetarët t’i ruajnë dhe të mos i dëmtojnë kontejnerët e vendosura në sipërfaqet publike që të mundësohet grumbullim efikas i mbeturinave komunale dhe të mbahet higjiena publike.

Ndryshe, para disa dite ishin djegur edhe 11 kontejnerë, kryesisht në lagjen e Gjorçe Petrovit, si dhe në lagjen e Novo Lisiçes.

  

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale