Connect with us

Maqedonia e Veriut

VMRO dhe BDI kundër ndryshimeve në Kodin Zgjedhor

Published

on

Dy partitë parlamentare VMRO-DPMNE dhe BDI sot kanë bërë të qartë se janë kundër ndryshimeve në Kodin Zgjedhor disa muaj përpara zgjedhjeve të parakohëshme dhe se nuk përkrahin modelin zgjedhor me një njësi zgjedhore, model të cilin e mbështet kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, shkruan in7.

Kështu VMRO-DPMNE-ja opozitare konsideron se nga pikëpamja juridike dhe nga aspekti i qytetarëve nuk duhet të veprohet në ndryshim të modelit zgjedhor disa muaj para zgjedhjeve të caktuara parlamentare dhe mbetet në propozimin për model të shumicës me 120 njësi zgjedhore, ka thënë sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së Igor Janushev duke komentuar mungesën e përfaqësuesit të kësaj partie në debatin e djeshëm për ndryshimin e modelit zgjedhor, ku mbështetje paralajmëroi edhe kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev.

Sipas opozitës, në fazën përparimtare janë bisedimet e grupeve të punës për legjislativin zgjedhor të cilat presin të sillet sa më shpejtë të jetë e mundur dhe të mos lihen para shpalljes së zgjedhjeve.

“Qëndrimi jonë është mirë i njohur dhe shumë herë i thënë në opinion, e para që duhet të bëhet është të miratohen rekomandimet nga ana e OSBE/ODIHR dhe kuptohet Zyrës së BE-së dhe këtu grupet e punës punojnë dhe mund të them se janë në fazën e përparimit. Pres sa më shpejtë të jetë e mundur të njëjtat të sillen pasi është e domosdoshme të mos e lëmë atë në periudhën para shpalljes ose fillimit të zgjedhjeve”, ka thënë Janushev.

I pyetur nëse ka deputetë nga VMRO-DPMNE të cilët do të votonin për një njësi zgjedhore, ai ka thënë se grupi i tyre parlamentar në Kuvend i respekton rregullat të asaj që kanë si qëndrim partiak.

Nga ana tjetër, deputeti i BDI-së, Artan Grubi ka thënë se BDI do të përkrah ndryshimet në Kodin Zgjedhor ato të cilat janë duke u diskutuar në Ministirnë e Drejtësisë. Sipas tij, takimi i djeshëm, në të cilën mori pjesë edhe kryeministri Zoran Zaev, e ku u diskutua që të ndryshohet modeli zgjedhor nga gjashtë njësi, në një njësi zgjedhore është vetëm një takim i disa entuziastëve dhe se e njëjta nuk mund të bëhet tani, pesë muaj para zgjedhjeve.

“BDI e dinë më së miri se çfarë është e mirë për BDI-në dhe për votuesit e vet, por edhe ajo çfarë është më mirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut. Takimi i djeshëm ishte joformal i entuziastëve, ne mbetemi në formatin formal, përbërje që ndryshon për risit në Kodin Zgjedhor dhe kjo është në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë. Madje, këtë javë kishim edhe takim ku morëm pjesë të gjithë partitë politike, organizatat joqeveritare, që merren me p0roceset zgjedhore, dhe tani më kemi tekstin e ligjit që i inkorporon gjitha rekomandimet e OSBE-ODIHR në tre proceset zgjedhore të fundit, dhe në këtë propozim nuk diskutohet për model zgjedhor. Është absurde të diskutohet për model zgjedhor në vit zgjedhor e aq më pak pesë muaj para zgjedhjeve të parakohshme”, ka deklaruar Artan Grubi.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale