Connect with us

Lajme

Dëshmitari rrëfen në gjykatë, pamjet e tmerrshme të aksidentit në Llaskarcë

Published

on

Fotografi shumë e keqe, që asnjëherë nuk e kam parë. Ka pasur shumë viktima dhe të bllokuar në autobus që nuk arritëm t’i nxjerrim, deklaroi njëri prej dëshmitarëve okularë, banor i fshatit Llaskarcë, i cili ndër të parët ka arritur në vendin e ngjarjes, erdhi në gjykimin e sotëm për aksidentin që ndodhi më 13 shkurt të këtij viti, në të cilin jetën e humbën 16 persona, ndërsa 37 u lënduan më rëndë.

“Isha në oborrin e shtëpisë dhe e pash si u përmbys. Dëgjova tre goditje dhe diçka që po përmbysej. Menjëherë e mora veturën dhe shkova për të ndihmuar”, deklaroi dëshmitari, i cili jeton në 100 metra nga vendi i aksidentit.

Theksoi se nuk ka parë çka ka ndodhur, por vetëm ka dëgjuar goditje dhe pluhur kur diçka e madhe kishte rënë në

“Unë i pari kam hipur në autobus dhe e nxora aparatin për ndihmë të parë. I pari mora, atëherë nuk e dija se është shoferi i autobusit, një vajzë dhe një djalë më i ri”, deklaroi dëshmitari.

Së pari jashtë e pashë si është i shtrirë shoferi, e laga me ujë dhe ai u zgjua, pas çka së bashku me edhe një person tjetër e çuam në këmbë dhe i ndihmuam të hipë në automjet.

“Shoferi i autobusit nuk ka folur asgjë gjatë rrugës. Kohë[ pas kohe më ka goditur në këmbë, si duket të drejtoj automjetin më ngadalë, Vajzat nga mbrapa bërtisnin nga dhimbja dhe gjatë tërë kohës u thash se shpejtë do të arrijmë në spital”, deklaroi dëshmitari.

Paraprakisht, si dëshmitare u mor në pyetje edhe Vjollca Ibraimi njëra prej udhëtareve të lënduara në autobusin e “Duro tursit”.

“Para se të ndodhte aksidenti unë bisedova në telefon dhe nuk kam vërejtur asgjë të pazakontë. Kisha sytë në rrugë, por nuk pash pse fola në telefon”, ka thënë Ibraimi.

Theksoi se deri tek goditja në rrethojën mbrojtëse, nuk kujton në asgjë çka ia ka tërhequr vëmendjen.

“Kujtoj vetëm në goditjen në rrethojën. Më pas nuk kujtoj asgjë. Me siguri kam humbur ndjenjat. Më pas jam zgjuar në veturë rrugës për në spital”, deklaroi Ibraimi.

Në automobil ishte së bashku me shoferin e autobusit, por tha se nuk ka fotografi të qartë për atë çka ka ndodhur.

“Nuk më kujtohet mirë. E di se shoferi fliste me të gjithë ne që të jemi të vetëdijshëm, por nuk më kujtohet shumë mirë”, deklaroi Ibraimi.

Rastin e udhëheq gjykatësja Diana Gruevska Ilievska, ndërsa përfaqësues i aktakuzës është prokurori publik Darko Jakimovski.

Në marrjen e sotme në pyetje të udhëtares së lënduar dhe pas reagimeve të prokurorit publik se mbrojtësit nuk do të duhet ta kundërshtojnë njëri tjetrin kur shtrojnë pyetje, një pjesë e avokatëve të të akuzuarve reaguan se ata kanë mbrojtje të ndryshme dhe se nëse më tutje lirohen në procedurë, mund të përfshihen edhe në anën e përndjekjes.

Për aksidentin e autobusit që ndodhi më 13 shkurt të këtij viti në fshatin Llaskarcë, në të cilin e humbën jetën 16 persona, ndërsa 37 u lënduan rëndë, janë akuzuar gjashtë persona.

Për këtë rast të akuzuar janë pronari i “Durmo Turs”, Durmish Beluli, përgjegjësi për transport në firmë Remzi Miftari dhe shoferi i autobusit Manoil Trifunovski, të cilët akuzohen për vepra të rënda  kundër sigurisë së njerëzve në stacionin për kontroll teknik Igor Gjorgjievski, Goran Dukovski dhe Jane Bovarski për bashkëpjesëmarrje në veprën e njëjtë.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Bota

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

Published

on

Me lotarinë e vaksinimit, çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar një kupon prej 500 euro për çdo vaksinim. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe gjithashtu për ata që sapo janë duke u vaksinuar, raporton albinfo.a

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer, zëvendëskancelari Werner Kogler dhe kryetarja e partisë opozitare SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, kanë rënë dakord për miratimin e një „Pakete nxitëse” për të rritur shkallën e vaksinimit. Në fakt, drejtuesja e SPÖ, Pamela Rendi-Wagner, prej muajsh ka kërkuar që të bëhet e mundshme një premi për personat që vaksinohen. Duke u bazuar në këtë, partitë qeverisëse ÖVP dhe të Gjelbrit hartuan të martën një model tjetër për të stimuluar qytetarët për vaksinim.

Qeveria vendosi që Bashkitë (Landet), të cilat kanë kuota të larta të vaksinimit, duhet të shpërblehen. Ky propozim u hodh në votat e Parlamentit, të cilën e votuan shumica e deputetëve. E kjo do të bëhet përmes kampanjës „Lotaria e vaksinës“ (Impflotterie), ku mund të fitoni nga 500 euro kuponë për çdo vaksinim.

Me lotarinë e vaksinimit çdo i dhjeti i vaksinuar mund të ketë një shans për të fituar. Kjo vlen për ata që tashmë janë vaksinuar dhe ata që sapo janë duke u vaksinuar. Konkretisht, ekziston mundësia për të fituar për çdo vaksinim të pjesshëm – nëse jeni vaksinuar tri herë, mund të fitoni tri herë, njofton albinfo.at.

Kjo do të bëhet sipas shortit që do të fillojë nga 15 marsi, e do të vazhdojë deri në fund të dhjetorit 2022. Shorti do të hidhet në televizionin ORF, në bashkëpunim me partnerët e tjerë.

“Për ne është e rëndësishme që të ketë edhe shpërblim për ata që janë vaksinuar, edhe nxitje që të vaksinohen tani. Ky është rasti me lotarinë e vaksinimit, ku do të ketë kupona 500 euro për shfrytëzim në bizneset e vogla tregtare, si: turizëm, gastronomi, shërbime, kulturë dhe sport, por jo për blerje në dyqane online”, thotë Nehammer për mediat austriake.
“Ne duam të vazhdojmë të mbështesim komunat dhe qytetet anembanë Austrisë në informimin e qytetarëve lokalë për vaksinimin – për këtë do të vihen në dispozicion 750 milionë euro”, shprehet ai. „Edhe nëse kjo shumë shkon deri në 1 miliard euro, për mua është e pranueshme“, shton kancelari austriak.

Continue Reading

Aktuale