Connect with us

Qëndrime

Thembra e Akilit me Greqinë qëndron Çështja Çame

Published

on

Nga Arben Llalla

Prej më shumë se 70 vite Çështja Çame është kthyer në ankth për grekët si një nga temat barrierë në marrëdhëniet greko-shqiptare.

Vijat e kuqe midis dy vendeve nuk janë vetëm çështja e pakicës greke që gëzon çdo të drejtë njerëzore e fetare, as çështja e pronave apo Ligji i Luftës i njëanshëm, por Çështja Çame. Akuza e Greqisë se çamët kanë qenë bashkëpunëtorë të nazistëve gjermanë bazohen në fakte të paqarta, pa asnjë dëshmi shkencore, por vetëm me akuza politike. Akuza politike është metodë për t’ju mbyllur gojën atyre që thonë dhe mbrojnë të vërtetën.
Që çamët kanë qenë të rreshtuar në batalionet partizane greke EAM-ELAS dhe ato të Shqipërisë është e vërtetuar nga arkivat greke, shqiptare, bullgare dhe ish-jugosllave, sepse shumë çamë luftuar deri në Bosnjë-Hercegovinë kundër hordhisë naziste.

Çamët nuk ishin shtetas të Shqipërisë, por shtetas të Greqisë me status pakicë kombëtare shqiptare, ndaj përzënia e tyre me përdhunë nga trojet etnike quhet gjenocid, spastrim etnik i territorit.

Prandaj, Shqipëria duhet ta ngrejë Çështjen Çame me këmbëngulje deri në padi penale në Hagë, për një zgjidhje paqësore e të drejtë. Çështja Çame nuk është e nivelit dypalësh, por e nivelit ndërkombëtare, pasi kemi të bëjmë me shkeljet e të drejtave njerëzore e fetare të Konventave Ndërkombëtare, të Marrëveshjes së Lozanës 1923-1924.

Shqipëria nuk duhet të pranojë kushtet e Greqisë të tipit: “Mos e zini Çështjen Çame në gojë se nuk ekziston” apo “fshiheni emrin Çam e Çamëri”. Me këto kushte nuk shkojmë në zgjidhjen e problemeve, por në acarimin e tyre, sepse përderisa ekzistojnë çamët ekziston edhe Çështja Çame, e cila është çështje historike, e të drejtave të njeriut, por edhe çështje politike.

Duke e ngritur Çështjen Çame në nivelet ndërkombëtare e në Hagë, ku palët do parashtrojnë faktet dhe çështja të marrë zgjidhje përfundimtare të drejtë, atëherë do të ishte më lehtë heqja e Ligjit të Luftës dhe dy vendet fqinje mund të rrisin klimën e mirëbesimit, të fqinjësisë së mirë.

Diplomacia shqiptare përballë Greqisë nuk duhet të kënaqet e të synojë njohjen e patentave, vulën apostille, por maja e bisedimeve duhet të jetë Çështja Çame dhe heqja e Ligjit të Luftës. Nuk ka si të ngrihet morali dhe krenaria kombëtare, kur Greqia të njeh patentat apo vulën Apostille, të cilat tek e fundit mbeten vogëlsira.

Continue Reading

Komente

Nebiu: Falë politikave vasale e korruptive të BDI-së, në tokën tonë na llogarisin si mysafirë dhe të dorës së dytë!

Published

on

Shkruan: Mr.sc. Driton Nebiu

Kur shqiptarët protestonin per drejtësi, për një dritare të thyer u dënuan me dy-tre vite burg efektiv.

Protestojnë maqedonasit, thyejnë e lëndojnë edhe dhjetëra policë, ndërsa dënohen apo më mirë të themi, shpërblehen me dënime me kusht.

Në tokën tonë po na llogarisin si mysafirë dhe të dorës së dytë, falë politikave vasale e korruptive të BDI-së.
Realitet i hidhur, por ja që po e jetojmë!

Continue Reading

Komente

Xhaferi: Sa u zgjidhën këto vrasje e krime si Durmo Tours, Besa Trans, Modulari aq edhe Zhan Mitrev

Published

on

Aktivisti i shoqërisë civile, Arianit Xhaferi përmes një postim në facebook ka komentuar lidhur me skandalin që shpërtheu me klinikën private “Zhan Mitrev” në Shkup, ku kishte parregullsi dhe ekpserimentime gjatë trajtimit të pacientëve me Covdi-19 janë trajtuar me metodën e hemofiltrimit, që në shumë raste ka rezultuar fatale për ta.

Postimi i plotë i Arianit Xhaferi:

“Sa u zgjidhën këto vrasje e krime:
Sante Plus
Durmo Tours
Besa Trans
Modulari në Tetovë
(etj)

Aq do zgjidhet edhe krimi ZAN MITREV. Shtet muti me gjyqësor të udhëhequr nga kriminelë të niveleve më të larta”, ka shkruar Xhaferi.

Continue Reading

Intervista

Taravari: Incidentet e protestave i provokuan grupet e tifozëve të organizuar nga Artan Grubi

Published

on

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, në një intervistë për “Focus” pohon se incidentet e ndodhura në njërën nga protestat, kur njëri prej anëtarëve të partisë së tyre nxori armën dhe qëlloi në ajër, protestuesit u provokuan nga grupet e tifozëve të Shkupit, të cilat menaxhoheshin nga Artan Grubi nga partneri i koalicionit qeveritar, BDI, përcjell in7

FOKUSI: Në njërën prej protestave kundër propozimit francez, ju si parti ishit në qendër të vëmendjes. Çfarë ndodhi mbrëmjen kur bashkëpartiaku juaj qëlloi me armë në drejtim të masës së protestuesve?

TARAVARI: Pra, ne nuk jemi aspak aktivë në protesta. Nuk jemi as për protestat. Kush do mund të protestojë, kush nuk do, nuk ka pse. Ne vetëm disa herë kemi thënë se jemi kundër gjuhës së urrejtjes. Fjala vjen, në një nga pesë mbrëmjet e protestuara, ajo ngjarje fatkeqe ka ndodhur përballë Mavrovkës.

FOKUSI: Çfarë ndodhi në të vërtetë?

TARAVARI: Informacionet e fundit më thonë se këtu janë të përfshirë direkt BDI dhe LSDM. Unë personalisht nuk i kisha parë videot deri para disa ditësh, por pasi i shqyrtova me kujdes, pashë se mbi urë disa aktivistë të afërt me BDI-në dhe Artan Grubin gjuanin me gurë.

FOKUSI: Janë tifoz grupe?

TARAVARI: Po tifozët e Shkupit. Praktikisht e provokuan gjithë situatën.

FOKUS: Doni të thoni se është e gjitha e inskenuar?

TARAVARI: Sigurisht. Megjithatë, ka një pjesë tjetër të historisë. Një natë më parë, më saktë në mbrëmjen e 5 korrikut, u sulmua hoteli i njeriut që qëlloi me armë, gjë që nuk e justifikoj aspak. Pra, përdorimi i armëve në situata të tilla nuk ka asnjë justifikim. Mirëpo, regjistrimet tregojnë se edhe policia ishte totalisht pasive, ndaj qëllimi ka qenë të krijohet ajo që Bujar Osmani kishte paralajmëruar pesë-gjashtë ditë më parë. Mirë që perfundoi pa pasoja./in7.tv/

* Intervistën e plotë në gjuhën maqedone mund ta gjeni në këtë link.

Continue Reading

Aktuale