Connect with us

Maqedonia e Veriut

Sasolli: Ju lutem, mos e humbni shpresën dhe mos hiqni dorë nga ardhmëria evropiane

Published

on

Kryetari i Parlamentit Evropian, David Sasolli, i cili po qëndron për vizirë zyrtare në vend, përmes Tuiterit ka dhënë mesazh, veçanërisht deri tek të rinjtë, që të mos heqin dorë nga ardhmëria evropiane.

“Sot udhëtojmë në Maqedoninë e Veriut dhe kam një kërkesë, veçanërisht deri tek të rinjtë në vend: të mos heqin dorë nga ardhmëria evropiane. Ju i takoni familjes tonë. Parlamenti Evropian është me ju”, ka shkruar Sasolli në Tuiter.

Njeriu i parë i Parlamentit Evropian, mesazhin e përcolli edhe përmes video deklaratës deri tek qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë.

“Do ta vizitoj vendin e mrekullueshëm Maqedoninë e Veriut, ndërsa do ta vizitoj edhe Shqipërinë për disa javë dhe këto vizita janë me të vërtetë të rëndësishme për mua personalisht. Ky do të jetë udhëtimi im i parë zyrtar jashtë BE-së, në vende me të cilat jemi miq, të cilat duam të bëhen pjesë e Unionit tonë. E dimi se njerëzit në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri ishin thellë të dëshpëruar kur dëgjuan se disa vende e kanë bllokuar fillimin e negociatave. E kuptoj këtë dhe e ndaj dëshpërimin tuaj. I realizuat të gjitha kriteret, keni bërë punë të shkëlqyer dhe merituat dritë jeshile për fillimin e negociatave. Për këtë çështje, PE-ja dhe KE-ja e shprehën mendimin e tyre shumë qartë së bashku me shumicën e madhe të vendeve të BE-së. Por, ky nuk është fund i diskutimit. Parlamenti Evropian, shtëpia e demokracisë evropiane është me ju. Nuk do të heshtim. Do të shtypim fuqishëm për votim pozitiv në Këshillin e ardhshëm Evropian. Unë kam një kërkesë, veçanërisht deri tek të rinjtë në Maqedoninë e Veriut: Ju lus që të mos hiqni dorë nga ardhmëria evropiane. Ju i përkisni familjes tonë dhe ju në fund do të jeni anëtar i kësaj familje. Kjo familje do t’ju presë me besim dhe shpresë”, porositi Sasolli në video mesazhin.

David Sasolli në kuadër të vizitës së sotme në Shkup do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski, pastaj me kryeparlamentarin Talat Xhaferi, si dhe me kryeministrin Zoran Zaev, ndërsa do të ketë takime edhe me liderët e partive politike dhe do të mbajë fjalimin në Parlament.

Sasolli do ta hapë Jurop Haus (Europe House), në hapësirat e Delegacionit të Bashkimit Evropian, dhe do t’i bashkëngjitet debatit të ambasadorit Samuell Zhbogar dhe nxënësve nga shkollat e mesme me temë “Vizioni i të rinjve për BE”.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale