Connect with us

Maqedonia e Veriut

Mickoski kërkon maqedonizëm, Zaev refuzon atë

Published

on

Partitë, të paktën ato me të ardhura më të larta, e që mbushen çdo vit me miliona nga thesari i shtetit, filluan me fushatë më shumë se pesë muaj para zgjedhjeve të planifikuara të parakohshme parlamentare për 12 Prill, që disa muaj ata po kalojnë shumë kohë me qytetarët në terren, shkruan in7.

Gjatë kësaj periudhe ata po e përdorin të gjithë potenciali politik dhe personelin e tyre, megjithëse fillimi zyrtar i fushatës duhet të jetë në gjysmën e dytë të muajit mars, kjo nënkupton që drejtuesit dhe të parët e partive politike do të udhëtojnë në kampaanja të ndryshme edhe me goma dimri por edhe me ato të verës.

Kryeministri Zoran Zaev, pas hapjes së dilemës për datën e zgjedhjeve, këtë fundjavë siguroi publikun se nuk ka nevojë të shtyhet data e zgjedhjeve dhe u bëri thirrje partive që të përgatisin listat e tyre të kandidatëve për deputetë.

Sidoqoftë, ai këtë dilemë nuk e mbylli deri në fund, siç tha ai, që nëse ka interesa të mëdha shtetërore, siç është miratimi i marrëveshjes së plotë për anëtarësim në NATO, në parlament.

Ndërkaq opozita kundërshton këtë ide të qeverisë, duke mos pranuar assesi një ndryshim të datës së zgjedhjeve përveç 12 Prillit.

Spanja pritet të jetë vendi i fundit që duhet ta ratifikojë protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, por procedura mund të komplikohet nga zgjedhjet parlamentare që duhen të mbahen në Spanjë më 10 nëntor. Kështu debati për konstituimin e Parlamentit të Spanjës është paraparë për më 3 dhjetor, që do të thotë se ende nuk kaa njohuri se kur do të jetë në rend diteë ratifikimi i protokollit pët anëtaarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO nga ky parlament.

Për opozitaren VMRO-DPMNE shtyrja e zgjedhjeve është një opcion i pamundur sepse një gjë e tillë është vendosur në takimin e liderëve të udhëhequr nga Presidenti i shtetit dhe të gjithë liderët e partive politik parlamentare. Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, motivet për shtyrje dhe vonesë të zgjedhjeve i sheh si ikje të Zaevit për t’u përballur me qytetarët në zgjedhje për shkak të politikave të mbrapshta që ka udhëhequr këto tre vite.

“Ne kemi një marrëveshje, dhe marrëveshja është që në 3 janar të kemi një kryeministër teknik dhe një qeveri teknike dhe më 12 prill të vitit 2020 do të kemi zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kur është fjala për Zoran Zaev, unë do t’ju kthej disa vjet më herët, ju kujtohet që më 2015, 2016 kur u shpërbë në disa raste, dhe përssëri u rikonstitua Parlamenti, atëherë Zoran Zaev, si opozitar që ishte, ikte nga përballja me publikun, kurse tani edhe si mazhorancë përsëri ik nga përballja me popullin. Sidoqoftë, unë bëj thirrje që mençuria të mbizotërojë, që durimi të mbizotërojë, të mos e delegjitmojmë këtë takim të fundit të liderëve”, ka thënë Mickoski gjatë një vizite në Kumanovë.

Vihet re që në çdo takim me qytetarët pavarësisht kritikave të qeverisë për dështimet në të gjitha sferat shoqërore ai insiston në sintagmën “kthimi i Maqedonizmit”.

“Maqedonizmi nuk është një privilegj i popullit maqedonas, por maqedonizmi si pjesë e çdo qytetari që jeton në këtë vend,” thotë Mickoski, duke theksuar se është shtylla e nëntë e programit të partisë së tij, dhe jo më pak e rëndësishme se të tjerët”, me të cilat do të garojë në këto zgjedhje të parakohësshme.

LSDM, ndërkohë, vazhdon me projektin e titulluar “Në rrugë të drejtë”, logoja e të cilit është në të kuqe dhe të bardhë, pra në ngjyrat e Partisë së Socialistëve Evropian. Të rinjtë socialdemokratë veshën gjithashtu këto bluza në debatin “E ardhmja e Evropës”, e cila u mbajt këtë fundjavë në Shkup, në të cilën u paraqit edhe kryeministri Zaev, i cili u shpreh se është i sigurt për fitoren në zgjedhjet e ardhshme.

“Ata nuk patën guximin për Marrëveshje me Bullgarinë, as për Marrëveshje me Greqinë. Ata nuk ishin askund për të folur rreth Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Epo ne nuk kemi rënë nga Hëna! Pa këto marrëveshje, nuk ka as edhe B nga Bashkimi Evropian, e as N nga NATO. Të gjithë e dimë këtë. Në shtëpi, për dy vjet e gjysmë. Asgjë. Pastaj ata vazhdojnë me konceptin e nacionalizmit që nuk funksionon. Unë e di se kjo mund të jetë për ta, populizëm, … Por nuk ka të ardhme tjetër për këtë vend. Dhe në këtë kuptim jam i sigurt se do t’i mposhtim ata,” ka thënë Zaev në intervistën e djeshme për portalin Frontline, përcjell in7.

Para të rinjve, ai tha se me politikat që ndjek kjo qeveri, të gjithë përfitojnë, dhe mbi të gjitha të rinjtë e këtij vendi./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale