Connect with us

Lajme

Ali Ahmeti nga Tetova : Jemi misionarë të suksesshëm

Published

on

Ali Ahmeti: BDI ngadhnjen sepse ngërthen në vete gjenerata të tëra sakrificash e veprimesh

Kuvendi Zgjedhor i Degës së Tetovës pranë Bashkimit Demokratik për Integrim, në garën për kryetar zgjodhi Florin Besimin i cili si kundër kandidat pati Festim Halilin.

Prezent në këtë Kuvend Zgjedhor të Degës së Tetovës, ishte edhe kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti i cili përcolli nga afër procesin e votimit që asnjëherë më parë ndonjë parti politike në mënyrë kaq transparente, demokratike dhe me dinjitet të bëjë zgjedhjen e kryetarëve dhe kryesive të degëve.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti para të kuvendarëve dhe anëtarëve ju   rikujtoi se në këtë sallë është themeluar Bashkimi Demokratik për Integrim dhe se para 17-të viteve ka patur shumë emocione tek të gjithë ata njerëz që ishin prezent brenda dhe jashtë saj nga të gjitha trojet.

“Sot me të vërtet kam shumë emocione që më kthejnë tek 17-të vitet e kaluara. Në garë hynë dy doktorë të shkencave, gjeneratë që qëndron mbi supet mbi shpatullat ndaj gjeneratave të mëparshme që kanë dhënë shumë për këtë vend, që kanë sakrifikuar për këtë vend, mbase nuk e keni harruar për këtu ka folur dr. Jusuf Rexhepi një nga rinisët e Lëvizjes të viteve të 40-ta për Liri Kombëtare, që kishte aq shumë emocione se më në fund shqiptarët fituan. Këtu ishte Mehmet Gega që përfaqësonte gjithë ata njerëz të vuajtjeve, torturave por të pamposhtur. Ne kemi përgjegjësi historike, nuk kam thënë rastësisht se ky Bashkim është thesar i kombit shqiptar në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Më thoni se cili Lëvizje dhe subjekt ngërthen në vetvete të gjitha gjeneratat që kanë sakrifikuar që kanë punuar që pas vendosjes së regjimeve ushtarake policore, burgosjeve deri edhe tek lindja e partive politike të gjitha u përfshinë tek Ushtria Çlirimtare Kombëtare bashkë me Lëvizjen Ilegale u bënë një dhe për 18-të vite radhazi korr fitore dhe suksese”, tha Ahmeti.

Në vazhdim të fjalimit, Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti i uroj sukses kryetari të Dr. Florim Besimit dhe kryesisë së re.

“Mbi të gjitha e urojë Festimin  sepse ne nuk kemi hyrë në këtë mision për grada dhe ofiqe por kemi hyrë që misionet ti dërgojmë deri në fund dhe sot Festimi një gjë të tillë e dëshmoi. Askush nuk është humbës pasi të gjithë jemi shokët tanë  dhe në të njëjtat llogore jemi”,  potencoi Ahmeti.

Kryetari i BDI-së, Ahmeti bëri të ditur se organeve të partisë dhe kongresit që do të pasoj pas përmbylljes me sukses të këtyre Kuvendeve Zgjedhor me qëllim që ta bëjnë atë më të fort, më të qëndrueshëm këtë lëvizje të misionarëve, se u ka propozuar që të vazhdohet me  Kongresin e vazhdimësisë.

“Kongresi i vazhdimësisë nga 700 delegat si për shembull 200 delegat do të jenë të përhershëm por që do të zgjidhe në Kongres. Do t’iu propozoj organeve të partisë të formohet Këshilli Kombëtarë i cili do të përpunohet nga juristë. Gjithashtu që askush nuk e ka bërë në rajon nga partitë politike por për të bërë veprime të tilla duhet guxim dhe guximtar janë të Bashkimit Demokratik për Integrim një anëtarë një votë, në zgjedhjet e ardhshme që do të organizohen në BDI, duke u themeluar në Kongres  apo në organet e partisë, Komisionet qendror të Zgjedhjeve dhe lokale.  Ditën e diel voton Bashkimi Demokratik për Integrim, me kandidat me fushatë 1 muaj apo 2 muaj sa të duan dhe sa ta përcaktojnë organet drejtuese të partisë. Ky do të jetë Bashkimi Demokratik për Integrim i 20 viteve të ardhshme.  Ky do të jetë misioni historik i yni dhe unë si vëllai i juaji dhe bashkë me bashkëpunëtor të gjeneratës sime nuk do të ishim misionar të suksesshëm në rast se ky Bashkim dhe ky thesar kombëtar do të mbeteshe në katër rrugë”, potencoi Ahmeti.

Continue Reading

Kosovë

Kapet duke kaluar ilegalisht kufirin Kosovë-Maqedoni, i gjinden në trup rreth dy kilogram drogë

Published

on

Policia e Kosovës njofton se pasditen e sotme në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut është kapur një person i cili ka tentuar të kalojë ilegalisht kufirin. Gjatë kontrolleve tek i njëjti person, policia ka gjetur substanca të cilat dyshohet se kanë përmbajtje narkotike.

“Me datë 25.01.2022 rreth orës 18:45, Policia Kufitare e Kosovës, drejtoria rajonale-Lindje, konkretisht Njësia patrulluese (Stacioni Policor për Mbikëqyrje të Kufirit-SPMK) Hani Elezit, gjatë realizimit të detyrave dhe vëzhgimit për menaxhim dhe kontroll efikas kufitar, në rrugën Ekzodi99 në Han të Elezit në zonën kufitare në mes të Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Kosovës kanë ndaluar një person duke tentuar ta kaloj ilegalisht kufirin nga RKS në R. e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

“Gjate legjitimimit dhe kontrollit trupor të personit në pallto iu janë gjet edhe katër (4) paketime të mbështjella me rreth dy (2) kilogram substancë të dyshuar narkotike (që sipas të dyshuarit është drogë e llojit Heroinë)”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme

Identifikohet autori që vendosi eksploziv në shtëpinë e Armand Dukës (Emri)

Published

on

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e kaluar Durrësin, por jo vetëm.

Një person vendosi eksploziv në banesën e kreut të FSHF Armando Duka.

Kanë kaluar rreth 24 orë nga ngjarja dhe policia thotë se ka identifikuar autorin.

Bëhet me dije për NOa.al se ai është Arlen Hasanaj, banor i lagjes 4 të Durrësit.

Deri më tani konfirmohet se Hasanaj është person pa precedent penal. Sipas informacioneve të siguruara Arlen Hasanaj është një sipërmarrës në qytetin bregdetar, teksa ende nuk dihen marrëdhëniet dhe konfliktet e tij me Dukën. Priten detaje të reja rreth ngjarjes dhe personit të ndaluar.

Continue Reading

Lajme

Nikollovski: Maqedonia me korrupsion është në të njëjtin nivel si Kolumbia dhe Etiopia

Published

on

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski u shpreh se sipas raportit të sotshëm për korrupsion, Maqedonia për nga korrupsioni është pas Kosovës, Kolumbisë, Etiopisë, Surinamit, Vietnamit dhe Markut.

“Me nivel të tillë të korrupsionit, cili person normal do t’u japë fillim të bisedimeve me BE-në, ku vendet anëtare janë në 30 vendet e para”, tha Nikollovski.

Sipas tij, problemi me mosnisjen e bisedimeve është pikërisht se shteti nuk është i rregulluar.

“nukka sistem funksional të sundimit të së drejtës, nuk ka luftim kundër korrupsionit, ekonomikisht nuk rritemi dhe nuk ka investime të huaja dhe as që stimulohen kompanitë vendore”, tha Nikollovski.

Ai theksoi se nëse vendet anëtare të BE-së janë të bindura se Maqedonia meriton të jetë pjesë e BE-së, menjëherë do të ndikojnë ndaj Sofjes, por për shkak të korrupsioni një gjë e tillë, sipas Nikollovskit, nuk ndodh.

Continue Reading

Aktuale