Connect with us

Maqedonia e Veriut

Ahmeti-Osmanit: Mos u digj për ta mbrojtur “Monstrën”

Published

on

Duke lexuar transkriptet e mesazheve sms dhe komunikimet e tjera që lidhen me vrasjen pesëfishtë në Liqenin e Smilkovskit, më 12 prill 2012, sot gjyqi i rastit Monstra rifilloi në Gjykatën Themelore Penale në Shkup, transmeton in7.

Shumica e mesazheve sms të lexuara në seancën e sotme ishin nga 3 maj deri më 8 maj 2012, të shkëmbyera në mes politikanëve të asaj kohë, të cilët ishin edhe shënjestër e mbikëqyrjes dhe ishin pjesë e materialit audio të dorëzuar në PSP.

E gjithë komunikimi ishte i përqendruar në atë se si çështja ka prekur publikun, duke pasur parasysh edhe ndjeshmërinë e temës. Pra, pjesë të mesazheve sms kanë të bëjnë me mënyrën sesi motivi dhe arsyet e dhëna nga policia ndikojnë në publik. Mesazhe të tjera sms, si arrestimet ndikojnë në bashkësinë shqiptare dhe si deklaratat publike për rastin mund të jenë më të dëmshme ose çfarë mund të ndodhë nëse ekstradimi i çështjes përfshin edhe palën e Kosovës.

Ish ministrja e brendshëm në një mesazh me tekst, të datës 8 maj 2012 ankohet se “BDI po përhap gënjeshtrat për veprimet e MPB-së, nga të gjitha palët dhe se po krijon tension të madh”.

Pastaj ka një seri mesazhesh sms nga 8 maj 2012 ku shkëmbehen nga ish kryeministri i atëhershëm Nikolla Gruevski, ish-ministrja Gordana Jankuloska, Martin Protugjer dhe Ilija Dimovski që kanë të njëjtën përmbajtje: “Ndonjë organizatë e grave apo KOM le t’i replikojë BFI-së. Kjo del se shqiptaret mund të ruajnë dhe tanke ndërsa policia nuk u mundet asgjë vetëm pse janë gra muslimane”, ka shkruar Gruevski me bashkëbiseduesin.

Në një sms tjetër komunikimi midis Gruevskit dhe Jankuloskës flasim për një artikull nga “Plus info” ku është publikuar emri i dëshmitarit të mbrojtur dhe nëse mund të kenë nevojë për masa shtesë për ta mbrojtur atë, pas së cilës një pjesë tjetër përfundon me “ose ata thjesht duan të bëjnë presion, dhe ai është në Shtip, ku ai vetë kërkoi që të mos jetë më një dëshmitar i mbrojtur.”

U publikuan edhe mesazhet sms në mes të Ali Ahmeti me Bujar Osmani, ku Ahmeti i thotë Osmanit “Mos e djeg veten për ta mbrojtur ‘Monstrën”. Të pash dje dhe më erdhi keq. Ti nuk je aq në funksion të lartë në Qeveri, iki përgjegjësisë dhe mos u përball”.

Çështja është në prova dhe mesazhet sms dhe transkriptet e tjera janë duke u ofruar, si provë shtesë nga prokuroria.

Procesi gjyqësor po udhëhiqet nga gjykatësi Ognen Stavrev, kurse prokurorë janë Fatime Fetai dhe Gavril Bubevski.

Vrasja e pesëfishtë ndodhi më 12 prill 2012, kur të vrarë mbetën Kire Triçkovski, Filip Slavkovski, Cvetanço Ackovski, Aleksandar Nakevski dhe peshkatari Bore Stefanovski, ndërkaq me burg të përjetshëm u dënuan Alil Demiri, Afrim dhe Agim Ismailoviq, Ezim dhe Haki Aziri dhe Sami Luta.

Gjykata Supreme rrëzoi vendimet në dhjetor 2017, ku liroi të akuzuarit, Agim Ismailoviç, Haki Aziri, Sami Luta dhe Fejzi Aziri, duke u shqiptuar masa praprake të kujdesit. Pasi u rrëzuan aktgjykimet, rastin ‘Monstra’ e mori nën ingerencat e saja PSP-ja dhe lënda u kthye për rigjykim./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale