Connect with us

Maqedonia e Veriut

Qarkorja e Tetovës, shteti gati për ndihmë, por qyteti s’ka projekt

Published

on

Numri i automjeteve në Tetovë po rritet nga viti në vit, dhe infrastruktura e trafikut ka qenë e njëjtë për gati dy dekada. Asnjë rrugë e re nuk po ndërtohet ose ato ekzistueset nuk po zgjerohen. Vlerësimet tregojnë se ka rreth 60,000 automjete në qytet, dhe një problem shtesë është se trafiku në Tetovë është duke u përdorur si një aks tranziti për udhëtarët që shkojnë nëpër komunat e tjera të Pollogut dhe në Kosovë, shkruan Telma.

Ekspertët shohin zgjidhje në ndërtimin e qarkores, e cila do të zvogëlojë ndjeshëm kaosin.

Nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve thonë se Qeveria po bën përpjekje për të ndërtuar projekte kapitale për një trafik më të sigurt dhe më të ngjeshur. Sidoqoftë, posaçërisht për ndërtimin e qarkores së Tetovës, duhet të përfshihet vetëqeverisja lokale, e cila së pari duhet të përgatisë një projekt.

Komuna e Tetovës ende nuk ka shpallur një projekt për një qarkore. Ndërkohë, nuk është ndërmarrë asnjë veprim për të depërtuar në tre bulevardet në qytet, kështu që shumë prej automjeteve futen përgjatë rrugëve të ngushta dhe rrugicave duke krijuar kaos dhe tollovi shtesë.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale