Connect with us

Lajme

Vendet e zbrazëta të ambasadorëve dhe nevoja për plotësim urgjent

Published

on

Vendi i ambasadorit në NATO prioritet, Zaev këtyre ditëve do të kërkojë nga Dimitrovi shpejtim të procedurave

Njëzet e shtatë vende të ambasadorëve ende nuk janë plotësuar, disa janë qendra shumë të rëndësishme diplomatike për vendin, si SHBA dhe NATO, ndërsa kryeministri Zoran Zaev dje ka paralajmëruar se këto ditë do të bisedojë me ministrin për Punë të Jashtme Nikolla Dimitrov të shpejtojë procesin e plotësimit të vendeve kyçe siç është NATO.

Vendi është pritur shumë shpejt të bëhet edhe anëtare zyrtare e NATO-s, ku edhe tre ratifikime e ndajnë nga anëtarësimi i plotfuqishëm. Njëzet e gjashtë vende, mes tyre edhe SHBA kanë dhënë dritë të gjelbër Maqedonia e Veriut të inkuadrohet në Aleancë. Mbetet që së shpejti ta bëjnë këtë edhe Franca, Holanda dhe Spanja, ndërsa Protokolli pastaj duhet të kalojë edhe në Kuvendin tonë.

Megjithatë, atje ende nuk ka të emëruar ambasador, ndërsa si u.d në ueb faqen e MPJ-së figuron Zoran Todorov. Si kandidat i mundshëm përmendet këshilltari i Zaevit, Dane Taleski, ndërsa dje kryeministri nga foltorja e Kuvendit nuk ka dashur të flet për emra, por shtoi se ambasadori në NATO është prioritet.

Në lidhje me atë se a planifikon Qeveria që në periudhën e ardhshme t’i emërojë Teuta Arifin për ambasador në SHBA, Dane Talevskin për ambasador në NATO, Misho Dokmanoviqin për ambasador në Izrael dhe Sashko Nasevin për ambasador në Bullgari, kryeministri Zoran Zaev theksoi se për dy prej këtyre dy emrave flitet, dy aspak nuk përmenden, por përmendi se prioritet është që të dërgohet ambasador në Aleancën Veriatlantike.

“A planifikon Qeveria që në këtë periudhë personat Teuta Arifi, kryetare e Tetovës, Dane Talevski, këshilltar politik i Zaevit, Misho Dokmanoviq, profesor në Fakultetin Juridik dhe Sashko Nasev t’i vendosë për ambasadorë në SHBA, NATO, Izrael dhe Bullgari. Pyetjen e parashtroj edhe në lidhje me parimet të cilat ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov i përmendi në vitin 2017, sepse para zgjedhjeve nuk duhet të dërgohen ambasadorë në qendra të rëndësishme diplomatike dhe atëherë rasti kishte lidhje me Aleksandër Nikollovskin, për të cilin Qeveria vendosi në bazë të atyre parimeve që të mos e dërgojë për ambasador”, ka thënë deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshovski.

Ai e pyeti kryeministrin se a vlejnë ende ato parime dhe vallë Qeveria dhe partnerët e tij të koalicionit kanë për qëllim që në këto 60 ditë të mbetura nga mandati i plotë që të ngritët procedurë ose a ka ngritur për personat e përmendur.

Zaevi tha se Qeveria është e përkushtuar në zgjedhjen e ambasadorëve për të paktën gjysmën e vendeve të paplotësuara të ambasadorëve dhe theksoi se kjo është në fazën e konsultimeve me presidentin e shtetit dhe ministrin e Punëve të Jashtme.

Theksoi se pritet që pasi të përfundojë procedura e konsultimeve, e cila, siç tha është procedurë normale, të bisedohet me të me qëllim që të përgatitet seancë qeveritare në fushëveprimin e asaj që Qeveria e ka si kompetencë për emërimet.

“Kam dëgjuar disa nga këto emra. Nga këto katër dy aspak nuk diskutohen, dy diskutohen”, tha Zaev dhe shtoi se është shumë herët që të japë qëndrimet e tij, duke sqaruar se për disa nga to ndoshta presidenti nuk do të japë leje, e për disa MPJ-ja.

Kryeministri potencoi se prioritet për momentin është që të dërgohet ambasador në NATO dhe theksoi se këto ditë do të bisedojë me Dimitrovin dhe do t’i thotë që ta përshpejtojë procedurën.

Ka shtuar se pret që një pjesë e procedurave për ambasadorë të rinj të përfundojnë në nëntor, dhjetor, ndoshta edhe në janar dhe shkurt.

Milloshovski nuk ishte i kënaqur nga përgjigja dhe theksoi se Qeveria nuk duhet që në periudhë para zgjedhjeve të dërgojë, siç tha, ambasadorë politikë në qendra të rëndësishme diplomatike.

Nga ana tjetër, shefi i diplomacisë, Nikolla Dimitrov në seancën e djeshme të Komisionit për politikë të jashtme ka folur edhe për pozicionet e zbrazëta të ambasadorëve, por edhe mënyrat e plotësimit të tyre.

“Ajo është një kundrejt shtatë lidhur me partizimin ose profesionalizmin. Nga dhjetë të fundit të udhëheqësisë së kaluar shtatë janë kryesisht nga jashtë, ose kanë zero stazh diplomatik”, ka thënë Dimitrov.

Ministri ka thënë se me ligjin e ri të MPJ-së do të tentohet në përmirësim drastik në raportin mes diplomatëve politik dhe diplomatëve me karrierë në interes të të dytëve.

Do të bëhet edhe racionalizim i ambasadave, ose mbyllja e atyre ku vendi nuk ka shumë përfitim, për shembull bashkëpunimi ekonomik ose ndonjë përfitim tjetër, ndërsa këtë në fund të shtatorit e paralajmëroi edhe presidenti Stevo Pendarovski në intervistë kur tha se do të definohet lista se cila ambasada të vendit jashtë do të mbyllen. Pendarovski atëherë ka thënë se janë në fazë të fundit bisedimet me ministrat relevantë dhe Qeverinë dhe në javët në vazhdim do të tentojnë të mbyllin pjesën më të madhe të këtyre 27 vendeve të zbrazëta të ambasadorëve.

RMV ka gjithsej 57 përfaqësi diplomatike- konsullore ku 42 janë ambasada, tetë janë misione të përhershme dhe nëntë janë konsullata të përgjithshme. Prej tyre, për momentin 23 janë ambasada, ndërsa katër janë misione të përhershme derisa gjitha konsullatat e përgjithshme janë plotësuar.

SHBA, Rusia, Kina, Holanda, Italia janë pjesë e këtyre qendrave të rëndësishme diplomatike. Atje tani në vend të ambasadorëve kemi ushtrues detyre, ndërsa në vendet fqinje ambasadorë nuk ka në Serbi, Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Kroaci. Në Greqi ende nuk është dërguar ushtrues detyre. fab/

Continue Reading

Lajme

Gjukanoviq mbështet nismën e Abazoviqit për ndryshimin e Qeverisë

Published

on

Kryesia e Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), të presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka njoftuar se do të mbështesë çdo nismë që do të çojë në largimin e Qeverisë aktuale të shtetit.

“DPS-ja mirëpret gatishmërinë e një pjese të shumicës parlamentare për të propozuar zgjidhje me përfaqësues të disa partive të pakicave, që do të çonin në zhbllokimin e institucioneve dhe përshpejtimin e procesit të bisedimeve me Bashkimin Evropian”, tha partia e presidentit të Malit të Zi.

Kështu u përgjigj DPS-ja ndaj nismës për të formuar një qeveri të pakicës, si një model për tejkalimin e krizës politike në Mal të Zi. Këtë propozim e ka prezantuar Lëvizja Qytetare Ura, që është në pushtet, dhe Lidhja e Qytetarëve CIVIS.

Këto dy subjekte, në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020 kishin garuar në kuadër të listës “E zeza mbi të bardhë”. Në ato zgjedhje, DPS-ja u rrëzua nga pushteti pas tre dekadash.

Gjatë prezantimit të propozimit për qeveri të pakicës, Lëvizja Qytetare Ura dhe Lidhja e Qytetarëve CIVIS thanë më 17 janar se në një qeveri të tillë nuk do të kishte vend për partinë më të madhe opozitare, Partinë Demokratike të Socialistëve (DPS) dhe partinë më të fortë të koalicionit aktual, Frontit Demokratik (DF), parti pro-serbe.

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi dhe lideri i Lëvizjes Ura, Dritan Abazoviq ka thënë se ky model është një zgjidhje e mundshme, por të cilën nuk do t’ia imponojnë askujt.

“Është koha që të zhbllokohet rruga për në Bashkimin Evropian. Nëse kjo situatë nuk mund të zgjidhet, zgjedhjet mbeten zgjidhje e qartë”, tha Abazoviq më 17 janar.

Për të iniciuar shkarkimin e Qeverisë në Kuvend nevojiten 27 vota, ndërsa për largimin e saj duhet një shumicë prej 41 deputetësh.

Me mbështetjen e DPS-së, e cila ka 30 deputetë në Parlamentin malazez, Lëvizja Ura siguron numrin e mjaftueshëm të votave për një mocion mosbesimi ndaj Qeverisë së kryeministrit Zdravko Krivokapiq.

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq kundërshtoi ashpër paralajmërimin për formimin e një qeverie të pakicës, duke e cilësuar si “mashtrim” këtë nismë.

Qeveria e Krivokapiqit, e cila ka një votë më shumë se sa duhet në Parlament, ka humbur mbështetjen e shumicës qeverisëse, kryesisht të partisë pro-serbe, Frontit Demokratik.

Megjithatë, Fronti Demokratik nuk ka nisur asnjëherë një nismë formale për të shkarkuar Qeverinë, e cila nuk ka pasur mbështetjen e kësaj partie që nga mesi i vitit të kaluar.

Ndër të tjera, DF-ja nuk është pajtuar me miratimin e Rezolutës për Srebrenicën në Parlamentin e Malit të Zi, si dhe me shkarkimin e ministrit Vlladimir Lleposaviq për shkak të mohimit të gjenocidit në Srebrenicë.

Qeveria e Zdravko Krivokapiqit u zgjodh më 4 dhjetor 2020 me votat e Frontit Demokratik, Demokratëve dhe Lëvizjes Qytetare Ura si qeveria e ekspertëve, kurse i vetëm politikan në të është kreu i Lëvizjes Ura, Dritan Abazoviq, që mban postin e zëvendëskryeministrit.

Që nga formimi i kësaj qeverie, ajo ka qenë cak i kritikave dhe pengesave që vijnë nga strukturat e shumicës qeverisëse, në radhë të parë nga Fronti Demokratik, që vazhdimisht ka kërkuar, por asnjëherë nuk i ka zyrtarizuar kërkesën për zgjedhjen e një qeverie të re.

Fronti Demokratik është deklaruar për mundësinë e krijimit të qeverisë së pakicës, duke thënë se “nuk janë për rrëzimin e Qeverisë aktuale, por për zgjedhjen e një të reje”. Sipas kësaj partie, ata duan një ekzekutiv që do të pasqyronte vullnetin elektoral të qytetarëve, që e kanë shprehur në zgjedhjet e gushtit të vitit 2020.

Kurse partitë e komuniteteve e mbështesin propozimin e Lëvizjes Ura, duke e cilësuar si mundësi reale dhe optimale për të dalë nga kriza aktuale politike, u tha në një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga liderët e Partisë Boshnjake, Listës Shqiptare dhe Koalicionit Shqiptar.

Continue Reading

Lajme

Nesër ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks

Published

on

Sipas Ligjit për festat e Republikës së Maqedonisë të Veriut (“Gazeta zyrtare e RMV” nr. 21/98 dhe 18/07), 19 janar i viti 2022 (e mërkurë), Epifania ( Uji i Bekuar), është ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks në Republikën e Maqedonisë së Veriut, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Nga MPPS-ja uron qytetarët e besimit ortodoks për festën e Epifanisë (Dita e Ujit të Bekuar).

Continue Reading

Kosovë

Dëshmitari Sopi: Forcat serbe nuk i kursyen as fëmijët, gratë e pleqtë (Video)

Published

on

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë, Fatmir Sopi, ka qenë dëshmitari i 11-të me radhë, i cili ka dëshmuar në gjykimin ndaj Salih Mustafës.

Sopi në Hagë ka rrëfyer për ofensivën e 7 dhe 18 prillit, derisa ka shpalosur detaje nga ato që kanë ndodhur në fshatrat e Gollakut.

“Forcat serbe kanë granatuar me mjetet dhe teknologjinë që kanë poseduar nga të gjitha drejtimet, duke mos kursyer as civilët dhe as fëmijët, gratë dhe pleqtë, gjatë kësaj ofenzivive kanë ndodhur ngjarje të tmerrshme ku familje të tëra apo njerëz që kanë qenë në shtëpitë e tyre janë granatuar dhe janë djegur për së gjalli”, tha Sopi.

Ish-pjesëtari i UÇK-së ka folur edhe për njësinë BIA, të cilin e ka udhëhequr Salih Mustafa.

“Rolin më specifik të njësitit BIA më së miri e shpjegon vet përfaqësuesi i njësitit BIA, ndërsa unë sa kam mujt me kuptu ka qenë pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sikur të gjitha njësitet e tjera në Zonën Operative të Llapit, Rolin e çdo ushtari dhe çdo njësi unë nuk mund ta di por e di se kanë punuar në bazë të urdhrave dhe në bazë të rrethanave të kohës që të japin kontributin e tyre të çmuar për çlirimin e vendit”, tha Sopi.

Dëshmitari Sopi ka thënë se zyrtarizimi i Brigadës 153, pjesë e së cilës ka qenë edhe ai, është bërë në shtëpinë e tij.

Është pyetur për shkollën në Zllash e për të cilën ka thënë se aty nuk ka qenë i vendosur shtabi i brigadës.

“Ndërtesa e shkollës ka shërbyer si qendër stërvitore mirëpo shtabi i brigadës e ka pasur aty komandantin e qendrës stërvitore e shumë kush e ka identifikuar se ajo ka shërbyer si shtab, por ka qenë një zyre e komandantit të stërvitjeve, e përgjegjësive që kanë qenë për stërvitje të cilët kanë pasur zyre dhe ka qenë kuzhina për ushtarët të cilët kanë qenë në stërvitje ndërsa në atë kuptimin me qenë i stacionuar shtabi për kohë të gjatë në shkollë nuk ka qenë i stacionuar, përkohësisht ne kemi qarkulluar andej”, tregoi Sopi.

Gjykimi i Salih Mustafës është i pari në Dhomat e Specializuara të Kosovës, derisa para Fatmir Sopit në këtë proces kanë dëshmuar edhe 10 dëshmitarë të tjerë.

Mustafa është i arrestuari i parë nga Specialja pas konfirmimit të aktakuzës ndaj tij e sipas së cilit akuzohet për krime lufte.

VIDEO

Continue Reading

Aktuale