Connect with us

Lajme

Sela: Pushteti LSDM – BDI ka frikë nga zgjedhjet

Published

on

Sela: Zgjedhje më 12 prill, Aleanca për Shqiptarët e gatshme për kompromis

Për ne 12 prilli është datë për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, ndërsa deklarata e sotme e kryeministrit Zoran Zaev se lihet mundësi për çfarë do ndryshime për shkak të ratifikimit të Protokollit për pranimin e vendit në NATO, vetë, tregon se pushteti ka frikë nga zgjedhjet, ka thënë lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela në emisionin e sontëm “Vetëm intervistë” në Kanal 5.

Sipas Selës, zgjedhjet para së gjithash i duhen shoqërisë shqiptare, sepse BDI-ja, siç tha, nuk është përfaqësues i shumicës së qytetarëve shqiptarë dhe viteve të fundit është pjesë e pushtetit falë mbështetjes së VMRO-DPMNE-së ose LSDM-së.

“Pjesa më e madhe e popullatës nuk ndihet e përfaqësuar këto 18 vite. BDI-ja çdo ditë hyn me identitet të prishur para shqiptarëve. Kthehuni në zgjedhjet lokale për të parë çka ka ndodhur. BDI-ja nuk do të fitonte asnjë komunë po të mos ishte LSDM-ja. Shqiptarët këtë herë do ta sjellin ndryshimin, do ta kthejnë demokracinë”, theksoi Sela.

Përmendi edhe se Aleanca për Shqiptarët është e gatshme, si parti më e madhe opozitare, t’i bëjë të gjitha kompromiset në emër të kthimit të demokracisë. Është e gatshme të ulet me secilin që do ta pranojë platformën dhe programin e saj.

“Personalisht, si Zijadin Sela. nuk kam të drejtë t’i mbajë peng nevojat dhe kërkesat e shqiptarëve”, ka thënë Sela.

Qëndrimi i tij lidhur me zgjedhjet është edhe se tek blloku shqiptar duhet të vlejë parimi – bashkësia më e vogël etnike e cila fiton në zgjedhje të jetë pjesë e pushtetit, ndërsa tek blloku maqedonas ky bllok nuk duhet të vlejë.

“Zaev punon sipas logjikës që është shumë e rrezikshme, siç kanë punuar LSDM-ja dhe VMRO-ja në vitet e 90-ta. Sa më të korruptuar të jenë politikanët shqiptarë, aq më e përshtatshëm është që t’i keni në koalicion. Ky është parimi dhe mënyra e të menduarit. Nga politikanë bëhen shumë pak njerëz që ruhen në sirtarë që të shtyhet ndonjë politikë”, vlerësoi Sela.

Duke i elaboruar kërkesat e shqiptarëve, sipas pikëvështrimit të tij, theksoi se nuk mund të trajtohet si pakicë 25-30 për qind e popullatës.

“Ai që bën federalizim nuk është Sela, por Zaevi, Gruevski. Nuk vendos Sela kufij ku mund të mësohet gjuha shqipe, e ku jo, elaboroi lideri i Aleancës për Shqiptarët, duke plotësuar se ai personalisht është për sistem funksional, ndërsa nëse ka nevojë, tha, edhe mund të dilet nga kornizat e Marrëveshjes së Ohrit.

Lidhur me ngjarjet e 27 prilli, tha se ka pasur ndonjë informacion para se ato të ndodhin. Është paralajmëruar, siç theksoi, se duhet të kihet kujdes, se kundër tij përgatitet atentat.

“Gjërat një ditë do të dalin në pah. Ka xhirime nga të cilat shihen se drejtpërdrejtë unë kam qenë i caktuar që të likuidohem. Por, nuk arritën dhe mirë që nuk patën sukses”, potencoi Sela.

Continue Reading

Bota

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Published

on

By

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Kërkesa për dronët turq Bayraktar TB2 është rritur ndjeshëm. Kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, e cila furnizon Ukrainën me drone, njoftoi se aktualisht ka një numër të madh të porosive për tre vjet. Sipas kompanisë, ajo ka kapacitetin për të prodhuar 20 dronë në muaj.

“Dronët TB2 dhe Akinci janë prodhuar në masë, ne kemi kërkesë për të dyja”, tha CEO i kompanisë private Haluk Bayraktar, në një intervistë me Fondacionin ukrainas Come Back Alive. “Për Bayraktar TB2 kemi kontrata eksporti me 22 vende të ndryshme”, tha ai, shkruan Bloomberg.

Baykar, i cili po punon gjithashtu në një projekt luftarak pa pilot të quajtur Bayraktar Kizilelma, dëshiron të rrisë më tej kapacitetin e tij prodhues dhe shpreson ta bëjë këtë duke ndërtuar një fabrikë në Ukrainë.

Kompania turke bleu tokë në Ukrainë dhe është regjistruar si person juridik, me qëllim ndërtimin e një fabrike për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar.

Bayraktar, i cili është vëllai i dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Selcuk Bayraktar, tha se kompania dëshiron të ndërtojë drone TB2 dhe Akinci, si dhe Kizilelma Fighters në Ukrainë. Ndërtimi i një objekti kërkimor dhe një qendre prodhimi të avancuar tashmë është duke u zhvilluar, tha ai, duke shtuar: “Ne e shohim Ukrainën si partnerin tonë strategjik. Ne gjithashtu duam ta bëjmë Ukrainën një bazë prodhuese”.

Turqia ka arritur të mbajë marrëdhënie të mira si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë. / abcnews

Continue Reading

Bota

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Published

on

By

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Referuar një sondazhi të KOF (Qendrës së Kërkimeve Ekonomike), thuhet se pagat në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 2.2% vitin e ardhshëm, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë që kjo shumë do të ishte rritja më e madhe në 22 vjet.

Ekspertët ekonomikë thonë se kjo rritje nuk do të kompensojë plotësisht inflacionin.

Ky sondazh u transmetua në “NZZ am Sonntag”, ku thuhet se pritet një rritje mesatare e pagave prej 2.2% në vitin 2023.

Nga ana tjetër, gazeta shkruan se UBS në parashikimet e saj tregon se inflacioni për gjithë vitin 2022 do të jetë në të vërtetë 3.1%./albinfo.ch

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Published

on

By

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën se do të shkojë në Bruksel për takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me një qëllim, “të ruajë paqen dhe stabilitetin”.

Ndërkohë pak sekonda më pas tha se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e automjeteve, kryesisht në veri, “vetëm me dhunë”.

“Kjo mund të bëhet vetëm me dhunë, por mos prisni që Serbia t’ju ndihmojë në rregullimin ligjor të problemit”, tha ai përcjellin mediat serbe.

Vuçiqi gjatë prezantimit të armëve të reja të prodhuara nga Serbia në Akademinë Ushtarake në Beograd, tha se Serbisë nuk duhet t’i interesojë Kushtetuta e Kosovës.

“Ne jemi të interesuar të diskutojmë gjithçka. Ne nuk kemi problem me temat. Ne duam të flasim për Asociacionin e komunave serbe. Nëse thonë se nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë nuk na duhet një e tillë në përputhje me kushtetutën, sepse një komunitet të tillë mund ta formojë çdo qytetar. Pse duhet të na interesojë Kushtetuta e tyre”, tha Vuçiq.

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 18 gusht dhe BE-ja të dielën u bëri thirrje liderëve të të dy vendeve që të ndalin “retorikën nxitëse”.

Kosova, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare ka shtyrë për një muaj vënien në fuqi të masës së reciprocitetit për letërnjoftime, ndërkohë që u ka dhënë dy muaj kohë të gjithë atyre që kanë targa të lëshuara nga Serbia në emër të qyteteve të Kosovës, që t’i ndërrojnë ato.

Continue Reading

Aktuale