Connect with us

Maqedonia e Veriut

Sapo ka filluar protesta me moton “Hetim ndërkombëtar për rastet e montuara” (FOTO+VIDEO)

Published

on

Nën moton “Hetim ndërkombëtar për rastet e montuara” dhe “Liri për grupin e Kumanovës” filloj marshi protestues nga Oarku i Çairit në Shkup, marshi, i cili do të përfundojë para Kuvendit të Maqedonisë, ku janë locuar forca të mëdha policore, shkruan in7.

Të pranishëm përveç qytetarëve tjerë, janë edhe familjarët e të dënuarëve në proceset e montuara gjyqësore të cilët kërkojnë zbardhje të plotë të ngjarjeve.

Protestuesit gjatë marshimit kanë brohoritur: “Pa drejtësi nuk ka qetësi”, “Duam liri”, “liri për Harun Aliun” dhe kanë shprehur kritika dhe pakënaqësi ndaj liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti.

Në paralajmërimin e protestës, thuhej se protesta e sotme i dedikohet qeverisë aktuale, e sidomos partisë shqiptare në pushtet BDI-së.

“PROTESTË E SHQIPTARËVE NË SHKUP!

Më 1 nëntor në ora 13 në Shkup, do të protestohet kundër padrejtësive dhe të gjitha proceseve të montuara kundër shqiptarëve.
Solidarizohuni me kauzën tonë me pjesëmarrëjen tuaj masive!
Zgjohu shqiptar!

Poshtë klani i qelbësirave dhe qeveria antishqiptare SDSM-DUI DPA-ALTERNATIVA!
RROFTË POPULLI SHQIPTAR!”, thuhet në paralajmërimin e protestës së sotme, ku si një nga organizatorët është edhe Shoqata e të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politik në RMV./in7/

https://www.facebook.com/in7.tv/videos/395585634682338/

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Petliçkovski: S’është momenti të hiqen maskat

Published

on

Drejtori i Institutit për Imunologji dhe Gjenetikë Humane, Aleksandar Petluçkovski në TV Sitel foli për rritjen e rasteve të reja në Maqedoni.

Ai theksoi se qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm duke potencuar se jemi rreth pikut të llojit Omicron të coronavirusit.

“Lloji Omicron është virus më i lehtë, por nuk jemi të sigurt nëse do të jetë kështu përherë. Nuk e dimë nëse ky lloj i virusit do të ndryshojë dhe do të shndërrohet në virus më i rrezikshëm. Mendoj se nuk është momenti të hiqen maskat për arsye se pandemia ende nuk ka përfunduar”, tha Petliçkovski.

Kujtojmë se deri tani në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar gjithsej 249.704 raste, ndërsa prej tyre 223.053 janë shëruar dhe 8.153 persona kanë humbur jetën. Numri i rasteve aktive është 18.498.

Continue Reading

Lajme

Media bullgare: Familjarët e viktimave në autobusin në “Struma” kërkojnë hetim paralel

Published

on

Siç raporton BNT, familjarë të afërt të viktimave janë deklaruar për televizionin se presin më shumë infromacione për arin dhe akcesorët me vlerë që viktimat e kanë mbajtur me vete.

Pas tragjedisë, të mbijetuarit dhe familjarët e viktimave kërkuan nga Gjykata e Rrethit në Pernik në mënyrë paralele t’i hetojë arsyet e aksidentit dhe presin më shumë infromacione për arin dhe akcesorët me vlerë që udhëtarët e kanë mbajtur me vete.

Edhe pse kanë kaluar dy muaj nga tragjedia e madhe, një pjesë e të mbijetuarve kthehen në Bullgari, ndërsa familjarët i presin sendet e ruajtura të familjarëve të tyre.

“Kam dëshmi se kunata ime ka akcersorë në vlerë prej 7.000 eurove gjatë udhëtimit. Ari nuk digjet”, shprehet Qamuran Pajazitovski.

Edhe të mbijetuarit edhe familjarët e viktimave kërkojnë hetim paralel për tragjedinë.

Kujtojmë se në aksidentin në Bullgari që ndodhi më 23 nëntor, humbën jetën 45 persona prej të cilëve 12 fëmijë dhe 7 mbijetuan.

Continue Reading

Aktuale