Connect with us

Maqedonia e Veriut

Timonie: Nga ne varet që të bisedojnë për rregullat e reja të lojës

Published

on

Tani radhën e kanë liderët e BE-së për të biseduar mes vete për t’i ndërruar lojërat, deklaroi ambasadori francez Kristijan Timonie, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve nëse Franca do ta ndryshojë qëndrimin e saj për çështjen për zgjerim deri në maj deri në Samitin e Unionit në Zagreb, për kur liderët evropianë paralajmëruan se sërish do ta kthejnë në temë.

Timonie thotë se edhe vendi duhet të realizojë disa detyra – zgjedhje dhe ligje të suksesshme për luftë kundër korrupsionit, për të cilët thotë se miratimi do të ishte një sinjal shumë i fuqishëm. Ai edhe me kritikë se në vend mbahen shumë zgjedhje,

“Para së gjithash atë që ne duhet ta bëjmë është që bisedojmë mes nesh për t’i ndryshuar rregullat e lojës. Në të njëjtën kohë, nëse ju nga ana jua mund të bëni avancim do të jetë edhe më mirë, veçanërisht zgjedhjet të jenë të suksesshme, që do të jetë një shenjë më shumë për stabilitetin politik”, ka thënë Timonie sot në deklaratën për mediumet në Panairin për studime në Francë.

Sipas tij, ekzistojnë disa punë për të cilat ka kohë kjo Qeveri t’i sjellë deri më 3 janar dhe e cila deri atëherë, siç tha, duhet të punojë në kapacitet të plotë.

“Në çdo rast do të thotë mund të shkohet përpara, të shkohet në progres kuptohet me një mirëkuptim të mirë mes vetë partitë. Pasi që ju të gjithë së bashku duhet në njëfarë mënyre ta definoni interesin tuaj kombëtar, me qëllim që ai interes kombëtar të mund të sillet në nivel evropian, veçanërisht këtu mendohet në ligjet që duhet të sillen me shumicë prej dy të tretave.

Veçanërisht lidhur me ligjet për luftë kundër korrupsionit, të cilat nëse mund të sillen do të ishte një sinjal shumë i fuqishëm. Ne para së gjithash kemi punë nga ana jonë për ta vendosur në rend shtëpinë tonë dhe ju duhet ta sillni pikëpamjen tyre gjegjësisht ta ndizni ndaj horizontit evropian që është i juaji, megjithatë duhet të punohet dhe të përvilen mëngët”, ka thënë Timonie.

Zgjedhje të suksesshme, sipas tij, janë pjesë e kritereve globale për stabilizim të jetës politike.

“Kjo do të jetë një shenjë e mirë, por jam plotësisht në besim të plotë se e tërë kjo do të kalojë mirë. Keni shumë zgjedhje, por çdoherë mendoj se një hap më lartë ka kaluar në krijimin e një besimi në sistemin politik, gjegjësisht në sistemin demokratik”, vlerësoi ambasadori francez. .

Continue Reading

Lajme

Detaje nga zjarri në Tetovë, është lënduar pronari i shtëpisë së djegur

Published

on

Është lënduar pronari i shtëpisë në të cilën ka shpërthyer zjarri rreth orës 19:00 në vendbanimin Koltuk të Tetovës, janë informacionet fillestare të njoftuara nga SPB-ja e Tetovës.

Zjarri ka përfshirë dy shtëpi dhe është vënë nën kontroll nga zjarrfikësit për rreth një orë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Në SPB Tetovë në orën 19:20 është raportuar zjarri në një shtëpi në pronësi të I.S (50). Zjarri u përhap në shtëpinë fqinje ku nuk banonte askush. Pronari I.S ka marrë djegie dhe më pas është dërguar në Spitalin Klinik të Tetovës për ndihmë mjekësore”, njofton policia e Tetovës.

Fqinjët në lagjen Koltuk janë trembur nga forca e zjarrit për shkak të një flake të fortë. Po ashtu, të gjitha shtëpitë e këtij vendbanimi në një pjesë kodrinore janë të lidhura me njëra-tjetrën, gjë që ka qenë shkak për frikë shtesë tek ata nga zgjerimi i mundshëm i zjarrit.

“Rreth orës 19:00 dëgjova një sirenë, dola të shikoja si ishte dhe pashë një flakë. Pashë që këta ishin fqinjët sipër meje, vrapova, pashë tym dhe flakë 15 metra nga çatia lart. Me fqinjët u përpoqëm të ndihmonim me ujin nga cisternat, ju e dini që këtu është specifike për ujin. Zjarrfikësit kanë mbërritur në kohë, falë tyre, nëse do të vonoheshin pesë minuta, një shtëpi tjetër do të digjej. Nuk pati shpërthim, por u prishën kabllot e rrymës. E gjithë lagjja Koltuk dhe ‘Dva Bresta’ dhe Çarshia e Epërme nuk kanë rrymë”, tha Ivica Gjorgjeski.

Zjarri shpërtheu në një shtëpi në rrugën “Vukashin Simovski”. Nga Njësia Territoriale Zjarrfikëse e Tetovës kanë bërë të ditur se janë dërguar katër makina zjarrfikëse për të intervenuar në këtë zjarr./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Kovaçevski: Kërkesa për shfuqizim të Qeverisë së Përzhinës, dëshmi se shoqëria është më demokratike

Published

on

Kërkesa për shfuqizim të Qeverisë teknike nga ana e opozitares VMRO-DPMNE, është dëshmia më e madhe se tani jetojmë në një shoqëri demokratike me media të lira, vlerëson kryeministri Dimitar Kovaçevski.

“Nuk ka dëshmi më të madhe nga kjo kërkesë e opozitës për shfuqizim të Qeverisë teknike se kemi shoqëri demokratike, kemi media të lira ku secili ka qasje. Ju, e dini, se më parë, lideri i opozitës nuk kishte mundësi të shfaqej në televizion, kurse tani lideri i opozitës mund që çdo mbrëmje të jetë i pranishëm në çdo televizion nacional”, tha Kovaçevski në intervistë për Radio Televizionin e Maqedonisë.

Ndërkaq, për më 10 shkurt është caktuar seanca ku në rend dite është ndryshimi i Ligjit për qeveri me të cilin parashihet shfuqizim i Qeverisë teknike që del nga Marrëveshja e Përzhinës./TV21/

Continue Reading

Lajme

Ambasadori i BE-së vizitë në Kumanovë, duhet përshpejtuar ndërtimi i deponisë në rajonin lindor

Published

on

Ndërtimi i deponisë rajonale në Shën Nikollë që do t’i shërbejë të rajonit lindor dhe veri-lindor si dhe problemi me ndotjen e ajrit ishin temat kryesore që sot u diskutuan në takimin në Kumanovë mes ambasadorit të BE-së Dejvid Gir dhe kryetarit të Komunës Maksim Dimitrievskit.

“Ky është projekt i realizuar nga një numër më i madh i komunave në rajonin lindor dhe verilindor dhe qëllimi kryesor është mbyllja e deponisë së qytetit “Krasta” dhe ndërtimi i një fabrike të re për përpunimin e mbetjeve në këto dy rajone në territorin e Komunës Shën Nikollë, ku Komuna e Kumanovës është një nga pjesëmarrëset më të mëdha në projekt dhe i gjithi projekti është grant i BE-së”, deklaroi Dimitrievski.

Sipas ambasadorit të BE-së Dejvid Gir, ky është një projekt kompleks, por realizimi i të njëjtit do të përmirësonte menaxhimit e mbetjeve në të gjithë rajonin.

“Është një projekt kompleks, i cili përfshinë shumë faktorë dhe duhet shumë punë, në këtë moment duhet të fillojmë të punojmë më shpejt dhe të përparojmë me realizimin e saj. Natyrisht folëm për aspekte të ndryshme si ta bëjmë qytetin ekologjikisht të pastër dhe përmirësojmë mjedisin. Ajri i pastër është thelbësor, ne jetojmë këtu çdo ditë, ne thithim atë ajër dhe jemi të lumtur që mund të flasim për të gjitha mënyrat për të cilat BE mund të ndihmojë”, deklaroi Gir.

Gir siguroi për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kumanovës, e në veçanti të të rinjve. E kryetari Dimitrievski sqaroi se deri më tani kanë realizuar disa projekte me ndihmën e BE të cilat kanë rezultuar të suksesshme, ndërsa ka kuadro dhe potencial për realizimin të edhe më shumë projekteve. Ndryshe Kumanovës shumë herë është radhitur ndër qytet më të ndotura në vend, ndërsa problem serioz mbeten deponitë.

Continue Reading

Aktuale