Connect with us

Shqipëri

Patenta shqiptare, një nga më të sigurtat në Europë

Published

on

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimeve të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhe deklaroi sot se patenta shqiptare është një nga më të sigurtat në Europë.

I ftuar në një studio televizive, Gonxhe foli për pengesat që ndeshen në disa vende për njohjen e patentës shqiptare.

Gonxhe tha se “patenta shqiptare ka 35 elementë sigurie, është shumë cilësore dhe ia kalon edhe shumë vendeve në Europë”.

“Ka disa rajone në Itali apo në vende të tjera që kanë vonuar zbatimin e qarkoreve të brendshme të vetë shtetit italian. Askush në Shqipëri nuk mund të ndikojë për këtë gjë. Ka që e zbatojnë në mënyra të ndryshme. Është pavarësi e tyre vendore, janë shtete që kanë mënyrat e tyre të brendshme, ka Lande si në Gjermani”, tha Gonxhe.

Ai tha se “ne u kemi ofruar mundësinë që të vijnë të shikojnë nga afër gjithë procesin e pajisjes me patentë në Shqipëri dhe të rrisin besimin”.

“Procesi i marrjes së patentës ka pasur përmirësime, por probleme me marrjen e patentave kudo. Ka raste dhe në Greqi që patenta merret pa meritë. Ne kemi testet më korrekte, më objektive, me sistem të informatizuar dhe një patentë të sigurt. Detyrat tona janë bërë të gjitha që këto shtete të na pranojnë, por diku ka një Land, diku është një politikë shtetërore”, tha Gonxhe.

Continue Reading

Lajme

Rama flet për Këshillimin Kombëtar: Për këtë vit nuk ka pyetje të tjera

Published

on

I ftuar në emisionin Open në Top Channel, kryeministri Edi Rama foli për risinë e tij “Këshilli Kombëtar”, ku bëri për qytetarët 12 pyetje.

“Për këtë vit janë kaq, këtë eksperiencë duam ta bëjmë të përvitshme dhe do e përmirësojmë vit pas viti duke nxjerrë mësimet e nevojshme. E kemi bërë totalisht anonime. Nuk ka asnjë lloj identifikimi të qytetarëve që shprehen. Siç është në modë kjo teoria e konspiracionit të zbulimit të të dhënave, menduam mos ta fusim këtë metodë. Zarfat që shkojnë në shtëpi janë pa emër”, tha Rama.

Continue Reading

Lajme

Policia e Shqipërisë i nxjerr qentë në shitje, ja sa kushtojnë

Published

on

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit në Shqipëri ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme.

Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të tjerët në vitin 2020. Ofertat nisin nga 8 mijë lekë për qentë më të vjetër deri në 20 mijë lekë për më të rinjtë.

Nga lista duket se policia është duke shitur të gjithë ekipin e qenve që kanë në dispozicion, ndërsa mbetet për t’u parë se cilët do të jenë hapat për zëvendësimin e tyre. /Abcnews/

Continue Reading

Lajme

I riu gjendet me këmbë të ngrira në oborrin e xhamisë

Published

on

Mesditën e së enjtes, është gjetur i ngrirë në oborrin e xhamisë së Dragostunjës në Librazhd një shtetas nga Maroku.

Raportohet se ai u pa aty në gjendje kritike për jetën nga hoxha i fshatit, Fatmir Xhoxha i cili menjëherë ka njoftuar Urgjencën Kombëtare dhe Komisariatin e Policisë të rrethit të Librazhdit.

Policia dhe stafi mjekësor kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe kanë konstatuar se personi i gjetur i ngrirë i shtrirë në oborrin e xhamisë nga verifikimi paraprak i dokumenteve të identifikimit rezultonte të ishte Selim Muhamed Idriz, 22 vjeç nga Maroku.

Ai është transportuar për në spitalin e Librazhdit ku i është dhënë ndihma paraprake mjekësore.

Pas dy orësh 22-vjeçari maroken është përmendur dhe ka arritur të komunikojë me stafin mjekësor dhe policinë të cilëve iu ka deklaruar se kishte udhëtuar katër ditë maleve nëpër dëborë nga Maqedonia e Veriut drejt Shqipërisë.

Gjendja e tij shëndetësore është vlerësuar kritike pasi këmbët e tij rezultuan me djegie të plotë nga i ftohti i acartë.

Edhe pse në gjendje kritike emigranti maroken ka arritur t’iu shprehë mirënjohje stafit mjekësor të Urgjencës së Spitalit të Librazhdit.

Ndërkohë rreth orës 15:30 emigranti maroken që u gjend i ngrirë është transportuar për në Repartin e djegieve në Tiranë./Balkan Web/

Continue Reading

Aktuale