Connect with us

Lajme

Fajon: Pres që Këshilli i BE-së ta ndryshojë vendimin për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Published

on

Fajon: Pres që Këshilli i BE-së ta ndryshojë vendimin për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërimë

Parlamenti Evropian do të vazhdojë ta mbështesë politikën e zgjerimit të BE-së dhe do t’i dërgojë sinjal pozitiv Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë para Samitit të BE-së-Ballkani Perëndimor në Zagreb, deklaroi sot kryetarja e Delegacionit të Parlamentit Evropian në Komisionin Parlamentar për stabilizim dhe asociim të Serbisë dhe Bashkimit Evropian, Tanja Fajon në takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Beograd.

“Parlamenti Evropian do të vazhdojë aktivisht ta mbështesë politikën për zgjerim të BE-së dhe të angazhohet për qasjen serbe si mënyrë më e mirë për progres në integrimet evropiane”, deklaroi Fajon, duke shtuar se pret që Këshilli Evropian ta ndryshojë vendimin e tij për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe t’u dërgojë sinjal pozitiv të dyja vendeve para samitit BE-Ballkani Perëndimor në Zagreb.

Siç bëri të ditur Kabineti i presidentit serb pas takimit, Fajoni ka deklaruar se Parlamenti Evropian angazhohet për zgjerim të BE-së dhe se Serbia është njëra ndër kandidatët më seriozë, duke i uruar “për sukseset ekonomike dhe për mundësinë që Parlamenti Evropian të ndërmjetësojë në dialogun midis pushtetit dhe opozitës”.

Fajon, sipas kumtesës, ka shprehur shqetësim për lirinë e mediave në Serbi, por edhe i ka uruar vendit për hartimin e strategjisë mediatike.

Presidenti serb në takimin ka thënë se “Serbia është e përkushtuar në paqen dhe stabilitetin në rajon, ndërsa bashkëpunimi rajonal, përforcimi i marrëdhënieve me fqinjët dhe politika e vazhdueshme për pajtim janë prioritete  për politikën e jashtme”, duke shtuar se Beogradi i jep rëndësi të madhe Procesit të Berlinit, “rëndësia e të cilit shihet në mbështetjen e integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor përmes projekteve dhe masave konkrete”. ob/

Continue Reading

Lajme

Çakarovski: Është ndërprerë bojkoti, po normalizohet komunikacioni hekurudhor

Published

on

Është paguar pjesa e dytë e pagës për dhjetorin e vitit të kaluar në Hekurudhat e RMV Transport me çka personeli i makinerisë dhe ai ekzekutiv e ndërpreu bojkotin për të cilin prej dje nuk qarkulluan trenat e udhëtarëve dhe mallrave në shtet, informoi për MIA-n, Dushko Çakarovski, përfaqësues i personelit të makinerisë dhe atij ekzekutiv.

Çakaraovski paralajmëroi se me pagesën e pagës është përmbushur kërkesa e tyre dhe ata janë në vendet e punës, dhe se do të nisen trenat sipas itinerarit ditor nga itinerari i vozitjes.

Më parë në një kumtesë nga kabineti i drejtorit të përgjithshëm të HRMV Transport bënë të ditur se “ndërprerja e punës gjegjësisht greva nuk është organizuar sipas Ligjit për marrëdhënie pune dhe Marrëveshjes Kolektive të HRMV Transport SHA Shkup dhe se nuk është shkaktuar për shkak të momentit social ose kushte të tjera me kryerjen e punëve ndërtimore, por në interes personal të personelit makinerik “i cili ka pasur pagë me mesatare tremujore për periudhën 09/2021 deri më 11/2021 në vlerë prej 50.848,00 denarë, gjë që ishte mohuar nga Çakarovski.

Nga ndërmarrja bënë të ditur se në kushte të pandemisë si dhe krizës energjetike rregullisht i paguajnë pagat dhe kompensimet e të punësuarve, edhe pse shoqëria përballet me të ardhura të zvogëluara, ndërsa në të njëjtën kohë edhe shpenzime të rritura sa i përket shfrytëzimit të energjisë elektrike, i cili input në mënyrë enorme i rrit shpenzimet e rritura në punën e rregullt. Me ndërprerjen e plotë të komunikacionit hekurudhor, siç bënë të ditur, iu shkaktohen dëme të mëdha materiale dhe jomateriale HRMV Transport, NP për infrastrukturë hekurudhore të RMV dhe të gjithë ekonomisë në shtet.

Ndërprerja e komunikacionit hekurudhor, siç deklaroi paraprakisht Çakarovski, është sipas Vendimit nga 2 nëntori i vitit 2021 të miratuar në tubimin e gjithë personalet të makinerisë dhe ekzekutiv pavarësisht nga anëtarësimi në sindikatë. Në vendim është bërë e ditur se nëse deri më datën 25 nuk paguhet në tërësi në datën 26 (gjegjësisht ditën e parë pas datës 25) me fillim në orën 7:00 personeli i makinerisë dhe ekzekutiv do ta bojkotojë punën.

Continue Reading

Kosovë

Gjykata Speciale publikon aktvendimin e fundit për ish-presidentin Hashim Thaçi

Published

on

Shefja e Informimit dhe Komunikimit Publik në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK), Angela Griep ka bërë të ditur se kjo gjykatë ia ka vazhduar masën e paraburgimit ish-presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçit.

Në konferencën për medie të mbajtur të enjten, Griep ka dhënë informacione të përditësuara mbi zhvillimet e fundit lidhur me procedurat gjyqësore dhe veprimtaritë në këtë gjykatë, raporton “Betimi për Drejtësi“.

Ajo ka bërë të ditur se në rastin Thaçi dhe të tjerët, të martën, me 25 janar, një version i redaktuar publik i vendimit i gjykatësit të procedurës paraprake u dorëzua, me të cilin urdhërohej mbajtja e mëtejme në paraburgim e Hashim Thaçit.
“Gjykatësi i procedurës paraprake konstatoi që rreziku se i akuzuari të pengoj procedurat ose të kryej krime të tjera mund të zbutet mjaftueshëm përmes kornizës për monitorimin e komunikimit të objekteve të paraburgimit të Dhomave të Specializuara”, ka thënë Griep.

Tutje, ajo bëri të ditur se të premten, më 21 janar, trupi gjykues 1 urdhëroi mbajtjen e mëtejshme në paraburgim të Salih Mustafës .

Sipas saj, gjykatësit konstatuan se rreziku i pengimit të ecurisë së procedurës vazhdon të ekzistojë, përfshirë rrezikun e ndërhyrjes në viktima dhe dëshmitarë.

“Më 25 janar 2022 dëshmitari i dytë i fundit i thirrur nga prokuroria dëshmoi në rastin Salih Mustafa për zingjirin komandues, modalitetet e komunikimit dhe lëvizjet e UCK-së në rajonin e Gollakut. Përveç kësaj dëshmitari dëshmoi për njësitin BIA të UCK-së dhe rolin e funksionin e tij në prill 1999. Ai më tej dëshmoi për ofensivën e forcave serbe në zonën e Zllashit gjatë gjysmës së dytë të prillit 1999”, ka thënë ajo.

Griep tha se dëshmitari ka dëshmuar pa masa mbrojtëse. Ndërkaq, shtoi se javën e ardhshme, më 1 shkurt 2022, dëshmitari i fundit i thirrur nga prokuroria pritet ta fillojë dëshminë në këtë rast.
“Prokuroria pritet të mbyll çështjen me 4 shkurt. Me 11 shkurt mbrojtja dhe avokati i viktimave do t’i paraqesin listat e tyre përkatëse të dëshmitarëve dhe të provave”, ka thënë ajo.

Ajo ka thënë se më 17 dhe 18 shkurt trupi gjykues do të mbajë një konferencë mbi ecurinë e çështjes në prani të prokurorisë, mbrojtjes, avokatit të viktimave dhe zyrën administrative për të diskutuar për fazat e ardhshme të çështjes.

Sipas saj, më pas trupi gjykues do të vendosë për numrin dhe modalitetet e dëshmitarëve që do të dëgjohen, për datat dhe orarin e seancave.

Kurse tha se në rastin Gucati dhe Haradinaj, dëshmitari i tretë i thirrur nga mbrojtja e Haradinajt dëshmoi të premten, më 21 janar.
“Dëshmitari dëshmoi për fushën e përkufizimit dhe jurisprudencën e sinjalizimit. Dëshmitari i katërt i thirrur nga mbrojtja e Haradinajt e filloi dëshminë e tij të hënën me 24 janar përmes videolidhjes”, ka thënë ajo.

Sipas saj, dëshmitari i katërt ka dëshmuar për operacionet e kontrollit dhe sekuestrimit në Tribunalin Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë.

“Dëshmia e tij do të vazhdoj të premten me 28 janar, në orën 8:00. Pas kësaj dëshmie trupi gjykues do t’i dëgjoj parashtresat e mbrojtjes dhe të prokurorisë për hapat e ardhshëm që do të ndërmerren në këtë rast”, bëri të ditur Griep.

Ndryshe, Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, çdo të enjte, në orën 14:30, përmes platformës online “Zoom” mbajnë informim javor ku ofrojnë informacione të përditësuara mbi zhvillimet e fundit lidhur me procedurat gjyqësore dhe veprimtaritë në këtë gjykatë.

Continue Reading

Lajme

Pensionistët nga ky muaj do të kenë pensione më të larta për 3%

Published

on

Më së voni deri në muajin e ardhshëm qeveria, ekspertët dhe shoqatat e pensionistëve do të nisin negociata për ndryshimin e modelit të llogaritjes së rritjes së pensioneve, shkruan Alsat. Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovana Trençevska thotë se plani i Qeverisë është që pensionet të rriten ndërsa se sa dhe kur do të ndodhë, do të vendoset në debatin publik mes palëve.

“Të hapim debat ekspertësh për ndryshimin e sistemit të rregullimit të pensioneve. Do ta hapim këtë debat sa më shpejt, me ekspertët, me të gjithë faktorët, për të arritur zgjidhje që do të përmirësojë statusin e pensionistëve”, deklaroi Jovana Trençevska- Ministre e Punës dhe Politikës Sociale

Pensionistët nga ky muaj do të kenë pensione më të larta për rreth 3% kurse shoqatat e tyre kanë reaguar se kjo nuk mjafton. Ata i kanë dërguar kërkesë Qeverisë që të rriten pensionet me të njëjtin ritëm që rritet paga mesatare. Rritja e shpenzimeve të jetës ka ulur fuqinë blerëse të të moshuarve, veçanërisht të përfituesve të pensioneve më të ulëta, që janë në nivelin prej 11 mijë denarë. Rritja e tyre tani është rritje modeste prej 300 denarëve. Zgjidhja aktuale ligjore thotë se pensionet dyfishohen çdo vit, në janar dhe qershor. Shuma varet nga rritja e shpenzimeve të jetës. /Alsat.mk/

Continue Reading

Aktuale