Connect with us

Lajme

Zaev: Do ta zbatojmë Marrëveshjen e Prespës deri në fund, i presim këtë edhe nga pala greke

Published

on

– Përfundimisht shkojmë me implementimin e Marrëveshjes së Prespës. Në të janë ndërtuar kapitujt. Me sukses i përfundojmë vërejtjet që kanë mbërritur nga pala greke, ndërsa edhe vetë i pamë. Presim edhe pala greke të bëjë hapa konkretë, si ndryshimi i tabelave. Qëllimi është t dërgojmë mesazh të qartë se Marrëveshja e Prespës duhet të zbatohet deri në fund sepse sjell partneritet strategjik, përfitime për vendin tonë, mik të mirë – fqinji ynë jugor dhe hap shumë perspektiva, tha sot kryeministri Zoran Zaevi.

Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në konferencën për shtyp në Qeveri me rastin e reformave në shëndetësi, Zaevi përmendi se nevoja është natyrore dhe praktike ta ruajmë, kultivojmë dhe implementojmë Marrëveshjen e Prespës e cila, siç theksoi, e përmbylli anëtarësimin tonë në NATO dhe, edhe pse u zhgënjyem nga BE-ja,  është garanci më serioze për fillimin e negociatave.

“Qëllimi ynë pikërisht   BE-së t’i dërgohet mesazhi, e jo popullit dhe politikës greke, të bëjnë kujdes për kapitujt sepse duhet sa më shpejtë t’i hapim. Është ndryshuar Kushtetuta e shtetit, ndryshimi i emrit po zbatohet gjithkund, u bë përditshmëri e jona. Më vjen keq që opozita nuk e shfrytëzon. Me këtë dërgon shumë mesazh serioz, në fillim për mosrespektim  të Kushtetutës, ndërsa ka ambicie dhe pretendon për pushtet. Çfarë nëse bëhet pushtet? Menjëherë provokime dhe dy-tre veto të reja. Mos dhashtë Zoti të mendojmë në për një rrethanë të tillë”, theksoi Zaevi.

Duke e quajtur Marrëveshjen e Prespës “fletërponësi”, kryeministri potencoi se ajo e garanton sovranitetin dhe integritetin tonë territorial, ndërsa kjo, përsëriti, nuk ishte e mundur pa u zgjidhur problemi me emrin.

“Dy e tretat e Marrëveshjes flasin për partneritetin strategjik, ekonominë, mbrojtjen sociale dhe shëndetësore, mbrojtjen, sigurinë, për shumë perspektiva të cilat duhet t’i shohim nëpër mundësitë që do të hapen për të dyja vendet”, nënvizoi kryetari i Qeverisë.

Zaevi shtoi se nuk është humbur shpresa për hapjen e kapitujve.

“Nëse i duhet kohë Evropës, do ta ketë. Ia ka dhënë. Nëse duhet liderët të diskutojnë, nëse duhet edhe metodologji të reja do të ndërtohen. Ne jemi ishull në BE, të gjithë rreth nesh janë vende-anëtare. Perspektivë tjetër nuk ka. Kemi marrë vendime të guximshme, pa dallim në karrierat politike. Do të integrohemi. NATO-ja përfundimisht është përmbyllur, nuk ka dilema rreth saj. Për fat të keq, BE-ja është prolonguar, por nuk ka alternativë edhe për atë. Kjo është e qartë. Të gjithë këtë e kemi bërë për standard ekonomik”, përfundoi kryeministri Zaev.

Continue Reading

Bota

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Published

on

By

Shitja e dronëve Bayraktar, porositë janë mbyllur për 3 vjet

Kërkesa për dronët turq Bayraktar TB2 është rritur ndjeshëm. Kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AS, e cila furnizon Ukrainën me drone, njoftoi se aktualisht ka një numër të madh të porosive për tre vjet. Sipas kompanisë, ajo ka kapacitetin për të prodhuar 20 dronë në muaj.

“Dronët TB2 dhe Akinci janë prodhuar në masë, ne kemi kërkesë për të dyja”, tha CEO i kompanisë private Haluk Bayraktar, në një intervistë me Fondacionin ukrainas Come Back Alive. “Për Bayraktar TB2 kemi kontrata eksporti me 22 vende të ndryshme”, tha ai, shkruan Bloomberg.

Baykar, i cili po punon gjithashtu në një projekt luftarak pa pilot të quajtur Bayraktar Kizilelma, dëshiron të rrisë më tej kapacitetin e tij prodhues dhe shpreson ta bëjë këtë duke ndërtuar një fabrikë në Ukrainë.

Kompania turke bleu tokë në Ukrainë dhe është regjistruar si person juridik, me qëllim ndërtimin e një fabrike për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar.

Bayraktar, i cili është vëllai i dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Selcuk Bayraktar, tha se kompania dëshiron të ndërtojë drone TB2 dhe Akinci, si dhe Kizilelma Fighters në Ukrainë. Ndërtimi i një objekti kërkimor dhe një qendre prodhimi të avancuar tashmë është duke u zhvilluar, tha ai, duke shtuar: “Ne e shohim Ukrainën si partnerin tonë strategjik. Ne gjithashtu duam ta bëjmë Ukrainën një bazë prodhuese”.

Turqia ka arritur të mbajë marrëdhënie të mira si me Ukrainën ashtu edhe me Rusinë. / abcnews

Continue Reading

Bota

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Published

on

By

Sa do të rriten pagat vitin e ardhshëm në Zvicër

Referuar një sondazhi të KOF (Qendrës së Kërkimeve Ekonomike), thuhet se pagat në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 2.2% vitin e ardhshëm, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë që kjo shumë do të ishte rritja më e madhe në 22 vjet.

Ekspertët ekonomikë thonë se kjo rritje nuk do të kompensojë plotësisht inflacionin.

Ky sondazh u transmetua në “NZZ am Sonntag”, ku thuhet se pritet një rritje mesatare e pagave prej 2.2% në vitin 2023.

Nga ana tjetër, gazeta shkruan se UBS në parashikimet e saj tregon se inflacioni për gjithë vitin 2022 do të jetë në të vërtetë 3.1%./albinfo.ch

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Published

on

By

Vuçiq: Zbatimi i vendimit të Kosovës për targa mund të bëhet vetëm me dhunë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të hënën se do të shkojë në Bruksel për takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me një qëllim, “të ruajë paqen dhe stabilitetin”.

Ndërkohë pak sekonda më pas tha se Qeveria e Kosovës mund të zbatojë vendimin e saj për targat e automjeteve, kryesisht në veri, “vetëm me dhunë”.

“Kjo mund të bëhet vetëm me dhunë, por mos prisni që Serbia t’ju ndihmojë në rregullimin ligjor të problemit”, tha ai përcjellin mediat serbe.

Vuçiqi gjatë prezantimit të armëve të reja të prodhuara nga Serbia në Akademinë Ushtarake në Beograd, tha se Serbisë nuk duhet t’i interesojë Kushtetuta e Kosovës.

“Ne jemi të interesuar të diskutojmë gjithçka. Ne nuk kemi problem me temat. Ne duam të flasim për Asociacionin e komunave serbe. Nëse thonë se nuk është në përputhje me Kushtetutën, atëherë nuk na duhet një e tillë në përputhje me kushtetutën, sepse një komunitet të tillë mund ta formojë çdo qytetar. Pse duhet të na interesojë Kushtetuta e tyre”, tha Vuçiq.

Takimi Kurti – Vuçiq do të mbahet më 18 gusht dhe BE-ja të dielën u bëri thirrje liderëve të të dy vendeve që të ndalin “retorikën nxitëse”.

Kosova, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare ka shtyrë për një muaj vënien në fuqi të masës së reciprocitetit për letërnjoftime, ndërkohë që u ka dhënë dy muaj kohë të gjithë atyre që kanë targa të lëshuara nga Serbia në emër të qyteteve të Kosovës, që t’i ndërrojnë ato.

Continue Reading

Aktuale