Connect with us

Maqedonia e Veriut

Ruskoska: Mickoski mund të ftohet në prokurori për rastin ‘Zhvatja’

Published

on

Prokurorja Vilma Ruskovska në intervistën e mbrëmshme në TV 24 tha se nuk e përjashton mundësinë që lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski të thirret në Prokurori për rastin “Zhvatja”.

Theksoi se para se Mickovski të paraqesë dokumente për të cilat pohon se janë nga hetimi i “Zhvatja”, ajo i është paraqitur në telefon.

“Para se të luaj me ato punë e kam kërkuar në telefon pasi kishte deklaruar se askush nuk e ka thirrur në Prokurorinë Publike Themelore, ndërsa ai di edhe për raste të tjera. E pyeta se për cilat raste ka njohuri, tha se këtë nuk e ka thënë. E pyeta nëse ka njohuri për persona të tjerë prej të cilëve janë kërkuar para. Unë jam e sigurt se nuk do të dëshirojë të ndihmojë, por nuk e përjashtoj mundësinë të thirret”, tha Ruskovska.

Lidhur me thirrjen e Frosina Tashevska – Remenski në gjykatë dhe zbulimin e shumave të dërguara përmes mesazheve në viber, prokurorja potencon se hetimi është duke vijuar akoma dhe nuk mund të flasë për detaje.

“Në fazë të hetimit nuk mund të flas më detajisht. Aspak nuk kam thënë se ekzistojnë disa shifra. Bashkëshorti i Remenskit punon në ASK nuk është në MPB. Ai nuk është thirrur, ndërsa nëse do të thirret do të varet prej rrethanave të tjera. Nuk e përjashtoj mundësinë të thirren persona të tjerë”, tha Ruskovska.

Në pyetjen se si është vlerësuar se për të tjerët nuk është kërkuar paraburgim, ajo deklaroi se paraburgim është kërkuar vetëm për një të dyshuar, por gjykata e ka refuzuar propozimin dhe i ka caktuar arrest shtëpie.

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivative të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,58% në raport me vendimin e datës 11.08.2022.

Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te benzina për 2,140%, te nafta për 2,090%, te vaji ekstra i lehtë ka rritje për 2,044% dhe te mazuti ka rritje për 1,868%.
Çmimi i shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 rritet për 0,50 den/litër.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-98 dhe vajit për amvisëri EKSTRA I LEHTË (EL-1), rriten për 1,00 den/litër.
Çmimi i shitjes me pakicë i EURODIZELIT (D-E V) nuk ndryshon.
Nga data 16.08.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë motori EUROSUPER BS – 95 88,50 (denarë/litër)
Benzinë motori EUROSUPER BS – 98 91,00 (denarë/litër)
Naftë motori EURODIZEL BS (D-E V) 90,00 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 86,50 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,814 (denarë/kilogram)

Continue Reading

Lajme

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Published

on

By

Imeri nga ASH: Do të rrisim tatimet për reklama të kazinove dhe bastoreve në Tetovë

Blerian Imeri nga Aleanca për Shqiptarët, kandidat për këshilltar në komunën e Tetovës, në “Click 21” tha se do të inicojnë nismën që kompanitë e basteve dhe kazinove të kenë tatime më të larta për publicitet. Sipas tij, kjo do të ulte numrin e vizitave në këto lokale.

“Ne do të iniciojmë që reklama e tyre nëpër billborde të jetë dyfishi i një reklame të një sektori privat, do të rrisim tatimin për to dhe të ndalojmë publicitetin kaq të madh të kazinove. Kazinotë nuk janë vetëm problem komunal, por edhe shtetëror”, tha mes tjerash Imeri.

Continue Reading

Lajme

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Published

on

By

Ibraimi nga ASH: Do të sigurojmë çerdhe fëmijësh për fshatrat dhe malësinë e Tetovës

Semira Ibraimi, kandidate e Aleancës për Shqiptarët për këshilltare në komunën e Tetovës në “Click 21” tha se si parti e kanë në plan që edhe fshatrave dhe malësisë së Tetovës t’u sigurojnë çerdhe për fëmijë.

“Dihet se Tetova ka problem me çerdhet, normal edhe me shkollat fillore. Një ndër ato probleme është që edhe malësia e Tetovës nuk ka çerdhe. Ne do ta realizojmë këtë plan që të kenë edhe malësia dhe fshatrat çerdhe, që të ua mundësojmë nënave që të lënë fëmijët e tyre në çerdhe dhe edhe ata të punësohen”, deklaroi mes tjerash Ibraimi.

Continue Reading

Aktuale