Connect with us

Lajme

Mickoski dhe Ruskoska / Deklarata rreth takimit që u caktua dhe nuk u realizua

Published

on

Çfarë kanë biseduar përmes telefonit kryetari i VMRO – DPMNE-së dhe shefja e Prokurorisë së Krimit të Organizuar? Hristijan Mickoski dhe Vilma Ruskoska me deklarata të ndryshme për takimin që kishin caktuar. Ruskoska mbrëmë në emisionin “Otvoreno” tha se lideri i opozitës mund të merret në pyetje për rastin “Reket” pasi në konferencë shtypi tha se kishte dëshmi rreth lëndës që në parti i kanë sjellë informatorët.

“Para se t’i valëvit ato gjëra, e kërkova në telefon sepse në një konferencë shtypi kishte deklaruar se atë askush nuk e ka thirrur në Prokurori kurse ai ka pasur njohuri edhe për raste të tjera. E mora në telefon, ai tha se këtë nuk e ka thënë. E pyeta nëse ka njohuri se janë marrë të holla edhe nga persona të tjerë, tha se do të mendoj. Për çfarë të mendoj? Se do të dëshironte të vijë të dëshmojë. Më tha, do të mendohem” – deklaroi Villma Ruskoska – Prokuroria e krimit të organizuar.

Mickoski doli me version të kundërt për bisedat telefonike me Ruskoskën dhe mesazhet e këmbyera. Kreu i partisë opozitare VMRO DPMNE pohon se me prokuroren është dashur të flasin për shantazhet që i ka marrë nga Katica Janeva, që si parti të votojnë për Ligjin e prokurorisë dhe si këmbim PSP ta zhbllokojë pronën e partisë.

“Më 26 korrik Ruskoska më dërgoi SMS porosi, me të cilën më luti të dëgjohemi. Unë pasi e pranova porosinë e thirra. Ajo më luti të takohemi. Unë e ftova të vijë në seli. Ajo tha se nuk është në rregull të vijë në seli. I thashë në rregull, në çfarë vendi tjetër dëshiron dhe cila është tema? Ajo më tha se tema është që edhe njëherë të bisedojmë rreth situatës aktuale, por edhe deklarata ime rreth shantazhit të cilin prokurorja speciale e bëri në një takim tonin” – u shpreh Hristijan Mickovski, kryetarë i VMRO-DPMNE-së.

Më datë 11 të muajit të kaluar, Mickovski në konferencë për shtyp tha se i ka të gjitha deklaratat e dhëna para Ruskoskës për rastin “Reket”. Ai pohonte se në dokumente përmenden emrat e personave nga pushteti. Për këtë rast tashmë ka aktakuzë kundër Boki 13, Katica Janevës dhe Zoran Kiçeec. Hetimi është zgjeruar edhe për organizatën humanitare të Boki 13, ndërsa një nga të dyshuarit është edhe deputetja e LSDM-së Frosina Remenski.

ALSAT

Continue Reading

Lajme

Andreeva: Rritja e pagës minimale nuk rrit produktivitetin e punëtorëve

Published

on

Rritja ligjore e pagës minimale nuk e rrit produktivitetin e punës, ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, nënkryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Aleksandra Andreeva.

Duke folur për këtë temë, ajo është shprehur:

“Të gjitha organizatat ndërkombëtare në Maqedoni në punimet e tyre bëjnë të ditur se produktiviteti ynë i punës është jashtëzakonisht i ulët. Ne jemi për përmirësimin e standardit të qytetarëve, por duhet të kemi parasysh të gjithë parametrat. Kjo rritje duhet të bazohet në një mekanizëm tregu – duke rritur produktivitetin, në mënyrë që të mos ulet motivimi i atyre punonjësve më produktivë,” ka thënë Andreeva./ Alsat.mk/

Continue Reading

Bota

Merkel refuzon ofertën për punë në OKB

Published

on

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila u largua nga detyra në fillim të dhjetorit, refuzoi ofertën për punë nga sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, njoftoi sot zyra e saj.

Angela Merkel “thirri sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së javën e kaluar, e falënderoi për ofertën dhe tha se nuk do ta pranonte atë”, tha zyra e saj në një deklaratë për AFP, duke konfirmuar informacionin që u shfaq në media.

Në deklaratë nuk thuhej se çfarë lloj angazhimi i ofroi Guterres ish-kancelares gjermane, por mediat raportuan më parë se ai po kryesonte komitetin këshillues të OKB-së për të mirat publike globale, që është një nga projektet e tij kryesore reformuese.

Merkel, e cila ka njoftuar prej kohësh tërheqjen e saj pas zgjedhjeve parlamentare gjermane në shtator 2021, përsëriti në disa raste se nuk dëshiron të merr asnjë funksion të ri pas skadimit të mandatit të saj.

Që kur u largua përfundimisht nga skena politike më 8 dhjetor, ajo i është përkushtuar shkrimit të kujtimeve politike me ish-këshilltaren dhe bashkëpunëtoren e saj të ngushtë Beate Bauman.

Qëllimi i saj është të shpjegojë vendimet kryesore politike që ka marrë gjatë 16 vjetëve të saj në pushtet, tha këshilltarja e saj.

Continue Reading

Kosovë

Bislimi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për heqjen e vizave

Published

on

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, ka prezantuar agjendën e Qeverisë së Kosovës në Agjendën Evropiane për vitin 2022.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se prioritetet e tyre do të jenë “zbatimi i MSA-së dhe agjenda e reformave evropiane (ERA-II), sundimi i Ligjit, luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, qeverisja e mirë dhe demokratizimi, rimëkëmbja ekonomike, reforma e administratës publike, marrëdhëniet e mira fqinjësore, përfshirë dialogun me Serbinë, përafrimi i legjislacionit me Acquis të BE-së dhe programimin dhe absorbimin më të madh të fondeve të paraanëtarësimit (IPA III) dhe Fondit Investiv për Ballkanin Perëndimor (WBIF)”.

Bislimi, tutje, ka theksuar se sot shënohet 10-vjetori i fillimit të dialogut të liberalizimit të vizave mes BE-së dhe Kosovës.

“Prandaj, shfrytëzova rastin t’ua rikujtoj vendeve anëtare të BE-së që Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret e nevojshme dhe qytetarët e Kosovës janë në pritje të një vendimi për heqjen e vizave, të cilën e meritojnë”, ka thënë Bislimi.

Continue Reading

Aktuale