Connect with us

Lajme

Mickoski dhe Ruskoska / Deklarata rreth takimit që u caktua dhe nuk u realizua

Published

on

Çfarë kanë biseduar përmes telefonit kryetari i VMRO – DPMNE-së dhe shefja e Prokurorisë së Krimit të Organizuar? Hristijan Mickoski dhe Vilma Ruskoska me deklarata të ndryshme për takimin që kishin caktuar. Ruskoska mbrëmë në emisionin “Otvoreno” tha se lideri i opozitës mund të merret në pyetje për rastin “Reket” pasi në konferencë shtypi tha se kishte dëshmi rreth lëndës që në parti i kanë sjellë informatorët.

“Para se t’i valëvit ato gjëra, e kërkova në telefon sepse në një konferencë shtypi kishte deklaruar se atë askush nuk e ka thirrur në Prokurori kurse ai ka pasur njohuri edhe për raste të tjera. E mora në telefon, ai tha se këtë nuk e ka thënë. E pyeta nëse ka njohuri se janë marrë të holla edhe nga persona të tjerë, tha se do të mendoj. Për çfarë të mendoj? Se do të dëshironte të vijë të dëshmojë. Më tha, do të mendohem” – deklaroi Villma Ruskoska – Prokuroria e krimit të organizuar.

Mickoski doli me version të kundërt për bisedat telefonike me Ruskoskën dhe mesazhet e këmbyera. Kreu i partisë opozitare VMRO DPMNE pohon se me prokuroren është dashur të flasin për shantazhet që i ka marrë nga Katica Janeva, që si parti të votojnë për Ligjin e prokurorisë dhe si këmbim PSP ta zhbllokojë pronën e partisë.

“Më 26 korrik Ruskoska më dërgoi SMS porosi, me të cilën më luti të dëgjohemi. Unë pasi e pranova porosinë e thirra. Ajo më luti të takohemi. Unë e ftova të vijë në seli. Ajo tha se nuk është në rregull të vijë në seli. I thashë në rregull, në çfarë vendi tjetër dëshiron dhe cila është tema? Ajo më tha se tema është që edhe njëherë të bisedojmë rreth situatës aktuale, por edhe deklarata ime rreth shantazhit të cilin prokurorja speciale e bëri në një takim tonin” – u shpreh Hristijan Mickovski, kryetarë i VMRO-DPMNE-së.

Më datë 11 të muajit të kaluar, Mickovski në konferencë për shtyp tha se i ka të gjitha deklaratat e dhëna para Ruskoskës për rastin “Reket”. Ai pohonte se në dokumente përmenden emrat e personave nga pushteti. Për këtë rast tashmë ka aktakuzë kundër Boki 13, Katica Janevës dhe Zoran Kiçeec. Hetimi është zgjeruar edhe për organizatën humanitare të Boki 13, ndërsa një nga të dyshuarit është edhe deputetja e LSDM-së Frosina Remenski.

ALSAT

Continue Reading

Lajme

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Published

on

By

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Abdulla Osmani nga Aleanca për Shqiptarë në debatin “Click21” tha se ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa.

“Unë besoj se populli e ka të qartë se pse njëra parti nuk duhet ti ketë 16 këshilltarë dhe pse tjetra nuk duhet të rikthehet në Këshillin komunal. Unë i garantoj qytetarët se ASh edhe këtë radhë do të jetë përkrah tyre dhe do të jetë balancuesi i këtyre dy inatave të mëdha për të cilën në fund të fundit e kanë vetëm për rejtingun e tyre partiak dhe nuk e kanë aspak për dertin e qytetarëve. Përndryshe ne nuk do të ishim në këtë situatë ku jemi sot, tha Osmani.

Debati i plotë:

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Published

on

By

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Bartësi i listës së ASH-së, Abdulla Osmani në emisionin ClickPlus ka treguar arsyet se pse Tetovarët duhet mbështetur lista e ASH-së. Sipas Osmanit në Tetovë nuk ka hapsira të gjelbërta, se në Tetovë nuk ka vende për të rinjë dhe nuk ke një vend ku mund të dalin të rinjtë apo të mëshuarit, për këtë arsye qytetarët kanë mundësi ti japin zë rinisë.Top24

Continue Reading

Bota

Përmbytje në Kinë, 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur

Published

on

By

Përmbytje në Kinë, 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur

Si pasojë e reshjeve të papritura, të cilat shkaktuan rrëshqitjen e dheut dhe ndryshimin e rrjedhës së një lumi, 16 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në veriperëndim të Kinës.

Përmbytjet ndodhën në një rajon malor të qarkut Datong në provincën Qinghai, kanë prekur më shumë se 6.200 njerëz nga gjashtë fshatra, raportoi transmetuesi shtetëror CCTV.

“Që nga mesdita e datës 18 gusht, 16 persona janë vrarë dhe 36 janë të zhdukur”, shtoi CCTV.

Puna e shpëtimit është duke vazhduar.

Këto përmbytje vijnë gjatë një vere shumë të nxehtë në Kinë, ku qytete të shumta regjistrojnë temperaturat e tyre më të larta.

Sipas transmetuesit shtetëror, tashmë është ngritur edhe shtabi i emergjencës.

Reshjet e mëdha dhe të papritura të së mërkurës mbrëma kishin shkaktuar përmbytjet, thuhet në raportimin e CCTV.

Përmbytjet e mëdha në Kinën jugore në qershor zhvendosën më shumë se gjysmë milioni njerëz dhe shkaktuan rreth 250 milionë dollarë dëme.

Ndërkohë, miliona njerëz në Kinën jugperëndimore po përballen me ndërprerje të vazhdueshme të rrymës, pasi një valë dërrmuese e të nxehtit çoi në një krizë të furnizimit me energji elektrike që i ka detyruar fabrikat të ndalojnë punën.

Administrata Meteorologjike e Kinës tha se vendi po kalonte periudhën e tij më të gjatë të temperaturave të larta, që nga viti 1961./REL

Continue Reading

Aktuale