Connect with us

Teknologji

Kjo është vetura më e shitur në Evropë (FOTO)

Published

on

Toyota ka prezantuar Yaris-in e ri, i cili arrin në një platformë krejt të re, me një enterier të ri dhe njësi motorike.

Gjiganti japonez ka investuar shumë në vogëlushin e tij urban, i cili është modeli më i shitur i Toyota-s në Evropë.

Gjenerata e katërt u projektua në Evropë, me fokus klientët në “Kontinentin e Vjetër”, dhe do të vazhdojë të prodhohet në fabrikën Valenciennes në Francë.

Megjithatë, për herë të parë Toyota do të përdorë emrin Yaris globalisht, si me Corolla.

Yaris vjen me tre njësi me benzinë, të gjithë me tre cilindra. Modeli bazë është një njësi 1.0-litra me një transmetim manual me pesë shpejtësi.

Modeli 1,5 litra vjen me një manual automatik me gjashtë shpejtësi ose CVT më të vogël, dhe ka edhe një njësi hibride. Modeli bazës po ashtu posedon agregat 1.5-litra që siguron 80 kuaj fuqi.

Continue Reading

Teknologji

Facebook do të bëjë një ndryshim në miliarda profile – veproni tani

Published

on

Përdoruesit e Facebook-ut mund të vërejnë diçka që mungon në profilet e tyre muajin e ardhshëm.

Gjigandi i rrjeteve sociale me sa duket po bën ndryshime në fotot e profilit dhe nëse nuk veproni tani, do të zgjidhet një foto e re për ju. Kjo për shkak se Facebook do të heqë qafe plotësisht videot e profilit nga 7 shkurti, transmeton rtv21.tv.

Në vend të kësaj, 2.9 miliardë përdorues të faqes do të jenë në gjendje të përdorin vetëm një imazh tradicional.

Ata që aktualisht kanë një video profili do ta heqin atë pas datës së fundit dhe do ta zëvendësojnë me një foto nga videoja, derisa të vendosin të ngarkojnë diçka tjetër.

Videot e profilit u prezantuan në vitin 2015 për të sjellë pak argëtim në faqet e njerëzve në formën e një klipi 7 sekondash.

Facebook tashmë ka hequr në heshtje mundësinë për të ngarkuar një video të re të profilit.

Një pamje e ekranit e shpërndarë nga eksperti i mediave sociale Matt Navarra paralajmëron përdoruesit se “videot e profilit do të zhduken së shpejti”.

Nuk është e qartë pse Facebook ka vendosur të heqë dorë nga funksioni, por zakonisht vjen si pasojë e mungesës së popullaritetit./21Media/

Continue Reading

Teknologji

20 mijë dollarë në ditë nga aplikacioni i njohur iBeer

Published

on

By

20 mijë dollarë në ditë nga aplikacioni i njohur iBeer

A ju kujtohet aplikacioni iBeer, i cili imitonte veprimin e pirjes së birrës kur mbani telefonin tuaj në një pozicion të caktuar? Aplikacioni fitoi para të mira në kohën e duhur.

Gjatë viteve të para që nga ardhja e telefonave inteligjentë, kur aplikacionet ishin një risi, u krijuan shumë aplikacione të pazakonta dhe argëtuese. Ato janë krijuar për të treguar se çfarë është në gjendje një smartphone.

Një prej tyre është iBeer, një aplikacion që imitonte veprimin e pirjes së një filxhani birrë kur telefoni mbahet në një pozicion të caktuar.

Më pas aplikacioni u implementua në iPhone dhe Sheraton e shiti atë si video. E gjithë kjo ndodhi përpara se Apple të krijonte App Store.

Pas kësaj, drejtuesit e Apple motivuan Stiv Sheraton që ta kthejë videon në një aplikacion. Krijuesi tregon se aplikacioni u bë i njohur që në ditën e parë dhe doli në vendin e parë në App Store, ku qëndroi për rreth një vit.

Në kulmin e popullaritetit të saj, ajo gjeneronte midis 10-20 mijë dollarë në ditë. Aplikacioni ekziston ende, por Sheraton ia la zhvillimin e tij kompanisë në të cilën ai mori pjesë në një moment.

Aplikacioni iBeer është aktualisht në versionin 11.4 dhe është falas për t’u shkarkuar. Ka blerje brenda aplikacionit që e kthejnë birrën në qumësht ose verë.

Continue Reading

Teknologji

Apple do të shndërrojë iPhonet në pajisje për pagesa tek bizneset e vogla

Published

on

Apple Inc (AAPL.O) po planifikon një shërbim të ri që do t’i lejojë bizneset e vogla të pranojnë pagesa drejtpërdrejt në iPhonet e tyre pa ndonjë pajisje shtesë, siç janë terminalet e pagesave të Square.

Aktualisht, shitësit me pakicë mund të pranojnë pagesa në një iPhone duke përdorur terminalet e pagesave të lidhura me pajisjet e tyre iOS nëpërmjet Bluetooth, një metodë e përdorur nga sistemet e pagesave Square të Block Inc (SQ.N).

Aksionet e Block ranë 3.5 për qind në 107.01 dollarë në fillim të tregtimit, raporton reuters.

Funksioni i ri e kthen vetë iPhonen në një pajisje pagese dhe do t’i lejojë tregtarët të pranojnë pagesat me një karte krediti ose një iPhone tjetër në pjesën e pasme të pajisjes së tyre. Apple nuk pranoi të komentojë mbi raportin.

Nëse prodhuesi i iPhone e mban këtë shërbim ekskluziv për aplikacionet e tij ose sistemin e përpunimit të pagesave, ai do të anashkalojë shërbimet e Square që përdoren gjerësisht nga bizneset e vogla për të pranuar pagesa. Mund të prekë gjithashtu prodhues të tjerë makinerish pikash shitjeje si Verifone dhe Ingenico.

Apple ka punuar në funksionin e ri që nga viti 2020, thuhet në raport, kur pagoi rreth 100 milionë dollarë për Mobeewave, një startup kanadez, që zhvilloi teknologjinë për telefonat inteligjentë për të pranuar pagesa me trokitje e lehtë të një karte krediti.

Sistemi ka të ngjarë të përdorë çipin e komunikimit në terren të iPhone të afërt që përdoret aktualisht për Apple Pay, thuhet në raport, duke shtuar se funksioni mund të dalë përmes një përditësimi të softuerit në muajt e ardhshëm.

Kompania ka përforcuar shërbimet e saj fintech. Ajo lançoi kartën e saj të kreditit me Goldman Sachs (GS.N) në 2019 dhe thuhet se po punon në një shërbim “blej, paguaj më vonë”.

Continue Reading

Aktuale