Connect with us

Maqedonia e Veriut

Mickoski: E ardhmja e Marrëveshjes së Prespës do të varet nga rezultatet e zgjedhjeve

Published

on

E ardhmja e Marrëveshjes së Prespës do të varet nga rezultatet e zgjedhjeve dhe nëse kemi dy të tretat e shumicës dhe të deputetëve nga etnitë tjerat “hapet mundësia kthim të një hapi pas, ndryshe na pret shumë punë”, deklaroi kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski, në një intervistë për numrin e sotshëm të gazetës serbe “Politika”.

“Maqedonia doemos të kthehet në korsinë e shpejtë deri në momentin e anëtarësimit të barabartë në BE, pra deri atëherë ne nga brenda duhet t’i korrigjojmë gabimet”, tha Mickoski, duke shtuar se koncepti i tij është “jo antikuizimit dhe jo veriut, por, po kthimit të maqedonizmit në Maqedoni”.

Në pyetjen e “Politikës”, për qëndrimin e tij për “fiaskon në Bruksel edhe përkundër dritës jeshile nga 27-të shtete të BE-së”, si dhe “krahas Francës, faj mban edhe kryeministri Zoran Zaev”, Mickoski thotë se “Zaevi nuk ka dorëzuar asnjë reformë dhe ky është faj i politikës së tij të papërgjegjshme”.

“Fundi do të jetë tragjik, nëse e pranojmë qëndrimin se fajtore është vetëm Franca dhe shteti të vazhdon të qëndroi në vend. Me këtë do të rritet profiti i firmave të Zaevit, ndërsa ne edhe më tej do ta fajësojmë Markonin”, deklaroi Mickoski.

Rreth çështjes së kthimit të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në vend dhe mos gjetjen e “gjuhës së përbashkët” me pushtetin për Ligjin e ri për prokurori publike, Mickoski u përgjigj se ai angazhohet për sundimin e ligjit dhe pavarësi në gjyqësor dhe prokurori.

“Për këtë shkak janë absurde pyetjet nëse Gruevskit do t’i mundësohej të kthehet në shtëpi. Pyetja e vërtetë është se ku]sh mundësoi që kjo të bëhet dhe nëse Zaevi e fliste të vërtetën kur e gënjente opinion vendas se Gruevski është fshehur në bagazh të veturës, apo tash kur thotë se Gruevski është qytetar i lirë dhe mund të bën çfarë të don”, thotë Mickoski.

Ai në intervistën për gazetën “Politika”, me titull “Zoran Zaevi tre vite e udhëheq shtetin në humnerë”, thotë se veten e sheh si fitues të zgjedhjeve të ardhshme, për arsye se, siç thotë ai “VMRO-DPMNE ka energji të re, e mbështetur në parime dhe nder”.

“Rruga të cilën kryeministri Zaevi e përcillte gjatë këtyre tre viteve, na çonte askund, më saktësisht çonte drejt humnerës, të cilët e ka të qartë çdokush dhe këtë e kanë të qartë edhe partnerët tonë të bashkësisë ndërkombëtare…Më e rëndësishme në këtë moment është të kemi zgjedhje të pastërta, korrekte dhe demokratike, ku qytetarët do të zgjedhin mes pushteti të paaftë, të korruptuar dhe kriminel dhe atij të ndershëm, me vlerë dhe i përgjegjshëm, të cilën e ofron partia VMRO-DPMNE”, vlerësoi Mickoski në intervistë.

Continue Reading

Lajme

Nesër ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks

Published

on

Sipas Ligjit për festat e Republikës së Maqedonisë të Veriut (“Gazeta zyrtare e RMV” nr. 21/98 dhe 18/07), 19 janar i viti 2022 (e mërkurë), Epifania ( Uji i Bekuar), është ditë jopune për qytetarët e besimit ortodoks në Republikën e Maqedonisë së Veriut, kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Nga MPPS-ja uron qytetarët e besimit ortodoks për festën e Epifanisë (Dita e Ujit të Bekuar).

Continue Reading

Lajme

UNICEF: Shtyrja e gjysmëvjetorit të dytë të jetë e përkohshme, mbyllja e shkollave duhet të jetë zgjidhja e fundit

Published

on

Meqenëse vendi po kalon një valë tjetër të infektimeve me KOVID-19, gjithnjë e më shpesh të shkaktuar nga lloji omikron, interesi më i mirë i fëmijës duhet të jetë në qendër të çdo vendimi nëse shkollat ​​do të jenë të hapura. Vendimi i Qeverisë për shtyrjen e fillimit të vitit shkollor pas pushimit dimëror duhet të jetë masë e përkohshme dhe të bëhen të gjitha përpjekjet për kthimin e fëmijëve në klasa, kumtojnë nga Zyra e UNICEF-it në vendin tonë.

Përfaqësuesja e UNICEF-it, Patricia DiXhovani, konsideron se masat parandaluese në shkollat janë efektive dhe se prania fizike në shkollë nuk duket të jetë shtytësi kryesor i përhapjes së infeksionit.

“Për muajin e fundit të mësimdhënies në vitin 2021, të dhënat tregojnë shkallë shumë të ulët të infeksionit me vetëm 0,01 për qind raste të reja në ditë te nxënësit dhe 0,03 për qind te mësuesit. Për krahasim, në dy javët kur shkollat ​​u mbyllën për pushim dimëror, numri i rasteve të reja të infektuara në të gjitha grupmoshat u katërfishua, nga afërsisht 2.600 në 11.000 raste pozitive të konfirmuara. Ne duhet ta përdorim këtë njohuri për të bërë gjithçka që mundemi për t’i mbajtur shkollat ​​të hapura dhe që fëmijët të ndjekin mësimet në mënyrë të sigurt”, thotë DiXhovani.

Në vend ndodhte që fillimi i vitit shkollor të shtyhej për shkak të kushteve të këqija atmosferike, tregon ajo, por tani situata ka ndryshuar. Vonesat e mëparshme në fillim të vitit shkollor ishin të rralla dhe koha e humbur e mësimit ishte kompensuar. Situata aktuale është përkeqësuar nga periudhat e gjata të mbylljes së shkollave për shkak të pandemisë.

Është e qartë se është në interesin më të mirë të fëmijëve, thekson DiXhovani, të jenë në klasa dhe rihapja e shkollave duhet të jetë prioritet për të gjithë vendin. Rreziqet me të cilat përballen fëmijët kur janë jashtë shkollës mbeten më të mëdha se rreziqet në shkollë.

Continue Reading

Lajme

Mariçiq: Shfrytëzimi i emrit të shkurtuar është gjest i vullnetit të mirë nga të dy anët

Published

on

Me hapa të përbashkëta, nga të dy anët, është zgjidhur një nga çështjet e hapura, që ka paraqitur problem në një pjesë të organizatave ndërkombëtare, thotë zëvendës-kryeministri për Integrime europiane, Bojan Mariçiq, lidhur me vendimin e Bullgarisë që ta përdorë emrin e shkurtuar të shtetit tonë – Maqedonia e Veriut.

Kjo, sipas Mariçiqit, është gjest i vullnetit të mirë nga të dy anët për përfitimin e besimit të mëtejshëm.

“Me këtë hap i cili është një nga çështjet e hapura, do të zgjidhet një problem – do të mbyllim një çështje dhe do të heqim një nga bllokadat. Me këtë mbyllet një problem. Bullgaria praktikisht e ndryshon pozitën e saj dhe fillon ta përdorë emrin e shkurtuar. Edhe kryeministri Petkov, sot disa herë e ka përdorur emrin e shkurtuar – Maqedonia e Veriut. Është zgjidhur një çështje e hapur e cila neve na shkaktonte problem në pjesën e organizatave ndërkombëtare. Kjo është temë e cila pothuaj dy vite është e hapur dhe me të kontestohej e drejta jonë që të quhemi me emrin e shkurtuar”, tha Mariçiq në intervistën për televizionin Tellma.

Continue Reading

Aktuale