Connect with us

Maqedonia e Veriut

Konte: RMV-së duhet t’i lejohet të ecë tutje në Evropë

Published

on

Italia gjithnjë do të jetë përkrah Maqedonisë së Veriut, e mbështesim vendin, mbështesim vendim për fillimin e negociatave, deklaroi sot kryeministri italian Xhuzepe Konte në konferencën e përbashkët për shtyp pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev në Romë.

“Dëshiroj që popullit tuaj t’i them se nuk do të lejojmë që të ndjehet i pasigurt. Bëhet fjalë për gabim historik të cilin duhet ta përmirësojmë”, tha Konte.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut e udhëhequr nga kryeministri Zaev është shembull për të gjitha vendet ballkanike, si shtet i cili me guxim i zgjidh çështjet e hapura, e gjatë kësaj e ka mbështetjen e madhe nga Italia.

“Falë këtij guximi Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare në NATO. Për këtë lejuam që vendi të anëtarësohet në NATO. Për këtë Maqedonisë së Veriut duhet t’i lejohet që të ecë më tutje drejtë Evropës. Kjo nuk do të thotë hyrje e menjëhershme në BE, por 35 kapituj në negociatat”, tha Konte.

Siç kumtoi pres-shërbimi qeveritar në takimin e Zaevit me Konten ishte diskutuar për marrëdhëniet miqësore dhe bashkëpunimit mes të dyja vendeve, si dhe për riafirmim të perspektivës evropiane dhe Evropës si shtëpi e përbashkët e të dyja vendeve.

Kryeministri Zoran Zaev, paraprakisht, përmes një postimi në profilin e tij në Fejsbuk e falënderoi kolegun e tij italian Xhuzepe Konte për ftesën që ta vizitojë Italinë.

“E falënderoj kryeministrin italian Konte për ftesën për vizitën time të punës në Romë dhe për pritjen e ngrohtë sot pasdite në Qeverinë e Italisë në Palazzo Chigi. I kultivojmë dhe zhvillojmë marrëdhëniet miqësore dhe bashkëpunimin mes vendeve tona dhe qytetarët tanë duke konfirmuar se Evropa është shtëpia jonë e përbashkët”, bëri të ditur Zaevi.

Kryeministri Zaev pas takimit me Konten në Romë, sot pasdite do të shkojë për Bruksel ku do të marrë pjesë në darkën lamtumire të punës së përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë Federika Mogerini me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Continue Reading

Lajme

Zudi Enuzi jep shembullin e drejtorit që se kanë pasur shqiptarët dhe Shkupi

Published

on

Drejtori i sapo emëruar i N.P Higjiena Komunale, Zudi Enuzi Koka po dëshmon se do të jetë drejtori më i sukseshëm në qytetin e Shkupit.

Edhe pse ka pak ditë që ka nisur detyrën ai ka zhvilluar disa aktivitete, kurse këtë pasdite ai së bashku me ekipin e tij ka dal në terren për të të parë nga afër aktivitetet e punëtorëve të N.P Higjiena Komunale të cilët nga mëngjesi kanë pastruar rrugët, sheshet, bulevardet dhe rrugicat e qytetit të përfshira nga shtresa e borës.

“I falenderova për punën me përkushtim ndërsa së bashku si N.P ju premtojmë se do të jemi gjithnjë në shërbim për ambiente më të pastër dhë të qarkullueshëm”, shkruan mes tjerash Koka në Facebook. /zyrtare.net/

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti: Liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, duke folur për digjitalizimin e gjykatave tha se liria në Maqedoninë e Veriut e ka çmimin 11 milionë euro.

“Për fat të keq edhe liria në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka marrë çmim. 11 milionë euro e ka çmimin liria, bën çka të duash dhe fito lirinë. Është më e keqja. Nuk mundet digjitalizimi të t’i rregullojë problemet. Është çështje tjetër pastaj për atë që duhet bërë ndërkohë.

Dauti më tej shtoi se problemet e korrupsionit janë të identifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare.

“Megjithatë problemet e korrupsionit janë veçmë problem të indentifikuara edhe nga organizatat ndërkombëtare. Edhe ata zëshëm flasim, keni kujdes se ky është një prej momenteve që iu karakterizon dhe e dini si e trajtuan kur e morëm raportin që ky është një perceptim i korrupsionit që shpesh më thuan se është perceptim i gabuar, mirëpo ja për fat të keq edhe rasti i spitalit modular edhe fatkeqësia tjetër në Bullgari ku autobus pa licencë lëvizin, kalojnë kufijtë, vetëm së dëshmon korrupsionin që jo vetëm që është i perceptuar në mënyrë të gabuar, por fatkeqësisht po përjetohet tmerrësisht nga qytetarët e këtij shteti”, tha Dauti. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Dauti: Ngecje në investimet kapitale ka vetëm tek shqiptarët

Published

on

Deputetja nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, në emisionin debativ në TV Shenja, ka shprehur shqetësim për faktin se gjithmonë ka ngecje kur bëhet fjalë për investimet kapitale tek vendbanimet ku jetojnë shqiptarët.

“Ajo që më shqetëson është se kur jemi tek pjesa e realizimeve të investimeve kapitale ngecje zakonisht janë te pjesa apo infratruktura që ka të bëjë më tepër me vendbanimet shqiptare. Apo autostradat të cilat lidhin shtetin tonë qoftë me Republikën e Shqipërisë apo me Republikën e Kosovës”, tha deputetja Dauti.

Continue Reading

Aktuale