Connect with us

Argëtim

Dalin fotot e të riut që priti fundin e botës në bodrumin e tij për 9 vjet

Published

on

Mediat holandeze publikuan fotot e para të një djali 25-vjeçar, i cili, bashkë me familjen e tij, kaloi nëntë vjet në një bodrum duke pritur fundin e botës.

Sipas policisë lokale, për nëntë vitet e fundit, Jan Zon van Dorsten ka jetuar i mbyllur në një shtëpi në Ruinerwold, 90 kilometra në veri të Amsterdamit, derisa u shfaq në një bar të dielën, porositi pesë birra dhe tha që nuk mund të kthehej në shtëpi.

Shumë shpejt pronari i lokalit u thirr nga policia që shkoi në zonën e largët ku ndodhej shtëpia e tij.

Ata gjetën katër motrat e Janit, midis 18 dhe 25-vjeç, babanë e tij dhe një mashkull tjetër në bodrum. Familja u dërgua në një vend të sigurt ndërsa austriaku Josef B, 58-vjeç, u mor në paraburgim, sipas Daily Mail.

Hetuesit kanë pranuar që ata ende nuk kanë përgjigje për pyetjet kryesore që rrethojnë rastin – siç është nëse anëtarët e familjes ishin duke qëndruar në bodrum kundër vullnetit të tyre dhe cila ishte saktësisht marrëdhënia e tyre me Josef B.

Misteri shtohet nga fakti se Jan, djali i madh, ka pasur qasje në rrjetet sociale dhe ka qenë aktiv në Facebook që nga qershori i këtij viti. Profili i tij tregon postime të rregullta deri në vitin 2010, kur ai njoftoi se ishte transferuar në Ruinerwold, fshati ku ndodhet shtëpia.

Atëherë ai nuk shkroi asgjë deri në qershor të këtij viti, kur befas u riaktivizua dhe shkroi se po punonte si drejtor i një dyqani online në Creconat, i vendosur në Meppel, një fshat rreth 6 kilometra larg Ruinerwold.

Të shtunën, ai postoi tre fotografi me monumente rreth Ruinerwold, të cilat u morën në errësirë. Hetuesit besojnë se ai i regjistroi ato ndërsa po shkonte drejt barit.

Media lokale e përshkroi Josef B. si një “marangoz” dhe “njeri për të gjitha punët” i cili kishte punëtorinë e tij në Meppel. Ata njoftuan se ai ishte lindur në Vjenë dhe se erdhi në Holandë në vitin 2010, në të njëjtin vit kur familja u kufizua në bodrumin e shtëpisë. Ky informacion nuk u konfirmua nga autoritetet austriake.

Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë njoftoi se Josef B. nuk kishte kërkuar kontakt me ambasadën dhe kishte refuzuar ndihmën e tyre.

Një burrë i quajtur Tonnie, i cili kishte një punëtori pranë Josef, i tha portalit holandez ED që Jozefi ishte një marangoz shumë i aftë.

“Ai kreu punën e tij në mënyrë të shkëlqyer”, tha ai.

Alida ten Oever, pronari i shtëpisë ku qëndroi Jozef tha që ai gjithmonë e paguante qiranë në kohë dhe kurrë nuk shihte shenja që njerëzit e tjerë përveç tij jetonin në shtëpi.

Fqinjët e tij i thanë RTV Drenthe se Josef ishte tërhequr sipër dhe se ai nuk po i lejonte vizitorët të hynin në shtëpi. Vetë shtëpia ishte e vendosur rreth 180 metra nga rruga më e afërt dhe 90 metra nga prona fqinje më e afërt.

Sipas radios holandeze, burri, së bashku me gjashtë fëmijët e tij, të moshës 16-25- vjeç, jetuan në izolim në bodrumin e një ferme në Ruinerwold, ku ata prisnin fundin e botës.

Pronari i një lokali aty pranë u tha mediave lokale se e informoi policinë të hënën, pasi u kontaktua nga një i ri i hutuar, duke i thënë atij se ai nuk kishte dalë për nëntë vjet.

“Ai tha se kishte ikur dhe kishte nevojë për ndihmë,” tha ai.

Nuk dihet në çfarë gjendje shëndetësore ose në cilat kushte jetuan. Vendndodhja e nënës së fëmijëve është gjithashtu e panjohur. Kishin një kopsht të madh perimesh dhe dhi falë të cilave mbijetuan me vite.

Continue Reading

Argëtim

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar

Published

on

By

Tel Avivi është qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar falë rritjes së shpejtë të inflacionit që ka rritur koston e një game të tërë mallrash dhe shërbimesh në të gjithë botën në vazhdën e pandemisë së coronavirusit.

Sipas medieve të huaja, qyteti izraelit u ngjit me pesë vende në 12 muajt e fundit duke hequr titullin e padëshiruar nga fituesit e përbashkët të Parisit, Hong Kongut dhe Cyrihut, sipas sistemit të renditjes së përpiluar nga Njësia e Inteligjencës Economist (EIU).

Kryeqyteti francez renditet i dyti së bashku me Singaporin, derisa Cyrihu dhe Hong Kongu përbënin pjesën tjetër të pesëshes së parë.

New York-u ishte në vendin e gjashtë, Gjeneva në vend të shtatë, derisa Kopenhaga, Los Angeles dhe Osaka përmbyllin listën e Top 10.

Londra u ngrit në tre vende në pozitën e 17-të të renditjes vjetore.

Continue Reading

Argëtim

Ndërpritet ndeshja në Angli, arbitri kishte parkuar gabim jashtë stadiumit (Foto)

Published

on

Kur thuhet se në futbollin anglez mund të ndodhë çdo gjë, me shumë mundësi nuk do ta kishit imagjinuar ajo që ka ndodhur në FA Trophy (një kupë gjysmë amatore) në finalen mes Curzon Ashton dhe Chester Fc. Ndeshja në fakt u ndërpre në minutën e 15-të të pjesës së parë, për shkak të një gabimi të gjyqtarit Simon Lucas.

Nuk është se bëhet fjalë për rishikimin e një rasti për penallti të mundshme. Arbitrit ju desh të ndërpriste ndeshjen për disa minuta për të .. lëvizur makinën e tij.

Trafiku rreth stadiumit u bllokua për shkak të një parkimi aspak të mirë nga arbitrit. Një ndalesë e shkurt dhe gjithçka u rregulla dhe ndeshja vijoi rregullisht. Rasti u bë publik nga klubi i Curzon Ashton në rrjetet sociale, ndërkohë që ishin pikërisht at që do të merrnin një fitore në shifrat 2-1 ndaj Chester FC.

Continue Reading

Argëtim

Historia e vajzës ruse që u dashurua me djalin nga Kosova

Published

on

By

Historia e vajzës ruse që u dashurua me djalin nga Kosova

Historia e dashurisë mes Elinës dhe Yllzonit u trajtua këtë të hënë në emisionin e mëngjesit në Abc. Elina nga Rusia dhe Yllzoni shqiptar nga Kosova u njohën në Gjermani, u dashuruan por u desh të kalonin disa peripeci për të qenë bashkë.

Elina rrëfeu gjatë intervistës se ishin njohur në moshën 18-vjeçare dhe se kishte qenë dashuri me shikim të parë. Por prindërit e saj kishin qenë kundër kësaj lidhjeje për shkak të kulturave të ndryshme.

“Isha vetëm 18 vjeç, isha ulur në klasë dhe më pas erdhi Yllzoni, hyri kishte një xhaketë të kolegjit dhe ishte vërtet dashuri me shikim të parë. I thashë miqve të mi, unë e dua atë djalë. Filluam të dalim, isha shumë skeptike në fillim.”, tregoi Elina.

Por tani gjërat kanë ndryshuar dhe kanë lidhur kurorë. Nga ana tjetër, Yllzoni tregoi se prindërit e tij e kishin mirëpritur që në fillim dashurinë e tij me vajzën nga Rusia.

“Ne u takuam në vitin 2011. Në fillim i thashë nënës time. Babai ishte kundër kësaj lidhjeje sepse jemi nga kultura dhe besime të ndryshme”, deklaroi ajo.

“Ishte një jo e prerë midis shqiptarëve dhe rusëve. Por dolëm së bashku, i kërkova babait që ta takojë se është një djalë shumë i mirë. E takoi dhe në fillim tha se unë të ndaloj që të martohesh me të. Ndërkohë 10 vite më vonë, e shikon si djalin e vet.”, tha Elina. /abcnews.al

Continue Reading

Aktuale