Connect with us

Lifestyle

Burrat e zgjuar pëlqejnë gratë me gjoks të vogël, zbulohet arsyeja

Published

on

Gjinjtë e femrës janë parë gjithë kohës si simbol i jetës dhe pjellorisë dhe disa nga divat më të famshme në historinë e kinemasë i kanë ekspozuar ato gjithë krenari ndër vite

Nëse mbyllim stereotipet zbulojmë se në qendër të vëmendjen nuk janë vetëm siluetat shpërthyese si të Kim Kardashian, por gratë si Emma Stone, Keira Knightley, Charlotte Gainsbourg, Alicia Vikander dhe Kate Moss. Dhe lista mund të vazhdojë edhe më gjatë…

Sipas një studimi, burrat e mençur tërhiqen më shumë nga gratë me gjinj të vegjël sepse i shohin ato si më të pavarura dhe vetëbesuese.

Një artikull i botuar së fundmi në Playboy konfirmon këtë prirje dhe faktin se ndër mijëvjeçarë burrat preferojnë më shumë gratë me gjoks të vogël, të ndjeshëm. Kjo është një preferencë e dukshme e matur edhe nga hulumtimet në rrjetet të ndryshme sociale.

Një gjoks me përmasat e një gote shampanje ose të një kumbulle duhet parë me gjithë avantazhet e tij.

Një gjoks i vogël nuk komprometon sjelljen tuaj dhe nuk shkakton dhimbje të bezdisshme të shpinës; ju lejon të flini në çdo pozicion dhe mbi të gjitha, është më pak subjekt i rreziqeve të gravitetit, kështu që është më i qëndrueshëm dhe më pak i rrezikuar nga shenjat e strijave. Shtatzënitë, shëndoshja e dobësimi lenë shenja të pariparueshme vit pas viti tek gratë.

Për më tepër, një dekolte më e ulët nuk ju pengon në aktivitetin tuaj sportiv. Vrap, tenis, palestër mund të zhvilloni çdo aktivitet që ju doni, nuk do të djersiteni kollaj siç mund të ndodh në rastin e një gruaje me gjoks të madh.

Po për stilin e veshjes? Mjafton t’i hidhni një sy yjeve të famshme, të cilat i lejojnë vetes të shkelin në tapetin e kuq edhe pa jelekë fare sepse kanë gjoks të vogël, një dekolte elegante, bizhuteri të mëdha dhe ato thjesht shkëlqejnë. Pa asnjë gjurmë vulgariteti.

A ju kemi bindur? Mbi të gjitha, gjinjtë e vegjël ju japin shansin që të diagnostifikoni në kohë një kancer të mundshëm që do ishte shumë më i vështirë për t’u evidentuar tek një gjoks i madh.

Continue Reading

Lifestyle

Stjuardesa me atlete sportive, kompania ajrore i ndërron uniformën tradicionale stafit (Foto)

Published

on

Linja ajrore ukrainase Sky Up Airlines ka vendosur që të ndryshojë uniformën tradicionale të stjuardesave. Tashmë ato nuk do të veshin më takat, fundet apo këshishat.

Uniforma e re e stjuardesave përbëhet nga atlete të bardha, kostum portokalli dhe një shall të mëndafshtë, këto dy të fundit janë të markave ukrainase.

Stjuardesat ishin ankuar që më përpara që veshja e tyre nuk ishte komode, sepse ato qëndronin në këmbë gjatë gjithë kohës së një fluturimi.

Madje, sipas stjuardesave, në rast se do të zbrisnin në një zone me ujë, apo do iu duhej të evakuonin njerëzit, takat dhe fundi do t’i pengonin.

Kompania tha se kishte bërë disa kërkime për historikun e veshjes së stjuardesave dhe kishin vendosur t’i shkelnin elementët tradicionalë të veshjes së një stjuardese.

Kompania ka deklaruar se “kjo është një lloj pune që kërkon trajnim fizik dhe stafi mban përgjegjësi për sigurinë e udhëtarëve, ndaj uniforma e tyre duhet të jetë e rehatshme”.

Continue Reading

Lifestyle

Kallamari gjigant më i madh se një njeri, surprizon grupin e studiuesve të thellësive të mëdha (Foto)

Published

on

Kallamarët janë disa nga gjallesat më misterioze të oqeaneve, prandaj dhe kur i dalin dikujt padashje në kamera bëhen diçka për t’u mbajtur mend.

Kjo u ndodhi dhe disa studiuesve që po eksploronin thellësitë e Deti të Kuq në fillim të vitit.

Ata jo vetëm që e gjetën rrënojën e anijes së mbytur që po kërkonin, por filmimet e tyre u zbukuruan dhe nga një kallamar rreth 2 metra i gjatë që u kthye në protagonist të aventurës së tyre.

Teksa studiuesit eksploronin rrënojët e anijes ‘Pella’, e fundosur në nëntor 2011, krijesa misterioze gjigante erdhi t’u bënte shoqëri.

Megjithse bëhen gati një vit nga filmimet vetëm muajin e kaluar krijesa u identifikua si “kallamari fluturues kurriz-purpurt”.

Por shumica e kësaj specieje rriten deri në 60 cm të gjatë, kurse gjallesa e regjistruar ishte me masë sa një njeri.

Për fat të keq ai nuk ishte një nga kallamarët gjigantë të mitologjisë, që mund të rriten deri në 20 metra gjatësi, por gjithsesi zbulimi ishte impresionues.

Mattie Rodrigue drejtonte grupin e biologëve kameramanëve e regjizorëve që u zhytën rreth 1000 metra nën sipërfaqen e detit të Kuq.

Pjesë e pajisjeve të tyre ishte dhe një mjet zhytës i telekomanduar ROV që mund të zhytet deri në 7000 metra thellësi.

“Këta kallamarë mund të bëhen vërtet të mëdhenj. Kjo që po shikojmë këtu është një formë gjigante e Sthenoteuthis.”

Vecchione tha se masa e flatrave në krahasim me trupin e tij tregon se nuk është një kallmar gjigant.

Kallamarët kurriz-purpurt janë të shkurtër e të gjerë duke formuar një formë të ngjashme me shigjetën, kur se kallamarët gjigandë janë muskulozë.

Continue Reading

Lifestyle

Ja çfarë nuk duhet të mos hani në zyrë për asnjë arsye

Published

on

Ju mund të mendoni se do t’ju duhet shumë kohë për të përgatitur një vakt të shijshëm dhe ushqyes për zyrën tuaj, por me organizimin e duhur gjithçka bëhet.

Ndonjëherë kemi pyetur veten se çfarë të hamë në punë dhe çfarë të mos marrim me vete. Disa ushqime janë “të ndaluara” për arsye praktike dhe të tjera për mirësjellje, megjithatë nëse doni të ndihmoni pak më shumë, më poshtë do të gjeni listën time se çfarë të hani në zyrë dhe çfarë jo.

Çdo gjë që nuk duhet të hani në zyrë

Vezët: Ato mbajnë shumë aromë, është një tragjedi t’i pastrosh ato dhe në përgjithësi nuk është e bukur si një fotografi.

Peshku: Gjithashtu për shkak të erës, peshku dhe ushqimet e detit janë një gjë e madhe për zyrën tuaj nëse nuk ka hapësirë ​​për restorante.

Supat: Unë jam derdhur shumë herë super në çantën time dhe që atëherë i shmang ato pasi i kam shmangur bamjet kur isha e vogël.

Hudhra dhe erëza të rënda: Edhe nëse jeni “Mbretëresha e erëzave” si unë, nuk është aq e mençur që tafeja juaj të nuhasë si hudhër ose kerri.

Brokoli / Lulelakra: I dua, por janë krejtësisht të papërshtatshme për zyrë, pasi kanë erë të fortë. Sidoqoftë, nëse i hani në temperaturën e dhomës, era e tyre është e kufizuar dhe kështu ata janë në prag.

Ushqimi i shpejtë: Nuk është aspak e këndshme për imazhin tuaj si profesionist, të porosisni pica në zyrë. Unë mendoj se kjo është e kuptueshme për të gjithë.

Çfarë të hani në zyrë

Ju mund të mendoni se do t’ju duhet shumë kohë për të përgatitur një vakt të shijshëm dhe ushqyes për zyrën tuaj, por më besoni, me organizimin e duhur gjithçka është bërë.

Ajo që zakonisht marr me vete në zyrë dhe ju patjetër që mund ta merrni edhe ju:

Orizi me pulë dhe perime.

Spageti.

Fileto viçi ose gjoksi me patate.

Në përgjithësi, preferoni ushqimin e thatë për ta marrë me vete në tavolinën e zyrës, në mënyrë që të mos rrezikoni nga “aksidentet” gjatë ngrënies, të tilla si të ndoteni me një salcë ose të hapni tasin tuaj dhe të mbushni çantën tuaj me të. Sigurisht, nëse doni të ndiqni një plan diete, duhet të konsultoheni me një specialist në mënyrë që ai t’ju udhëzojë në përputhje me rrethanat.

Continue Reading

Aktuale