Connect with us

Lajme

Në Shkup gjatë 24 orët e fundit 18 persona të lënduar në 14 aksidente trafiku

Published

on

Tetëmbëdhjetë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në tetë aksidente trafiku prej gjithsej 14 që kanë ndodhur gjatë 24 orëve të fundit në rajonin e Qytetit të Shkupit. Në gjashtë aksidente janë shkaktuar dëme materiale.

Sipas të dhënave të SPB Shkup, policia nga komunikacioni ka përjashtuar tre shoferë të cilët kanë qarkulluar me shpejtësi më të madhe nga e lejuara, tre shoferë nën ndikimin e alkoolit, 15 shoferë para se të marrin patentë shoferin, katër shoferë fillestarë dhe 24 automjete të pa regjistruara.

Për parkim jo të drejtë janë gjobitur 88 shoferë, ndërsa me automjetin e posaçëm karrotrec janë ngritur 60 automjete.

Janë gjobitur edhe një këmbësor i cili ka kaluar më larg vendkalimit për këmbësorë, tre këmbësorë të cilët kanë kaluar në dritë të kuqe, nëntë shoferë të cilët kanë kaluar në udhëkryq në dritë të kuqe, një shofer që nuk u ka dhënë përparësi kalimi këmbësorëve në vendkalim të shënuar për këmbësor, një për rreshtim jo të drejtë dhe një për anashkalim jo të drejtë.

Janë sanksionuar edhe 12 shoferë për mosmbajtjen e rripit të sigurisë dhe 17 shoferë të cilët kanë folur në celular derisa e kanë drejtuar automjetin, si dhe tre shoferë të motorëve, mopedëve dhe motoçikletave për mosmbajtjen e kaskës

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale